Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП се стяга за първи вътрешни избори: Сигурна ли е победата на Нинова

5 коментара
БСП се стяга за първи вътрешни избори: Сигурна ли е победата на Нинова

В БСП кипи активната подготовка за предстоящите през април вътрешнопартийни избори за лидер. Макар 26 април да изглежда далеч, напрежението се изостря, а основният въпрос е дали Корнелия Нинова ще има сериозен конкурент за председателския пост.

За момента официално е обявена само още една кандидатура - на Красимир Янков, който е от вътрешнопартийната опозиция. Янков се гласеше да поеме временно лидерския пост след евроизборите, когато Нинова подаде оставка. Тя обаче пресече амбициите му, след като реши да остане на поста. Другият вероятен претендент може да е Валери Жаблянов, който в разгара на конфликтите около загубата на евровота също атакува курса на Нинова.

Социалисти обаче не смятат, че който и от двамата може да бъде алтернатива на сегашния председател.

Ще се кандидатира ли Кирил Добрев

Ситуацията може рязко да се промени, ако срещу Нинова се изправи сегашният ѝ партиен заместник Кирил Добрев. Той е получил и сериозен брой номинации от структурите, но засега нито потвърждава, нито отрича евентуалното си участие в изборите.

Междувременно обаче на "Позитано" 20 текат рокади, които социалистите свързват именно с вероятната лидерска кандидатура на Добрев. С постовете си се разделиха близки до него хора. Миналата седмица Нинова освободи медийния си съветник Бояна Бозаджиева, която вече не е и зам.- директор в партийната телевизия БСТВ.

Бозаджиева бе част от предизборния щаб на БСП, чийто шеф е именно Добрев.

Отстранен бе и шефът на организационния отдел на партията Калинка Николова, която пък бе на пряко подчинение на Добрев. Николова участва и в комисията, която организира изборите в партията.

Корнелия Нинова има основания да се притеснява от конкуренцията на Добрев, защото той се занимава със структурите на БСП, добре знае как работят апаратните игри, а освен това е свързан с партийни и бизнес лобита и може да балансира интереси. Кирил Добрев е в състояние да отцепи гласове от Нинова, а нищо чудно да получи подкрепа и от вътрешната опозиция, ако има шансове да стане председател, коментираха източници от "Позитано" пред Mediapool.

Самият той досега бе смятан за част от отбора на Нинова, която откакто оглави БСП води битки на няколко вътрешни фронта и партията е в перманентен режим на вътрешни интриги, подозрения, битки и отмъщения, което до голяма степен пречи на голямата ѝ битка срещу ГЕРБ.

След загубата на евроизборите през май м.г., които Нинова бе амбицирана да спечели, тя предложи Кирил Добрев да оглави предизборния щаб на БСП за местните избори. Това бяха изборите, на които БСП за пръв път не издигна свой кандидат за столичен кмет, а подкрепи гражданската кандидатура на бившия си депутат Мая Манолова, независимо от конфликта ѝ с Нинова, в опит за по-стратегическа игра, която да даде излаз на БСП към политически и граждански групи, които дотогава бяха почти немислими за нея.

По неофициална информация номинации имат и лидерът на столичната структура Калоян Паргов, депутатите Георги Свиленски и Антон Кутев. През януари председателят на ПЕС и бивш лидер на БСП Сергей Станишев обяви, че няма да се бори за поста.

Кандидатите ще са известни до 21 март

До 31 януари основните структури в цялата страна трябваше да предложат своите номинации. Обобщена информация кои са издигнатите от тях няма, но до понеделник те трябва да представят кандидатурите в общинските и районните съвети на БСП, които определят кого да издигнат.

Окончателният списък на кандидатите трябва да бъде обявен до 21 март.

Право да бъде избиран има всеки български гражданин, член на партията, който към 21 март има не по-малко от 8 години партиен стаж, от които не по-малко от 4 години като член на национален орган на БСП. Според приетия от БСП правилник за избор на председател, кандидатите за лидерския пост трябва да имат "висока професионална и политическа компетентност, ръководен и организационен опит, партийна и обществена приемливост, политическа лоялност и нравствена чистота, комуникативност и диалогичност".

Как ще се проведат кампанията и гласуването

Право да гласуват имат всички членове на партията. Вътрешнопартийната предизборна кампания пък официално ще започне на 27 март и ще приключи 24 часа преди изборния ден, който е насрочен за 26 април. Така и социалистите ще имат "ден за размисъл", както е и при национални избори. Самото гласуване ще започне в 7:00 часа и трябва да приключи в 19:00 часа. За да бъде избран даден кандидат на първи тур, той трябва да събере повече от половината гласове. Това обаче изглежда малко вероятно, затова се очаква социалистите да излязат да гласуват на балотаж на 3 май. На него ще отидат двамата кандидати, получили най много гласове. Избран е кандидатът, получил повече гласове.

 Социалистите имат и собствена ЦИК, която обаче се казва Централна комисия за провеждане на избора (ЦКПИ). Именно тя трябва да обяви окончателните резултати не по-късно от три дни след вота. Неин председател е членът на настоящата ЦИК Емил Войнов, зам.-председател е Румяна Сидерова, а секретар - Вяра Емилова. Останалите членове са Цветанка Георгиева, Таня Найденова, Чавдар Георгиев, Ирена Анастасова, Калинка Николова и Димитър Данчев.

За всички кандидати ще има и агитационни материали. Членовете на партията ще гласуват в избирателно секции, които ще си имат комисии. Бюлетините ще са по утвърден образец и ще имат полиграфическа защита.

Самите членове ще трябва да удостоверят самоличността си като покажат личната си карта, както е и на при гласуване за депутати, евродепутати и президент. За да гласуват за избрания от тях кандидат, те ще трябва да поставят знак "Х" или "V" срещу името му в бюлетината. Вотът е недействителен, ако бюлетината не е попълнена по образец.

Кандидатите имат право и на свои застъпници, които да им помагат и да представляват интересите им. Ще могат да присъстват и в изборните секции по време на гласуването и при броенето на резултатите. Ще могат да подават и жалби и сигнали за нарушения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #5

    Ако бяхме нормална държава БСП, определила се като всякякъв приемник на престъпната БКП би трябвало да бъде забранена - напълно съм съгласен с ivand(#3), но от факта, че е втора политическа сила, може всеки наблюдател да прецени що за страна сме! Каква ни е ценностната система!

  2. ефрейтора
    #4

    От 8.30 досега-само 3/три/ коментара . И БКП/БСП алтернатива ?!?!...

  3. ivand
    #3

    Тези от снимката, ако бяхме нормална държава щяха да са в затвора и то за дълги години. Ако се гласува за закриване и забрана на руската Бсп партия и аз бих гласувал твърдо да се закрие Бсп наследник на забранената престъпна организация Бкп, тази изключително вредна за България и българите партия.

  4. mediaman
    #2

    Тц, не е! Този дето е втори на снимката като нищо ще стане първи в партията.

  5. Доналд Дък
    #1

    На Кирчо не му трябва вече Партията. Той направи милионите си и сега трябва спокойно да ги брои и подрежда.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.