Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Въртележката при петролните цени продължава

4 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Несигурността на цените на петрола на световните пазари остава. На фона на изчерпащите се налични съоръжения за складиране на черното злато и силно свитото търсене заради коронавируса котировките засилиха в понеделник сутринта низходящата си тенденция но после възстановиха малка част от загубената стойност.

Петролът сорт Брент с доставка през юни понижи стойността си с 6.8 на сто до 19.99 долара за барел в днешната търговия на лондонската Междуконтинентална борса (ICE),  но по обяд отново се върна на нива от 20.25 долара за барел. Американският лек суров петрол се обезцени с 15.5 на сто до 14.31 долара за барел, но после стигна 14.62 долара.

Проблемите с ниските цени , които миналата седмица в САЩ минаха под нулата до отрицателни стойности от 40 долара, вече се отразяват на местния бранш. Американската петролна компания "Даймънд офшор" (Diamond Offshore) обяви, че е пред фалит и е поискала защита от кредитори с надежда да преструктурира дейността си, съобщи електронното издание на в. "Уолстрийт джърнъл".

Компанията е обосновала искането, отправено до съд в Тексас, с тежкото финансово положение, в което е изпаднала заради "рязкото влошаване" на добива на петрол в САЩ на фона на фактори като последиците от коронавирусната пандемия и ценовата война между световните производители.

"Даймънд офшор" има 15 сондажни платформи и около 2500 служители. Миналата година компанията е отчела приходи от 981 млн. долара. В документите, подадени в съда, тя оценява активите си на 5.8 млрд. долара, а задълженията - на 2.6 млрд. долара.

Въпросът за държавно кредитиране на петролни компании в САЩ, които имат сериозни трудности заради срива в цените на черното злато, се разглежда, каза министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин в неделя по телевизия "Фокс". Той изключи вероятността големи фирми да бъдат спасявани с пари на данъкоплатците.

По оценка на нюйорската анализаторска компания "Ристард енерджи" (Rystad Energy), обявена миналата седмица, цена на петрола от 10 и по-малко долара ще принуди над 1100 американски петролни компании да обявят фалит.

В същото време САЩ удължиха с 30 дни до 26 май изключението от санкционния режим, което позволява на Ирак да внася енергийни суровини от Иран, предаде Ройтерс.

Държавният секретар Майкъл Помпейо е удължил с кратък срок изключението, за да даде време да бъде сформирано заслужаващо доверие правителство на Ирак, според служител на Държавния департамент.

През декември 2018 година и март 2019 година САЩ изключиха за 90 дни Ирак от санкциите, които ограничават покупката на енергийни суровини от Иран. През лятото на миналата година режимът бе удължен с още 120 дни, припомня ТАСС.

Иракското правителство многократно е заявявало, че засега няма алтернатива за замяна на газа, внасян от Иран, който е необходим за производството на електроенергия.

На 9 април иракският президент Бархам Салех възложи на ръководителя на разузнаването Мустафа ал Казим да състави ново правителство. До сформирането му премиерските задължения продължават се изпълняват от бившия министър-председател Адел Абдел Махди, който подаде оставка в края на ноември миналата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olja501013
    #4
    Отговор на коментар #3

    А България строи нов поток направо към пропастта!!!

  2. Лизи Гугуткова
    #3

    iпоред Федералната митническа служба на Русия, приходите от газ от газпром през януари - февруари 2020 г. са намалели с 51,3% в сравнение със същия период на 2019 г. - до $5,05 млрд. Износът на физически газ за отчетния период е спаднал с 24,6% - до 32,5 милиарда кубически метра. м. оТ СТАТИЯТА: «Газпром» ожидает снижения доходов в 2020 г. из-за сокращения поставок газа

  3. Лизи Гугуткова
    #2

    Полският PGNiG започва да плаща на Газпром за газ на цена, определена от съд в Стокхолм Полската енергийна компания PGNiG започна да плаща на "Газпром" не според фактурите, издадени от руската компания, а по цената, определена от арбитражния съд в Стокхолм, се казва в съобщение, публикувано в петък. В края на март PGNIG обяви, че е спечелил арбитраж с Газпром по цените на газа. Според компанията размерът на обезщетението ще бъде 1,5 милиарда долара.

  4. Лизи Гугуткова
    #1

    Михаил Крутихин
     ·
    В публикациите за нефт и газ има такива идентифициращи сигнали, че веднага разбирате, че авторът е или „проправителствен“ (тоест корумпиран) анализатор, или глупак, който не е в състояние да разбере причинно-следствената връзка.

    Ето, например, различни автори често посочват санкциите като причина за определени проблеми в индустрията и това маскира истинската причина: авантюризмът на режима (провокации, агресия, завземане на чужди територии, военни престъпления и т.н.),
    които доведоха

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.