Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС чист от бивши сътрудници на Държавна сигурност, предлага СДС

0 коментара

За да е сигурно, че сред членовете на Висшия съдебен съвет от парламентарната квота няма да има сътрудници на бившата Държавна сигурност, номинираните от Народното събрание писмено да декларират, че не са били щатни или нещатни сътрудници на ДС или на бившето Разузнавателно управление на Генералния щаб на армията. Декларацията да се подписва преди гласуването в парламента, предложиха днес депутатите от СДС Екатерина Михайлова, Иво Цанев и Димитър Абаджиев.

Тримата народни представители от дясната опозиция внесоха предложението си в деловодството на парламента като проекторешение, като целта им е то да се гласува преди избора на 11-те членове на Висшия съдебен съвет от квотата на Народното събрание. Очаква се парламентът да избере новите членове на ВСС утре.

Това изискване бе записано в закона за досиетата, отменен през 2002 г. от управляващите НДСВ и ДПС, с гласовете и на БСП. Вярно е, че с отмяната на закона това задължение отпадна, но парламентът може да въведе за определени категории лица, които избира, допълнителни изисквания, обясни днес Екатерина Михайлова.

Необходима е промяна в Конституцията, за да може членовете на ВСС да се избират с квалифицирано мнозинство, повтори предложението на СДС Екатерина Михайлова. По думите ѝ, това е начинът да се прекрати практиката на партийни своеволия. Тук явно става въпрос за сделка между НДСВ и ДПС, които се пазарят помежду си за квоти и хора, заяви по повод новите номинации заместник-председателят на ОДС.

Пред Mediapool.bg Иво Цанев допълни, че предложението произтича от философията на СДС, че принципът за независимост от бившата ДС трябва да залегне при избора на членовете във всички висши държавни органи.

Запитан дали НДСВ ще подкрепи предложението на СДС, зам.председателят на ПГ на НДСВ Константин Пенчев отговори отрицателно с аргумента, че не може с решение на парламента да се въвеждат допълнителни условия за избор на членове на Висшия съдебен съвет.

Законът за съдебната власт ясно казва кои могат да бъдат членове на ВСС и на какви условия трябва да отговарят, посочи той.

СДС и БСП протестират, че номинациите за ВСС не са обсъждани

Днес и от дясната, и от лявата опозиция протестираха, че за първи път номинациите за нови членове на Висшия съдебен съвет не са обсъдени предварително в парламентарната правна комисия, а ще бъдат внесени директно за гласуване в пленарната зала.

Това е прецедент и нарушение на парламентарната практика, заяви Екатерина Михайлова. Според ОДС е недопустимо да се процедира по този начин, без депутатите предварително да се запознаят с номинираните, за да преценят дали да подкрепят или не определена кандидатура.

Михайлова определи като несериозно подобно отношение към Висшия съдебен съвет. Всички говорим, че искаме да помогнем на съдебната власт да работи по-добре, това означава и сериозно отношение при избор на членове на ВСС, добави тя.

Подобно бе и мнението на Михаил Миков от БСП. Към уговорката, че така или иначе управляващото мнозинство ще попълни само квотата на парламента във ВСС, Миков добави, че депутатите от опозицията поне трябва да знаят кои са тези хора. Той уточни, че Коалиция за България ще прецени дали да подкрепи номинираните от НДСВ и ДПС за членове на ВСС, след като се види как ще започне процедурата и дали има обща воля или не.

Изпуснал срока преди месец, НДСВ се оправдава с липсата на време

Поредният прецедент, създаван от НДСВ в парламентарната традиция, Константин Пенчев обясни с липсата на време. Нямало време за обсъждания в правната комисия, тъй като изборът на членове на ВСС е обвързан със срок и трябва да се осъществи бързо, обясни Пенчев. Той успокои колегите си от опозицията, че на всички депутати ще се раздадат автобиографиите на номинираните кандидати, за да се види, че отговарят на законовите изисквания.

Всъщност срокът за избор на нови членове на ВСС от парламентарната квота отдавна е изпуснат и управляващото мнозинство отново е в нарушение на поредния закон. Според последните промени в закона за съдебната власт, направени спешно от управляващите през юли т.г., новите членове на Висшия съдебен съвет трябва да бъдат избрани най-късно месец преди изтичането на мандата на предишните. В случая, мандатът на сегашния ВСС изтича на 15 декември, тоест наследниците им от парламентарната квота трябваше да бъдат избрани още в средата на миналия месец.

Това, естествено, не се случи. Консултациите между НДСВ и ДПС как да си разпределят квотите приключиха едва вчера с компромисното решение 8 от 11-те члена да са кандидатури на НДСВ, а трима - на ДПС.

Предложенията на царската група са деканът на Юридическия факултет в СУ Димитър Токушев и Панайот Генков от Върховния административен съд - номинации на дискусионния клуб "Новото време", Александър Воденичаров, декан на историческия факултет в Югозападния университет в Благоевград, софийските адвокати Владимир Иванчев и Любомир Цеков и трима съдии - зам.шефката на Апелативния съд във Варна Виолета Бояджиева, Радка Петрова от Пловдивския апелативен съд и Даринка Станчева, зам.шеф на административен отдел в Русенския окръжен съд.

Номинациите на ДПС са Николай Ганчев, прокурор от Военноапелативната прокуратура, Ангел Александров, следовател в Националната следствена служба и Анита Михайлова, адвокат и бивш прокурор, съобщи зам.шефката на ДПС Емел Етем, цитирана от БТА.

В изпълнение на закона, органите на съдебната власт съдии, прокурори и следователи още преди месец излъчиха своите 11 представители във ВСС. По право членове на съвета са и председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд, както и главния прокурор. Министърът на правосъдието е председател на съвета, но не участва в гласуването на решения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.