Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вече и чужди държави могат да охраняват небето ни

БСП, АБВ и "Атака" гласуваха срещу възможността за помощ от НАТО

11 коментара

Парламентът разреши в четвъртък България да охранява въздушното си пространство и съвместно с други страни членки на НАТО. Промяната се наложи заради бедственото положение в бойната авиация и реалната възможност българските военновъздушни сили да не са в състояние сами да изпълняват задълженията си, но военният министър Николай Ненчев обясни, че на този етап не очаква да се търси помощта на чужди страни.

 

"Няма никакво основание да се смята, че българското въздушно пространство ще бъде предоставено на друг. Имаме ресурс и възможности да охраняваме въздушната ни граница”, заяви Ненчев.

Предложението бе прието на първо четене с гласовете на депутатите от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и ДПС, докато БСП, АБВ и "Атака" го определиха като признание за колапса на армията и отказ от националния суверенитет.

България продължава да разчита само на старите съветски изтребители МиГ 29. Военното министерство прехвърли поддръжката им на Полша, след като не успя да се разбере с руснаците да я продължат. Освен това военният министър се готви да закупи и нови двигатели за руските изтребители, на които очевидно ще се разчита още дълги години. Досега проектът за закупуването на нов тип боен самолет, който да е съвместим с НАТО, не е задвижен реално.

 

"До момента имаме ресурс и възможности сами да продължим да охраняваме въздушното си пространство и към това се стремя. Сами разбрахте, че правим всички възможни усилия – в края на миналата година пристигнаха отремонтираните полски двигатели, в средата на май ще има нови, така че разполагаме с достатъчно самолети вече, които биха могли да гарантират до края на годината, в началото на следващата с налични ресурси безпроблемно да изпълняваме ангажимента си", обясни Николай Ненчев.

По-рано той обясни, че вече са водени неформални консултации за съвместна охрана на небето ни с Белгия, Холандия, Италия и Полша.

"Съвместно охраняване на въздушното пространство ще стане в момента, в който решим", заяви Ненчев.

Той обясни, че решенията за използване на оръжия се взимат само от българския министър на отбраната, дори в охраната на небето ни да се включат чужди изтребители.

Валентин Радев от ГЕРБ посочи, че е добре за България и националната ни сигурност, ако се наложи да се ползваме от съюзната солидарност.

 

Найден Зеленогорски от Реформаторски блок аргументира законовата поправка, с това, че тя дава допълнителни възможности в евентуална ситуация, в която няколко самолета едновременно нарушат нашето въздушно поле. "Как ще реагираме с ресурса, който имаме в момента", запита Зеленогорски.

 

Янко Янков от ДПС коментира от своя страна, че така превантивно се разширяват възможностите на българската власт да осигури защита на страната.

 

Председателят на комисията по отбрана Михо Михов/АБВ/ посочи, че с това решение фактически България признава пред съюзниците в НАТО, че ще бъдем вечен консуматор на защита, а "към българските пилоти, което според него е особено обидно - че можем без тях".

 

"В регионален аспект звучало като признание, че България не е военен фактор на Балканите след като върви по пътя на онези държави, които никога не са имали авиация", каза генерала от резерва Михов, който е бивш командващ на Военновъздушните сили.

 

Ангел Найденов от БСП коментира, че зад предложението се крие неспособността на управлението да гарантира съществуването на българските ВВС.

 

"Не е ли странно това при повече от 100 години славна история на българските военно-въздушни сили", заяви Найденов.

 

Станислав Станилов от "Атака" посочи от своя страна, че не е сигурен дали ЕС и НАТО ще продължат да съществуват, и тогава, "без въоръжени сили, как ще съществуваме".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tmtn
    #11

    не мога да разбера какво лошо има в това самолети от НАТО да охраняват нашето въздушно пространство. нали това ще става съвместно с наши самолети. нали сме членки на НАТО. български войски нали участват в военни операции на НАТО преди 10.11.1989 при повишаване на напрежението между НАТО и Варшавския договор руски самолети идваха на наши летища.

  2. Entdecken
    #10

    "Ангел Найденов от БСП коментира, че зад предложението се крие неспособността на управлението да гарантира съществуването на българските ВВС". Въпрос - Как така лицето Ангел Найденов е забравило, че България до към 1947 година е водещ производител на самолети в Европа и това производство е било прекратено от неговата партия БКП и от руските окупатори!? На чий гроб плаче този болшевишки лицемер, участвал в закриването на българските самолетна индустрия!?

  3. Kiril Kovatchev
    #9

    БСП, АБВ и Атака служат единствено и само на руските интереси. Интересът на имперска Русия е България да е слаба и и разнебитена и лесна плячка за Кремълските злодеи. Затова и въпросните майцепродавци се напъват с всичка сила да не позволят България да е развита и добре защитена. Това им е заданието спуснато от Москва, което те изпълняват със слугинска преданост.

  4. Ген. Иван Колев
    #8

    Заглавието е изключително гадно формулирано. Не "чужди държави", а партньорите ни от НАТО, драги ми журналя. Чужда държава са Русия и Сенегал например. Нито Русия (опазил Бог!), нито Сенегал ще пазят въздушното ни пространство. Между другото, Папуа-Нова Гвинея също не. Цитираните в съобщението държави са без изключение наши партньори и съюзници от НАТО. Както и Турция между другото. Това за сведение на либералите във форума. И още малко инфо за либералите: от всичките ни съседи Турция е била най-добрият

  5. Знайко
    #7

    А защо "гордият пилот" Михов не каже кой унищожи след 9-ти септември българското самолетостроене.

  6. Александър Борисов
    #6

    Вият на умряло комунистите,бивши и сегашни агенти на Русия! От 100те години славна българска авиация,Найденов да извади 45,през които авиацията и армията не бяха български,а с червено съветско знаме.На директно подчинение на СССР.Че и униформите ни бяха с рубашки.Командваха ни политически командири-за пръв път в историята на българската армия!Полагахме "клетва" за вярност към БКП! Наложиха ни да потушаваме анти-съветско възстание в Чехия! Светът ни запомни като най-раболепният,до гроб, слуга на мракобесническата комунистическа държава СССР.Лепнаха ни петно завинаги! Сега,когато България търси помоща на Европа,като равноправен член на НАТО,вълчият вой на бившите стига небето!

  7. Ген. Иван Колев
    #5

    Най-сетне едно умно нещо да реши този парламент. Наистина добре. Рашите и техните надничари тук газ пикаят. Както и либералите :-)

  8. Liberal
    #4

    Защо да тревожим пилотите на Белгия, Холандия, Италия и Полша. Направо да помолим турците да ни пазят - те най-добре стрелят по руски самолети, дори без да има такава необходимост.

  9. BLM
    #3

    БСП, АБВ и "Атака" гласуваха срещу възможността за помощ от НАТО Ами да бяха подложили на гласуване възможността за "помощ" от Русия, че да видите каква радост щеше да настане! Ангел Маин и Михо Гоцев да бъдат подведени под отговорност за национална измяна. Ама от кого? От цацаратурата? *%€№@

  10. Zlatan
    #2

    Нормално е за колония при 72% импорт......

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.