Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

60 млн. лева са необходими за подобряване на Бърза помощ

0 коментара
60 млн. лева са необходими за подобряване на Бърза помощ
Недоволството от случаи на забавили се линейки отново постави на фокус състоянието на Бърза помощ през последните седмици и провокира дебат по съществуващите от години проблеми – недостиг на екипи, липса на оборудване в някои от линейките, натоварения трафик. И за пореден път работна група се е заела да изготвя план за реформа на Бързата помощ. Директорът на “Пирогов“ Димитър Раденовски коментира във вторник пред БНТ, че за нужните промени ще са необходими около 60 млн. лева. На този етап не е ясно обаче откъде ще дойдат те.

Наскоро записи от разговори между диспечери и служители на Бърза помощ, излъчени от БНТ, показаха, че хората нападат закъсняващите екипи, а самите служители се оплакват от липса на техника. Преди дни пък екип на Бърза помощ бе обвинен, че е закъснял, което е довело до смъртта на двегодишно дете. Направената след това проверка, която във вторник бе оповестена от здравното министерство, установи, че в момента на повикването на линейката, детето вече е било мъртво. Линейката е пристигнала за шест минути до поликлиниката, а е тръгнала от "Пирогов" осем минути след подаването на сигнала в Бърза помощ.

МЗ: Бърза помощ няма вина за смъртта на двегодишното дете

Бърза помощ няма вина за смъртта на двегодишната Анастасия Георгиева, показа проверката на здравното министерство и РЗИ-София за адекватността на действията на спешната помощ. Момиченцето е починало още преди да бъде повикана линейка, сочи проверката.

За случая разказаха медиите в петък и събота. По думите на родителите му, двегодишното дете е получило леко неразположение около 5-6-ти февруари. В четвъртък следобед майката се е обадила на личната лекарка и се е уговорила с нея да отиде на следващия ден на домашно посещение. В петък в 15 часа личната лекарка отишла в дома на детето и констатирала, че то няма температура, има хрема и отслабено дишане с удължено издишване.

Още

В други ситуации обаче линейките на Бърза помощ наистина се бавят и това бе констатирано и от одит на Сметната палата миналата година, който показа, че в около 10% от спешните случаи в София линейките закъсняват.

Очаква се през следващия месец да стане ясен пакетът от мерки, които ще бъдат предприети за подобряването на Бърза помощ. “Пари, пари и пак пари“- така Раденовски коментира изходът от натрупалите се проблеми. “Пари за линейки и оборудване, пари за лекари и екипи, пари за организирането на движението“, поясни той. “Около 60 млн. са необходими за реформиране на станцията за бърза медицинска помощ и филиалите ѝ в страната“, посочи директорът на “Пирогов“.

Раденовски посочи, че сами по себе си те не са толкова много, но заради нуждата от финансиране на други звена на здравната система е трудно да се намерят.

Сред предложенията на работната група са да се организира перманентен център за обучение на лекари и сестри, които да работят в станцията за Бърза помощ, да се вкара нова техника в колите, да се обновят екипите. “Ако не се осигурят пари за това обаче нищо няма да стане“, коментира Раденовски.

Д-р Венелин Стефанов от Бърза помощ заяви пред БНТ, че е разговарял с много джипита, които били готови да плащат определени суми директно на Бърза помощ, за да се обслужват пациентите им при спешни ситуации. Той смята, че е било грешка унищожаването на неотложните звена в поликлиниките, където наистина се е оказвала спешна помощ и хората са знаели къде да отидат. Тогава екипите на Бърза помощ имали по-малко адреси и наистина се занимавали със спешна помощ. “Сега имам по 14 повиквания на дежурство за мерене на кръвно на възрастни хора“, посочи той. “Всичко се стовари върху 20-те екипа на Бърза помощ. Спешна помощ не оказва никой освен няколкото големи болници и Бърза помощ“, заяви той.

“Бяхме добре оборудвани след скандалите от 2007 година, но те вече се амортизираха и пак се получава същото нещо“, допълни Раденовски.

И действително – през 2008 година беше мащабно оповестено, че Бързата помощ се децентрализира, че линейки ще тръгват от пет болници в София със спешни портали, които тържествено бяха открити от тогавашния министър Евгений Желев.

Обещанията за нова концепция Стефанов посрещна с думите: “Глупости на търкалета“. “Това го слушаме десет години“, коментира той.

В страната състоянието на Бърза помощ не е по-розово, тъй като има недостиг на линейки и понякога при наличието на една свободна кола тя се пази в случай на извънредно събитие като катастрофа и не се ползва за адреси. През лятото на 2010 година заради икономии пък беше преустановена практиката линейки да дежурят по магистрали и пътищата през лятото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.