Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Блеър е сгрешил с войната в Ирак, без да оцени последиците й

Решението било взето с погрешни разузнавателни данни и при безусловна подкрепа за Буш, установи разследване

14 коментара
Блеър е сгрешил с войната в Ирак, без да оцени последиците й
  • Докладът на комисията е по-обемен от Библията
  • Джон Чилкот обявява заключенията на разследването
  • Тони Блеър изрази съжаление, но смята, че е бил добросъвестен
  • Много британци искат бившият премиер да понесе последиците от действията си относно Ирак

Британското правителство под ръководството на премиера Тони Блеър е сгрешило като е взело решение за участие във войната в Ирак през 2003 г., подкрепяйки американския президент Джордж Буш. Това е станало на базата на погрешни разузнавателни данни за наличие на оръжия за масово поразяване у режима на Саддам Хюсеин като нахлуването в Ирак доведе до свалянето на Хюсеин, но и до смъртта на 179 британски войници.

Според обявения в сряда доклад на разследващата участието на Великобритания във войната в Ирак комисия, представен от нейния председател Джон Чилкот, правната основа за военни действия е била незадоволителна, а планирането е било напълно неадекватно. Освен това правителството в Лондон не е дооценило последиците от тази операция.

Докладът отправя остри критики срещу бившия министър-председател Тони Блеър и неговото правителство, че страната е вкарана в конфликта, присъединявайки се към САЩ, без преди това да са изчерпани мирните възможности за решаването му.

"Сега е ясно, че политиката за Ирак е била разработена въз основа на страдащи от недостатъци разузнавателни данни и оценки. Те не са били оспорени, а е трябвало да бъдат", каза Чилкот при представянето на доклада, оповестен седем години след началото на разследването.

По думите му оценката на Блеър за риска от предполагаемите иракски оръжия за масово унищожение и придружаващите я разузнавателни данни са били представени със "сигурност, която не е била оправдана".

Комисията обаче не казва дали нахлуването през 2003 г. е било правосъобразно и не е установила, че Блеър и правителството му съзнателно са заблудили парламента или британската общественост, манипулирайки разузнавателните данни, за да окаже натиск върху правителството за мандат да навлизане в Ирак.

Докладът разкрива, че осем месеца преди нахлуването в Ирак Блеър е написал на Буш: "Ще съм с теб, каквото и да става", давайки безрезервната си подкрепа за действията на американския президент. Според писмата на бившия британския премиер, "отстраняването на Саддам е правилната стъпка... управлението му - може би с изключение на Северна Корея - е най-бруталният и нечовешки режим в света".

Тони Блеър реагира на изводите от доклада, като обяви, че е поел инициативата за включване на държавата във военната мисия "добросъвестно", както и че е продължава да смята, че свалянето на Саддам Хюсеин се е случило за добро.

"Докладът трябва да сложи край на обвиненията в злоумишленост, лъжи и измами. Независимо дали хората са съгласни или несъгласни с решението ми да се ангажираме във военни действия срещу Саддам Хюсеин, аз го направих добросъвестно и в името на най-добрите интереси на държавата", казва Блеър в специална позиция.

Той изрази съжаление за войната в Ирак, но защити решението си за присъединяване на неговата страна към оглавяваната от САЩ военна операция през 2003 г.

"Разузнавателните оценки, направени, когато тръгвахме на война, се оказаха погрешни. Последиците се оказаха по-неприятни, продължителни и кървави, отколкото някога сме си представяли", заяви Блеър пред репортери в отговор на острите критики, отправени срещу него в доклада на комисията.

"За всичко това съжалявам, скърбя и се извинявам повече, отколкото можете да си представите", каза той.

Блеър пое пълна отговорност за решението за участие във войната, но отхвърли твърдението, че днешният тероризъм се корени в нахлуването в Ирак. Според него светът е по-добро място без иракския диктатор Саддам Хюсеин, който беше свален от власт при военната операция през 2003 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Илиев Пешо
    #14
  2. шаривари
    #13
  3. Илиев Пешо
    #12
  4. Иван Сусанин
    #11

    И сега тези ще ми се събират във Варшава да ни нахъсват срещу руснаците. Ами те половината са за Хага.

  5. Иван Сусанин
    #10

    "...правната основа за военни действия е била незадоволителна, а планирането е било напълно неадекватно. Освен това правителството в Лондон не е дооценило последиците от тази операция." Хич не е верно. Сделката е била под масата - поне за Тончо. Буш е правил дългосрочните сметки - Америка да издъни региона и да навреди на Европа. Но Тончо, Тончо !!! Неговата е по-друга. Погледнете през 2004-2005 каква военна индустрия им прехвърлят от САЩ; така Великобритания дръпва напред във военното производство. И това разните комисии на парламента им много добре го знаят; така че, не чакайте да го осъдят. Само за Хага е случаят. Иначе такива могат да предизвикат и световна война.

  6. Иван Сусанин
    #9

    Този и Буш са за Хага - да нападнеш една суверенна държава без решение на ООН. Няма какво да ни губите времето с разни смешни приказки - мислел, не знаел, оценил, недооценил; ала-бала. Нали пратиха там Милошевич и другите "военнопрестъпници"? Същото и за Либия - и Обама е за Хага. Също суверенна държава, пак без решение на ООН.

  7. шаривари
    #8
  8. Илиев Пешо
    #7

    "Последиците се оказаха по-неприятни, продължителни и кървави, отколкото някога сме си представяли" Такава им е цялата работа на ГБ и САЩ - действат без да мислят за 3-4 години напред. И това продължава и сега, като се гледа близката историята. С лъжливи заявления (включително и размахване на фалшиви ОМП епруветки в ООН) са започнали агресия. А шаривари продължава с измислиците "скрили са оръжията!". Инспекторите на ООН са се мотали по цял Ирак - нищо не са намерили. Самия доклад пише - "измислихме си".

  9. шаривари
    #6

    Най-голямата грешка тогава направиха германците (под шефството на др. Шрьодер), които казаха: не, ние няма да вземем участие във войната и Садамчо видя, че Западът е разединен и му каза да си гледа работата. И да не говорим, че имаше период на масови полети на съветски самолети до Ирак, вследствие на което не се намери никакво атомно оръжие. А и интересно защо Садамчо го намериха в някаква дупка, а не в правителствено скривалище....

  10. ловец
    #5

    Къде си бе, Мони? Къде си, бе П..О ЧОРЛАВА? Къде е тъпанаро Джо, на "дедето ти Кривия" и другите миризливи тролчета. Седят в ъгъла и гризат мръсните си ноктенца. Жалки, същества.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.