Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Втори опит за продажба на “Кремиковци“ на 5 ноември

4 коментара
Втори опит за продажба на “Кремиковци“ на 5 ноември

Вторият опит за продажба на “Кремиковци“ е насрочен за 5 ноември, съобщи в сряда синдикът на фалиралия металургичен комбинат Цветан Банков. За разлика от процедурата на 13 септември, когато не се появи нито един кандидат, готов да даде 565.5 млн. лв. за производствените активи на завода, сега търгът ще е явен и при по-ниска начална цена.

Отбивът е 20 процента и ако този път се появят желаещи, те ще стартират наддаването от 452 414 008 лв. със стъпка за вдигане на офертата от 5 млн. лв.

Евентуалните претенденти ще трябва да внесат 10 процента от началната цена или над 45.2 млн. лв. по особената сметка на комбината в Българската банка за развитие.

Ако и този път не се появят мераклии да вземат дружеството, ще се обмисли какви мерки да се предприемат, но преди време Банков заяви, че надали ще се реши продажбата на активи на парче, тъй като няма да се постигнат достатъчно приходи за удовлетворяване на претенциите на всички кредитори на завода.

Общо дълговете на комбината са между 2 и 2.5 млрд. лв., тъй като част от вземанията на кредиторите са приети под условие.

Па първо място в реда за удовлетворяване на исковете е фирмата попечител на облигационния заем на комбината, като главницата на вземането ѝ е 698 млн. лева. Обезпеченията ѝ са с активите – доменно и коксохимическо производство и непрекъснатото разливане на стомана. В този ред кредитори е и "Арсерол Митал", която е изкупила вземане от Черноморската банка, което е обезпечено с техника за горещо валцуване. Тук попадат и три български фирми с общи вземания около 5 млн. лева.

Във втория ред са кредиторите с вземания, обезпечени с право на задържане. В случая това са два вагоноремонтни завода в Русе и Септември.

В третия ред попада покриването на разноските по несъстоятелността, в това число и на вземанията на работници от неполучени заплати за 40.5 млн. лв., възникнали след 6 август 2008 г., когато бе открито производството по несъстоятелност на "Кремиковци". В четвъртия ред са вземанията, възникнали в резултат на трудови спорове преди датата на несъстоятелността.

Пети ред в случая на "Кремиковци" липсва, защото той се отнася за еднолични търговци.

Публичните вземания - на държавата и общините, се нареждат на шесто място. Тук е държавната помощ за комбината от 700 млн. лева с лихвите. Окончателната позиция обаче на тези вземания ще стане ясна след решението на съда. Банков припомни, че Върховният административен съд върна делото за държавната помощ за комбината за ново разглеждане на първа инстанция. Това решение ще определи позицията на вземането.

На седми ред са вземанията след датата на производство по несъстоятелност, с изключение на вземанията на работниците и служителите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. hidko
    #6

    работниците са най-накрая според тъпия закон за задълженията и договорите.ама кой му пука за тях.важното е интересите на банките да са защитени...боклуци!да пукнете дано!

  2. xxx
    #5

    има ли още някой да се пита:защо Костов продаде Кремиковци за 1долар?,вместо да го фалира-тогава няколко хиляди работници юяха да останат на улицата.Приватисацията /или ликвидацията/на комбината беше задължително условие,за да кандидатства България за ЕВР.СЪЮЗ.Това трябва непрекъснато да се напомня!!

  3. 07
    #4

    всички кярат

  4. 0690
    #2

    едно е 50години в текстила/само морално остарели/,а друго е металообрабонването- не могат са спазват стандартиге изхабените дигащи гюрултия машини

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.