Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В. "Лидове новини": Демокрацията в Чехия е в отстъпление

Само членството в ЕС е гарант срещу завой към олигархичен режим

9 коментара
Новият чешки президент Милош Земан заедно с председателя на ЕК Жозе Барозу (вляво)

Разклатен парламент, парализирани партии, манипулирана конституция. Откакто Милош Земан стана президент, Чехия е сякаш в пълно отстъпление от демокрацията. Единствено членството в Европейския съюз остава гаранция срещу завой към олигархичен режим, пише политологът Карел Мюлер в статията "Милош Земан - чиракът на Путин" в пражкия вестник  "Лидове новини".

Независимо от изхода на политическата криза, можем да направим три извода. Партиите като механизъм за пренасяне на гражданските интереси в процеса на вземане на политически решения се провалиха. Ние обаче не разполагаме с алтернатива на партиите, посочва авторът на анализа, цитиран от БТА.

Президентът Земан - първият избран с преки общи избори, е елемент от "путинизацията" на чешката политика, което се вписва в по-широка тенденция сред бившите комунистически страни в Централна Европа. Днес европейското членство вероятно е единствената гаранция за либерализиране на чешкото общество и на цяла Централна Европа.

Сега сме в ситуация, в която можем само да защитаваме големите политически партии, макар те да не заслужават това. Те отдавна доказаха неспособността си да скъсат с престъпните среди, както ѝ че компетентността им е почти равна на нула. Партиите не са в състояние да разработят стратегически подход, посочва авторът.

Най-фрапиращият пример са президентските избори. Въпреки предупрежденията на почти цялата политологична общност и на специалистите по конституцията, партиите не се вслушаха в убедителните аргументи, че президентските избори не бива да са преки. Сегашното положение е доста тъжно. Голямата част от населението коментира, изглежда със задоволство, парализата на големите политически партии.

Неспособността на партиите да защитят ефективно парламентарната демокрация обаче е преди всичко следствие от пълната липса на уважение към политическите опоненти. При зрелите демокрации това уважение е гарантирано едновременно от подчинеността на конституционни правила и от развитото чувство за плурализъм на интересите и мненията - две характеристики, които отсъстват в партиите, както и в мнозинството от обществото.

Положението днес е сходно с кризата на политическите партии при Първата република (периода между двете световни войни). Отправната точка на тази криза е отказът от плурализъм на партиите и тенденцията към авторитаризъм. Опустошенията от войната и внушителната помощ от страна на "другарите" от Москва ускориха отстъплението от демокрацията.

Сегашната криза е илюстрация на некомпетентността на чешкото общество да се управлява демократично. Благодарение на членството в ЕС, трайната криза в системата на политическите партии, която президентът безсрамно използва, за да увеличи собствената си власт, няма да породи непременно отстъпление от демокрацията. Това е исторически шанс.

Без ЕС пълното "олигархизиране" на икономиката и "путинизацията" на чешката политика може би вече щяха да са факт. Днес ЕС е голям защитник на малобройните островчета на либералната култура, заключава авторът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Путин краде много повече от Бойковци, Костовци и всички други взети вкупом, драги ми приятелю под № 8.

  2. Анонимен
    #8

    Ами по добре путинизация отколкото алчното ограбване на Бойковци, Костовци, Плевналиевци и хиляди знайни и незнайни олигарси. Поне е в едниствено число - т.е. по малко хора ще крадат та белким остане малко и за работещите, че то сега не стига. Чак сега разбирам защо Сталин е избил Троцки и другите. Преди го възприемах като жестокост, а сега след като прочетох данни, че след това парите откраднати от тях са се върнали в Русия и хората са престанали да гладуват, защото е имало и човекоядство, го възпроемам като справедливост.

  3. Анонимен
    #7

    Путинизацията заплашва всички страни в източна европа. Разликата е че България не оказва никаква съпротива. Овчедушието трябва да се запише като основна българска черта. В повечето случаи насилниците разчитат именно на овчедушието на жертвата. Ако обаче жертвата окаже съпротива и потърси помощ, насилника си губи куража да насилва.

  4. Анонимен
    #6

    Преките избори за президент са заплаха за демокрацията! Народът е стадо! На ви едно клипче да видите как стожерът на демокрацията в Чехия краде писалка: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=txqdhtCzhvU

  5. Анонимен
    #5

    В България пък я крепим някакви си 3-30 000 души! Но няма да се откажем! Красимир Симеонов

  6. Анонимен
    #4

    Естествените закони на природата...путинизацията е в пряка зависимост от обаманизацията... праете си изводите

  7. Анонимен
    #3

    Kъдето е минал съветския ботуш трева не никне

  8. Анонимен
    #2

    Тенденцията е ясна - всичко си идва на местата. Ще възстановим СИВ (Русия, Чехия, Словакия, Унгария, Румъния, Югославия и България) на базата на новите икономически връзки, а може и да се присъединим към евразийския съюз. залог за това е общата ни любов към Путин. Полша ще е малко по-трудна, както и ГДРто, но паднат ли те, Балтийските републики и Финландия ще ни паднат като зрели круши. Гърция и Кипър са отдавна руски анклави; малко проблематична е Турция, но поне европейската ѝ част с проливите ще бъде наша.

  9. LoudSpeaker
    #1

    Да не ги плаша, но българските реалии много удедително позакват, че еврочленството не е гарант за нищо, най-малко за политическа демокрация

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.