Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващата в Гърция коалиция е пред разпад

11 коментара
Управляващата в Гърция коалиция е пред разпад

Гласуването в гръцкия парламент на законопроекта за приватизациите, първият от пакета закони, свързани с новите мерки за икономии, премина с тежки загуби за правителственото мнозинство, съобщават в четвъртък гръцките медии, според които това е един от сигналите, че управляващата в Атина коалиция е пред разпад.

Първото изпитание – законът за приватизациите

След дълга и сложна процедура на гласуване депутатите одобриха в сряда вечер законопроекта с едва 148 гласа от тройната коалиция, разполагаща със 179 депутати в 300-местния гръцки парламент. 139 са гласували "против".

Законът за приватизациите, предложен от трипартийното коалиционно правителство на премиера Андонис Самарас, отменя задължителното участие на държавата в редица ключови държавни компании и предвижда победителите в приватизационните търгове да бъдат избирани от специална агенция, а не от парламента, както досега. Законът се разглежда като възможност правителството да получи по-голяма гъвкавост и свобода при осъществяването на приватизациите на държавни активи, което се поставя като условие от външните кредитори за продължаване на спасителната финансова помощ за Гърция.

Нуждата от облекчаване на приватизацията се налага заради факта, че от май 2010 г. Гърция е успяла да събере едва около 1,6 милиарда евро от продажба на държавни имоти и вместо планираните 19 милиарда евро до края на 2015 г. сега може да разчита да получи около 11 милиарда до края на 2016 г. Тези плачевни резултати се дължат преди всичко на политическата нестабилност и липсата на интерес на инвеститорите към страна, преживяваща тежка икономическа криза и балансираща на ръба на излизането от еврозоната.

В. "Нафтемборики" коментира, че законът за приватизациите е бил гласуван от депутатите на партията Нова демокрация, но голям брой представители на Общогръцкото социалистическо движение ПАСОК са пренебрегнали линията на партията и са отхвърлили една от поправките в него. Депутатите от третата партия в коалицията - Демократичната левица ДИМАР, са гласували "против" два от членовете на закона.

Гласуването на бюджета - все по-несигурно

Истинското изпитание за правителството обаче предстои с гласуването на проектобюджет за следващата година, предвиждащ серия нови мерки за икономии, и вече предизвикал буря от протести в Гърция. Документът е ориентиран към увеличаване на задълженията на страната до 346,2 милиарда евро от 340,6 милиарда през тази година. Предвижда се държавният дълг да достигне 189,1 процента от брутния вътрешен продукт (БВП), а безработицата да продължи да расте. При такъв бюджет Гърция е изправена пред шеста по ред година на рецесия, вследствие на която БВП на Гърция вече се е свил с повече от 20 процента от 2008 г., а всеки пети грък в работоспособна възраст е останал без работа.

Заложеният за 2013 г. дефицит е 5,2 процента от БВП, спрямо 4,2 процента в предишния проект на бюджета за следващата година. Все пак този показател е известно подобрение спрямо 6,6 процента дефицит през тази.

Това е най-рестриктивния бюджет за последните години с очаквана рецесия от 4,5 на сто. Съгласно законопроекта пенсиите от над хиляда евро ще бъдат намалени от 5 до 15 на сто. От 1 януари 2013 г. се премахват даваните на пенсионерите добавки за Коледа и Великден. Увеличава се с две години и пенсионната възраст и тя става 67 години.

Според в. "Имерисия" гласуването на пакета от нови мерки ще бъде своебразен вот на доверие към кабинета Самарас. Във връзка с това вестникът подчертава, че управляващата коалиция отива на това гласуване "политически травмирана" след вчерашния вот на законопроекта за приватизациите.

"Или мерките или хаос", извежда в заглавие в. "Та неа" предупреждението на премиера Самарас към коалиционните си партньори от ПАСОК и ДИМАР.

Разпад в ПАСОК?

От партията Демократична левица ДИМАР, най-малкият партньор в коалицията, вече обявиха, че ще гласуват против някои от мерките за икономии, отнасящи се по-специално до пазара на труда. Гласуването в четвъртък обаче затвърди признаците за разпад във втората по-големина партия в коалицията - ПАСОК, след като нейни депутати обявиха, че няма да се съобразят с линията на партията и ще гласуват против новите мерки за икономии.

Който няма да гласува мерките трябва да знае, че пътищата ни се разделят, обяви лидерът на социалистите Евангелос Венизелос пред депутати на  парламентарната група на партията. "Драматичното" според медиите заседание е било свикано от Венизелос преди вчерашното гласуване в парламента.

В. "Вима" твърди, че сред социалистите има една група от няколко депутати, които по всяка вероятност няма да гласуват мерките и ще излязат от парламентарната група на ПАСОК, като по този начин ще я оставят с 26 или 28 депутати (сега тя наброява 33 депутати). Сред тях е и видният кадър на движението Костас Скандалидис, който напуснал заседанието на парламентарната група, като казал: "аз не мога да гласувам тези мерки..." Поведението на Скандалидис заплашва да наруши равновесието на силите в партията ПАСОК, смятат наблюдателите.

В. "Етнос" пише, че вчера един от депутатите на ПАСОК е напуснал парламентарната група и се обявил за независим. "Вече не съм в ПАСОК и съм независим", казал Михалис Касис пред телевизия Мега. Той добавил, че има и други депутати от ПАСОК, които няма да гласуват предложените мерки за икономии.

