Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Глобалната психологическа война за петрола

7 коментара

Тази седмица цените на петрола в САЩ за пръв паднаха под нула. Това е сензация, но преди всичко проявление на късата игра между трейдърите и петролните държави. Настъпилият шок е само в началото си, пише в коментар германското сп. "Шпигел".

В понеделник вечерта цената на американския суров петрол WTI се срина до минус 40 долара за барел.

Отрицателният рекорд е следствие на първо място от спекулативен балон: във вторник изтичаше срока на контрактите на майските фючърси. Това е момент, когато "петролът на хартия" се превръща в истински. След края на този срок, трейдърите са длъжни действително да вземат петрола, който са резервирали на хартия. Но на фона на глобално притихналите автомобили, самолети и заводи, търсенето на петрол е далеч по-ниско от обикновеното. Поради тази причина в понеделник през нощта трейдърите се опитваха в последната минута да се избавят от своите петролни контракти. А това в крайна сметка срина цената до абсурдно ниско равнище.

Всичко това обаче свидетелства за системен шок в реалния петролен свят, който най-общо може да се раздели на две фази. Сега тече първата фаза, която може да се нарече "мексикански дуел": ситуация в уестърна, когато няколко каубои са насочили револверите си един към друг. Ако един натисне спусъка, накрая умират всички.

В ход е глобална психологическа война: компаниите добиват повече петрол, отколкото е целесъобразно, с надеждата, че конкурентите им първи ще ограничат производството. Те се надяват да увеличат пазарния си дял. Или в крайна сметка да спечелят от производството на петрол повече, отколкото конкурентите им.

Наред с тези "нападателни" мотиви има и "отбранителни", които ги карат да не затварят собствените си петролни кранчета. Именно в случаите на отдавна разработвани находища, потокът на добива може да се стабилизира само с големи загуби, казва Щефан Буколд от консултантската фирма EnergyComment в Хамбург. Може дари да се случи така, че последващото възстановяване на добива да е почти невъзможно, тъй като достъпът до петролните залежи е прекъснат и налягането в находището е спаднало прекалено много, пояснява експертът.

По думите му има находища, които могат да пресъхнат – например в Северно море, в Русия и в Мексико.

По-добре стоят нещата с добива на шистов петрол, при който се използва метода на хидравличен фракинг. Компаниите, които произвеждат петрол по този начин, могат лесно да спрат, а после отново да пуснат петролните кранове. Но само на теория.

На практика такива компании често са обременени с големи кредити. Това е все още млада индустрия, при която растежът често е равнозначен на скорост и се финансира с кредити. Много компании, произвеждащи шистов петрол, бързо ще се окажат пред банкрут, ако съкратят добива и понижат приходите си. И те упорито продължават да добиват петрол, независимо от огромното пренасищане на световния пазар.

Представителите на петролната индустрия се надяват, че търсенето отново бързо ще нарасне, когато все повече държави разхлабят ограничителните мерки за сдържане на коронавируса и в резултат на това световната икономика отново се активизира. Но тази надежда може да се окаже измамна, отбелязва "Шпигел".

Поради това, че много държави сега са замрели, вирусът, макар и да се разпространява по-бавно, се разпределя все по-равномерно във все повече региони и територии. Ето защо, когато забраните за социалните контактите бъдат разхлабени, вирусът заплашва да удари едновременно повече райони. Могат да възникнат и нови, още по-тежки вълни на зараза, предупреждава вирусологът Кристиан Дростен. За световната икономика това означава, че като минимум умерени мерки за сдържане на вируса вероятно ще се задържат още дълго. От което следва, че и търсенето на петрол ще остане ниско.

Освен това още в средата на годината всички петролни хранилища в света може да се окажат запълнени още в средата на годината, по данни на Международната енергийна агенция (МАЕ). В някои региони – Южна Африка, Ангола, Нигерия, Бразилия и страните от Карибския басейн, петролните хранилища ще се запълнят до краен предел след няколко дни, писа "Ню йорк таймс".

Постепенно на все повече петролни компании ще се наложи да съкратят производството си. След това ще започне втората фаза на системния шок. В Канада тя вече започна. Там вече компании като ConocoPhillips съкращават производството си. Под натиск са преди всичко компании, добиващи петрол от битумни пясъци, а това е изключително трудоемко и относително скъпо производство.

Споразумението между страните от ОПЕК+ трябва да намали световното производство на петрол с около 10%. Това е най- значимото съвместно договорено съкращение на добива в историята на отрасъла. То обаче е крайно недостатъчно за сдържане на кризата на петролния пазар: по прогнози на МАЕ глобалното потребление на петрол през април ще бъде с 29 млн. барела по-ниско на денонощие, отколкото миналата година. Това е почти три пъти повече от количеството петрол, до което ОПЕК+ искат да съкратят добива.

Така реорганизацията на глобалния петролен пазар ще придържи. Вероятно в близко време все повече компании ще намалят своето производство или ще обявят фалит. Вероятно дяловете им на пазара ще се променят. Победители могат да станат големите петролни компании.

Крупните петролни концерни с парични резерви и достъп до кредитния и дълговия пазар явно са в печеливша позиция, коментира Буколд пред "Шпигел". "Те могат да купят на ниски цени акции на компании, произвеждащи шистов петрол, и да укрепят своите позиции", допълва експертът.

Той прогнозира, че цените на петрола вероятно още дълго ще останат ниски:"Отрасълът ще преживее тежка криза. Повишеното предлагане се сблъсква с много ниско търсене. Това не може да се промени в кратки срокове".

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #7

    Русия ще започне да изгаря излишния нефт

    Руските петролни компании може да започнат да изгарят добит нефт като част от сделката OPEC за намаляване на производството.
    Споразумението за спасяване на „потъващия“ пазар на петрол, където всеки четвърти барел, извлечен от недрата, се оказа „излишен“, изисква Русия да намали производството с 23% от май до минимум от 2002 г.

    Сделката влиза в сила след седмица, но руските петролни компании продължават да спорят как да изпълнят условията си, като същевременно

  2. Валентин
    #6
    Отговор на коментар #3

    Акциза е фиксиран , не зависи от ценат.Освен това може временно малко да се вдигне , за да компенсира пониженият оборот

  3. Венелин Велев
    #5

    Да му мислят Путин и компания. При 500 млрд златновалутен резерв и само 15 % дълг спрямо БВП се очертава многогодишен напрегнат труд за банкерите. Нашата се оказа лесна - в червената зона, за месец време.

  4. Глобалната психологическа война е за корона вируса и налагането на чипове!

  5. Stefan
    #3

    България е само потребител, нетен вносител, т.е. за нашата индустрия ниските цени на петрола и енергоносителите са положителни. Единственият, който ще има проблеми е министър Горанов. Бюджетните приходи ще бъдат силно засегнати от спада на цените и оттам много по-малко събрани акцизи и ДДС. Мин. Горанов следва да е най-пламенният защитник на скорошното отваряне на икономиката и на живота в страната като цяло, но вероятно все още не е осъзнал какво му се случва.

  6. Лизи Гугуткова
    #2

    "Валутната възглавница“ на Централната банка остава за половин година подкрепа на рублата

    Банката на Русия продължава да увеличава интервенциите на валутния пазар, като продава резерви и поддържа илюзията за стабилен курс на рублата.
    Както се вижда от данните на регулатора, на 22 април Централната банка продаде на борсата валутата 19,2 милиарда рубли (250 милиона долара). Това е рекорд за целия период на интервенции, започнал на 10 март на фона на срив в цените на петрола.
    Централната банка предписа

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.