Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Втори опит за референдум за парното от отпадъци в София

1 коментар
Втори опит за референдум за парното от отпадъци в София

Общински съветници от няколко групи внесоха искане за местен референдум за изграждането на инсталация за производство на енергия от гориво от боклук в една от централите на "Топлофикация - София". Искането за допитване е подписано от 15 общинари от БСП, Политическа група 5 и от ДСБ.

Според тях гражданите трябва да се произнесат дали искат в инсталацията за производство на ток и парно от отпадъци да се вложат 157.54 млн. евро. От тях 91.8 млн. евро идват от европрограмата "Околна среда", а останалите бяха осигурени със заем в размер до 67 млн. евро от Европейската банка за възстановяване и развитие. Кредитът за 19 години се тегли от общината, но трябва да се покрива от "Топлофикация - София". Останалата сума е безвъзмездна.

Втори опит

Това е второто искане за допитване във връзка с изграждането на инсталацията, чието изграждане е решено още през 2011 г. Първото беше на "Демократична България", но беше отхвърлено от общинския съвет.

Според вносителите на искането за ново допитване гражданите трябва да се произнесат дали искат такава инсталация да се направи на площадката на ТЕЦ "София", който се намира до Централна гара. Те са на мнение също, че избраната технология вече е остаряла, а избраното за построяването ѝ място е неподходящо. Според БСП подобна инсталация трябвало да се направи до завода за преработка на боклука, който произвежда и RDF горивото, с което би трябвало да работи бъдещата инсталация. Заводът е извън София. От левицата се съмняват, че "Топлофикация" ще може да плаща дълга за изграждането на инсталацията, както и в това дали то няма да вдигне такса смет и цената на парното.

Срещу инсталацията се обявиха и природозащитни организации, които твърдят, че тя ще доведе до допълнително намаляване на рециклирането на отпадъци, защото ще трябва да се осигурява гориво за когенерацията. Освен това предупреждават, че инсталацията ще доведе до увеличаване на запрашаването, а от комините ѝ ще излизат канцерогенни вещества.

Лицемерно и излишно

От общината отхвърлят тези съмнения. Представителите на местната власт твърдят, че замърсяването на въздуха дори ще намалее, депонирането на боклуци ще бъде сведено до минимума, а парното поне ще задържи цената си, тъй като горивото от смет ще е безплатно за "Топлофикация". Според ГЕРБ, ако проектът бъде спрян, ще бъдат загубени 90 млн. евро от оперативната програма "Околна среда". Загубите можело да бъдат още по-големи, тъй като когенерацията е част от цялостния проект за изграждане на инсталации за оползотворяване на отпадъците, който вече получи финансиране от ЕК.

Във вторник кметът Йорданка Фандъкова определи искането за референдум като лицемерно и излишно. Според нея този ход на част от общинските съветници има друга цел и е част от вече започналата предизборна кампания за вота през есента на следващата година. Искането за референдум било част от кампания " да се обезсмисля и принизява всичко, което сме направили за града". "Защо!? Защото се работи", коментира Фандъкова.

"Не виждам нищо ново в доводите за провеждане на референдум, тази дискусия започна преди 7-8 години. И има поредица от решения на СОС в предишните мандати, както и в този в подкрепа на целия проект за преработка на отпадъци", коментира председателят на общинския съвет Елен Герджиков (ГЕРБ). Той допълни, че скъветниците от БСП и ДСБ са участвали и подкрепяли проекта под различни форми в предходните години.

"Наистина не виждам логика в това да подкрепяш развитието на един проект и когато се стигне до изпълнението на финална фаза, да го обявиш за несъстоятелен и да се опиташ да го провалиш. Аз бих се съгласил с този референдум и бих гласувал на него, ако се постави въпросът на гражданите: "Съгласни ли сте да не правим трета фаза (инсталацията на "Топлофикация" - б.а.), да разрушим първа и втора (вече работещите инсталации за компостиране и преработка на битова смет - б.а.), да дадем обратно парите на Европа и да върнем балите и кризата с боклука?", каза още Герджиков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #1

    Ако технологията е добра е много добро нещо ! Има екологичен и икономичен ефект ! Във Виена има такъв завод от 60 -те години и всички са доволни

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.