Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ананиев пуска нова версия на здравна реформа с надеждата да е последна

Министър и депутати в дебат по Параграф 22: Без кадри болниците не изкарват пари, без пари – остават без кадри

2 коментара
Ананиев пуска нова версия на здравна реформа с надеждата да е последна

Здравният министър Кирил Ананиев ще представи за обществено обсъждане нов, преработен вариант за реформа на здравноосигурителния модел на 15 юли. Той обяви това в петък на изслушване в парламента, близо година и половина след като даде първоначалната заявка да предложи нов здравен модел и 9 месеца след като представи два варианта за реформа, които в последствие преминаха обсъждане в работни групи, но без да са придружени с ясни разчети.

“На 15 юли ще представя вариант на здравноосигурителен модел, който отново ще се обсъди, надявам се - за последен път, след което ще го представя пред Министерския съвет“, заяви пред депутатите в петък Ананиев, който беше изслушан и отговаря на въпроси относно състоянието на болниците в Северозападна България. Темата нажежи страстите, след като преди седмица Ананиев първо се обяви за кардинално преструктуриране със закриване на отделения в трите болници във Враца, Видин и Монтана, но след това се отметна и увери, че ще укрепва и трите болници.

Изчакващата здравна реформа

На 26 септември 2018 година здравният министър Кирил Ананиев представи пред заинтересованите страни два модела за промяна във финансирането на здравната система.

Най -общо първият модел предвиждаше пълно премахване на монопола: Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е в пряка конкуренция със застрахователните дружества и всеки гражданин сам избира къде да внася здравната си вноска от 8%. Срещу нея получава определен основен пакет медицински услуги (сегашния или различен от сегашния). Всичко над него се покрива от доброволни застраховки или кеш, както и в момента.

Вторият модел, който беше по-детайлно разработен и към който екипът на Ананиев клонеше, е тристълбов, надграждащ сегашния - със запазване на НЗОК като основен платец и включването на застрахователи. Още

По време на дебата депутатите и министъра се съгласиха, че въпросът със стабилизирането на болниците е неделим от темата за цялостната реформа в системата, без която няма как да бъдат преодолени финансовия и кадрови недостиг, заради който лечебните заведения в страната затъват.

Ананиев: Преди мен се говореше за фалит на болници, вече не

Ананиев коментира, че проблемите са от години, но преди него не са решавани, докато той се е заел с финансовото стабилизиране на болниците. Той посочи, че когато е поел поста се е говорело, че 20-50 болници са пред фалит, докато сега такава опасност не съществува. По думите му в момента 5 болници са в по-тежко състояние, основно тези в Ловеч, Видин, Враца, Кюстнедил, но се работи за преодоляване на проблемите.

Според Ананиев основният проблем за болниците в Северозападна България е кадровият, а за финансовите проблеми се преговаря с банки и кредитори. Той отново каза, че няма да се закриват отделения, каквато идея лансира първоначално, а вместо това ще се укрепват и стабилизират отделни структури.

В болницата във Враца очакванията са за ръст на приходите с над 30% още през следващото тримесечие. Търсят се обаче медици за спешна помощ, образна диагностика и реанимация. Ще се ползва максимално потенциалът на 19 специализанти. В болницата ще се възстанови инвазивната кардиология и отделението по съдова хирургия. Водят се преговори за отпускане на банков заем за покриването на просрочените задължения от над 8 млн. лв.

Във Видин болницата обслужва банковия си заем редовно, но там има недостиг на кадри и две отделения не работят с пълния си капацитет. Затова намирането на специализанти и нови лекари е от ключово значение за болницата. По думите на Ананиев в Монтана недостиг има само на уролози, иначе болницата е стабилна.

Няма пари, няма и кадри

Основният проблем за кадровия недостиг обаче са ниските заплати, а те няма как да бъдат увеличени и да се привлекат нови кадри без да се увеличат финансовите постъпления на болниците, стана ясно по време на дебата в НС. Така се получава порочен кръг, защото реално болниците лекуват малко хора, изкарват малко пари и съответно лекарите и сестрите напускат, а дейността им запада.

Депутатът от ДПС д-р Хасан Адемов даде пример, че само една трета от населението на този регион е преминало през болниците, но дори и цялото да беше преминало, няма как да се заработят нужните средства, с които да се удовлетворят претенциите на медиците за по-високи възнаграждения.

Общото население на областите Видин, Враца и Монтана е 377 051 души, което е 5.4 на сто от населението на страната. От тях 325 729 души са здравно осигурени. Бебетата са 2955, децата до 17 г. са над 60 хил. души, възрастните до 64-годишна възраст са 217 хил., а възрастното население над 65 години е 98 474 души.

В трите области работят общо 626 лекари, а общият брой на болниците е 19, сред които има и частни. Използваемостта на леглата им е средно 50-60%

Не стана ясно как при всички изброени проблеми с кадри, малко обслужвани болни и др. в крайна сметка се гарантира качеството на медицинската помощ, каквато Ананиев твърди, че цели да предложи.

“Хората от Северозападна България имат право на равноправен достъп до качествено здравеопазване. А не просто да се осигури 1 легло, на което болниият да престои 7 дни и да напусне излекуван-неизлекуван, болницата да си получи парите от НЗОК и с това нещата да приключат за нея, но не и за пациента“, коментира Ананиев.

Мерки

За подобряването на ситуацията той разчита още на новите медицински стандарти, новите алгоритми на клиничните пътеки и подобряването на спешната помощ.

"До края на годината ще има нови медицински стандарти, нови алгоритми на клиничните пътеки, нов Национален рамков договор за медицинските и денталните дейности за тригодишен период. Инвестираме с европейски средства в линейки и строителство с цел укрепване на спешната медицинска помощ. Провеждаме нова политика в областта на специализациите. Водя ежедневни разговори с банкери и кредитори за погасяване на натрупаните в годините назад милиони левове просрочени задължения", каза министърът.

Той съобщи, че Видин, Враца и Монтана ще получат 30 нови линейки по проекта за модернизиране на спешната помощ. В област Видин ще бъдат осигурени девет линейки, като четири ще останат във Видин, за Белоградчик са предвидени две, за Кула, Брегово и Димово - по една, посочи министър Ананиев. 

За област Враца са предвидени 12 линейки, от които пет ще останат във Враца, две ще има в Бяла Слатина, а в Оряхово, Мездра, Козлодуй, Криводол и Роман - по една. 

В област Монтана ще има девет линейки. Три от тях ще бъдат в Монтана, две - в Лом, а в Берковица, Чипровци, Вълчедръм и Вършец - по една.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #2

    Защото си реалист. Готви се реформа, в която всяка болница ще може сама да определя цената на "услугата" по различните пътеки и това означава ново източване на средства от касата. България е единствената страна в Европа, в която частните болници са повече от държавните и общинските. Ето една таблица за 2014 (първата таблица в документа), от която се вижда, че още преди 5 години броят на публичните болници е бил по-малък от този на частните (само Кипър е пред нас, но вече не е). Така публичните болници губят лекари, пациенти и средства - и съответно западат.

  2. Естествено
    #1

    Защо ли съм скептичен ....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.