Настъпил е часът на истината, не само за ПАСОК, но и за правителството. И това трябва да се разбере от Самарас, казал Венизелос, като настоял депутатите-социалисти да изяснят позицията си във връзка с гласуването на мерките, които са на стойност 13,5 млрд. евро и са предпоставка Гърция да получи следващия транш от 31, 5 млрд. евро, за да не изпадне във фалит.

Еврозоната призова Атина да доведе докрай преговорите с тройката

Същевременно еврогрупата призова гръцките власти да направят всичко, за да приключат бързо преговорите с тройката, обединяваща основните кредитори на страната. Призивът е донякъде изненадващ, тъй като в началото на седмицата премиерът Самарас гръмко обяви, че преговорите са завършили със споразумение. Сега се оказва, че Тройката кредитори от ЕС, ЕЦБ и МВФ продължава да има куп въпроси за Гърция, които стоят без отговори.

"Призоваваме гръцките власти да решат висящите, така че да доведат бързо докрай преговорите с тройката", се посочва в комюнике от офиса на председателя на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер, публикувано след вчерашната телеконференция на финансовите министри от еврозоната.

"Еврогрупата се информира за постигнатия напредък към споразумение между гръцките власти и тройката по новите условия за помощта и най-вече за важните и амбициозни мерки в областта на консолидирането на бюджета, структурните реформи и стабилизирането на финансовия сектор", се посочва в комюникето.

Финансовите министри от еврозоната "предвиждат да обсъдят допълнително програмата на строги икономии на Гърция на срещата си на 12 ноември и се надяват да стигнат до заключение по тази програма" по същото време.

Сега всичко зависи от гръцкия парламент, цитира в. "Катимерини" казаното от еврокомисаря по икономическите и валутни въпроси Оли Рен в негово писмено изявление до вестника.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Та какво излиза според тебе 10? Някой зорлем прекарал хитрите и умни гърци да въведат еврото. Сетне пак някой насила им изливал пари под формата на помощи и заеми. И сега ако спре да го прави ще вземе да фалира. Иначе самото евро беше саботирано още в началото. Място в еврозоната трябваше да има за Великобритания, а не за мърлявата Гърция.

  2. Анонимен
    #10

    Ако Гърция излезе от ЕС загубите за същия ще са огромни.Също еврото ще загуби позиции и ще се стигне до разпадане на ЕС. Това предвидих още преди 14 години, когато стъпих на гръцка земя, още повече, когато Гърция прие еврото като парична единица, и започна едно наливане на евро, едни строежи, направа на магистрали, олимпиада и т.н. Високите лихви по кредитите са убийствени. Печалбата на Германия за последните 3 години от кризата в Гърция е 60 милиарда. Мисля, че всички внасяме в касата на ЕС, а Германия печели. Това е една икономическа война, която ще спечелят Германия и Франция.

  3. Анонимен
    #9

    Айде! Фалит, драхми и български жизнен стандарт! По-скоро!

  4. Анонимен
    #8

    Гърците превърнаха страната си в гетото на Европа и сега се чудят защо никой не иска да инвестира в гетото. Ами много просто капиталистите инвестират където народа работи без да го подканват, а не където само се чуди за какво да стачкува и щрака по цял ден с пръсти. Оказа се природните им богатства са непродаваеми, защото са инфектирани от неприятни, лъжливи, крадливи туземци.

  5. Анонимен
    #7

    Гърция се хлъзга по наклонената плоскост. Благодарение на своята олигархия и партии, които до кризата са живеели във взаимноизгоден комфорт. И както обикновено става виновните се спасяват първи, потерпевшите торчиво преглъщат дните на живота си.

  6. Анонимен
    #6

    До 3
    Щеше да си прав ако икономиката в ЕС се развиваше както преди 2008 година. Тогава гърците щяха да продължават да вземат кредити и да живеят на гърба на ЕС. Сега нещата стоят по друг начин, дъжда от евро който се изсипваше върху Европа престана. Европейците дори и да имат глупостта и желанието да подаряват пари на Гърция, нямат повече тази възможност. Единствения изход остава фалита на Гърция и разпродаване на активите и ако все още има такива и изгонването и от ЕС. Това е единствената разумна

  7. Анонимен
    #5

    До 3 Ако всичко това, което си го прогнозирал стане за сметка на "глупавите" европейци, то можеш да бъдеш сигурен, че техните политици веднага ще бъдат принудени да си подадат оставките. Просто парите са свършили. Няма кой да прости на собствените политици, че дават непрекъснато пари на "хитрите" гърци, при положение, че няма за тези които работят почтенно и пълнят общата европейска хазна.

  8. Анонимен
    #4

    изключително точно, Νο.3!

  9. Анонимен
    #3

    Голямата измама. Гърция ще продължава да получава "спасителните милиарди" от ЕС. Хората ще си живеят и през следващите години далеч по-богато от нас, защото: гърците са хитри и умеят да измислят трикове. Ще сменят правителства като носни кърпи и всяко ново ще получава нови облаги, докато дългът стане толкова голям, че и последният европеец да е наясно , че той не може да се изплати. Тогава се взима последното "спасително" решение за Европа , опростяване на всичко и Гърция започва от начало. А нашият Дянков да духа супата на Бойко.

  10. Анонимен
    #2

    Бабата от ГДРто бърже да спасява, тутакси да връща отнесеното от дядовците и.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.