Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България - все още на първия етап на икономическо развитие

0 коментара

В изследването страните са разделени на три групи според размера на БВП на човек от населението: до 6500 долара са страните с ниски доходи - България и Румъния са в тази категория; втората група включва страни със средни доходи - от 6500 до 23 000 долара /останалите страни кандидатки за членство в ЕС са в тази група/ и третата е категорията на високо развити държави - над 23 000 долара.

От гледна точка на възможностите за постигане на растеж, са идентифицирани три етапа на икономическо развитие:

Ресурсно обусловен етап, при който растежът се генерира от първичните фактори за по-висока производителност - земя, евтина работна сила, съответно производство на стоки с по-ниска добавена стойност. Този модел е в основата на растежа в страните с ниски доходи.

Инвестиционно ориентиран етап, на който се намират повечето от страните със среден доход. Наред с другите фактори, тези страни осъществяват растеж чрез технологично развитие посредством внедряване на нови технологии отвън.

Иновационно ориентиран етап, който характеризира потенциала на страните сами да генерират нови технологии, продукти и процеси. Растежът в тези страни се обуславя от развитието на познанието /"knowledge based economy"/ и бързо създаване на нови технологии. Този етап е характерен за високо развитите държави.

Проблемите за повечето държави са свързани с това как да се осъществи плавно и последователно преминаване през различните етапи. Не е достатъчно да се осигури само макроикономическа стабилност, необходимо е и "надграждане" - създаване на връзки и взаимодействия между качество на държавно управление, социален капитал, развитие на научния потенциал, сътрудничество между фирмите и т.н. Липсата на подобрения във всяка сфера или на всеки етап би довело до трудности.

На по-ниското ниво на развитие задължение на държавата е да създава политическа и макроикономическа стабилност и развити пазарни отношения. Това са абсолютно необходими условия за "добра работа" на първичните фактори. Фирмите на този етап се конкурират чрез цената и имат по-ограничена роля във веригата на създаване на стойност, съсредоточават се върху сглобяване на изделия, трудоемки производства и добив на ресурси. Този вид икономики са особено чувствителни към промените в международната конюнктура.

На следващия етап е необходимо да се отдаде приоритет на създаването на условия за привличане на местни и чужди инвестиции. Този процес изисква подобряване на инфраструктурата и комуникациите, създаване на регулаторни режими с цел по-пълно приобщаване към международните производствени системи и т.н.

Най-трудно се осъществява преходът от инвестиционно ориентиран към иновационно ориентиран етап на развитие. Тук е пряката роля на държавата за стимулиране на иновации чрез публични и частни инвестиции в наука и изследвания, по-добро образование, облекчения за започване на нов бизнес за нови високотехнологични фирми.

В Доклада се отбелязва, че в момента има 21 иновационно ориентирани икономики - страни, които имат потенциал сами да генерират иновации и останалите държави, които внасят технологии от тези 21 иновативни страни.

Според Доклада България все още принадлежи към първата категория - ресурсно обусловен етап, но осъществява сравнително успешно преход към инвестиционно ориентиран етап на растеж, като притежава и някои елементи на иновативност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.