Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВАС спря делото "Ситнилски", за да пише тълкувателно решение

2 коментара
Камен Ситнилски, сн. БГНЕС

Върховният административен съд (ВАС) спря делото, заведено от Камен Ситнилски срещу уволнението му като член на Висшия съдебен съвет (ВСС), защото съдът е образувал тълкувателно дело, съобщава сайтът "Съдебни репортажи". Спирането на делото означава, че процесът по уволнението на Ситнилски ще надхвърли повече от две години, откакто е образуван. Възможно е съдът да реши законно ли е уволнен Ситнилски от ВСС, след като изтече мандатът на сегашния съвет.

Това е поредния фарс във ВАС по казуса "Ситнилски". Развитието му поставя въпроса как върховният съд се сети точно по това дело (от стотиците обжалвания на дисциплинарни решения на ВСС) да пише тълкувателни решения.

Тълкувателно дело е образувано по предложение на заместник-председателя на ВАС Боян Магдалинчев. С него върховните съдии трябва да решат въпроса дали при отмяна на наказание, наложено от ВСС, съдът трябва да връща казуса за ново решаване от ВСС.

В момента делото на Камен Ситнилски се разглежда от петчленен състав на върховния съд. През юни тази година тричленен състав на ВАС потвърди със странни мотиви изхвърлянето на Камен Ситнилски от ВСС. Съдиите от една страна признават, че няма никакви доказателства бившият заместник-главен прокурор да е уговарял свои подчинени прокурори да го изберат за член на ВСС. От друга, ВАС казва, че той "безспорно" е използвал служебното си положение, за да влезе във ВСС. Ситнилски обжалва решението.

Бившият заместник-главен прокурор от мандата на Борис Велчев бе "пуснат по пързалката" през 2014 година след изтекли, най-вероятно от държавното обвинение, записи на негови разговори с колеги. Това стана, след като Ситнилски се обяви против избора на Сотир Цацаров за главен прокурор.

Съмненията за контролирано изтичане на записите се засилиха след като последваха серия режисирани протести срещу Ситнилски пред сградата на ВСС. Техен организатор беше тогавашният директор и водещ в ТВ7 Николай Бареков, чиито действия в онзи момент бяха стриктно синхронизирани с все още неразпадналото се дуо Цветан Василев–Делян Пеевски.

Пред сградата на ВСС бяха разлепяни некролози на Ситнилски и сред най-дейните протестиращи бе Бисер Миланов – Петното, неразривно свързан с Бареков към онзи момент.

ВСС реши да изхвърли Ситнилски, въпреки че не успя да събере необходимото мнозинство от 17 гласа. Въпреки че решението бе подкрепено само с 16 гласа, съветът реши, че Ситнилски е уволнен. Това предизвика огромна вълна от критики срещу мнозинството в съдебния съвет, който бе обвинен, че незаконно разчиства сметки със своите опоненти.

Извън това дисциплинарното производство не успя да намери нито едно доказателство, че Ситнилски е използвал служебното си положение, за да накара подчинените му прокурори да гласуват за него. Огромна част от свидетелите по дисциплинарното производство заявиха, че никой не ги е карал насила да гласуват за Ситнилски или да работят за неговата кандидатура. Няколко от прокурорите казаха, че са чували, че има някаква организация Ситнилски да бъде избран.

Саморазправата срещу бившия зам.- главен прокурор се превърна в един от най-ярките примери за безпринципни и нагласени решения в т.нар. правителство на съдебната власт.

При първото разглеждане от тричленен състав ВАС отсъди, че ВСС незаконно е уволнил своя член. Петчленката обаче отмени това решение и върна казуса за ново разглеждане от нов тричленен състав. В същото време петчленният състав подготви пътя за уволнение на Ситнилски, отсъждайки на ръба на закона, че ВСС може да уволнява магистратите с по-малко от 17 гласа.

Така за сегашната петчленка остана само да обсъди с какви точно мотиви ВСС е решил да уволни Ситнилски. ВАС показа, че може да пише чудесно решения в услуга на сегашното управляващо мнозинство в съдебния съвет, коментираха магистрати. Сега се разбра, че ВАС спира делото, за да пише и тълкувателно решение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #2

    "....последваха серия режисирани протести срещу Ситнилски пред сградата на ВСС. Техен организатор беше тогавашният директор и водещ в ТВ7 Николай Бареков, чиито действия в онзи момент бяха стриктно синхронизирани с все още неразпадналото се дуо Цветан Василев–Делян Пеевски." Много интересно - кой беше тогава богоравния и "независим гл.прокурор"??? А къде беше този богоравен и недосегаем??? А как реагира този богоравен, "независим" и безконтролен "гл.прокурор"???

  2. граф Оман Логореев
    #1

    Прокурорите са адвокати на държавата! Те нямат място в съдебната власт, респ. във ВСС! За да се осигури справедливо правораздаване е нужна състезателност на съдебния процес, което означава равнопоставеност на прокурорите и адвокатите - двете страни пред съдията! За никаква "независимост" на прокуратурата не може да става въпрос! Прокурорите трябва да се назначават и уволняват от министъра на правосъдието - както е в Германия и други страни от ЕС!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.