Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България трябва да иска одобрение от ЕС за АЕЦ “Белене”

41 коментара

Според член 41 от договора ЕВРАТОМ, решение на държава от ЕС да строи нова АЕЦ трябва да бъде изпратено за одобрение в Европейската

комисия (ЕК). Досега не сме получавали искане за одобрение от България, или поне аз не зная такъв документ да е пристигнал тук през последните дни. Това заяви в понеделник пред БТА Феран Тараделас, говорител на еврокомисаря по енергийните Андрис Пиебалгс, по повод решението на българското правителство за изграждане на АЕЦ “Белене”. Търгът за строителството бе спечелен от “Атомстройекспорт”, фирма на руския газов монополист “Газпром”.

Когато получим такова искане, ще го проучим и ще отговорим, допълни говорителят. Той уточни, че неотдавна Брюксел е дал зелена светлина за строителство на нова АЕЦ във Франция и не вижда защо да не бъде дадено и на България, ако разпоредбите на ЕВРАТОМ са спазени.

Феран Тараделас каза, че на ЕК е известно, търгът за строителството на АЕЦ “Белене” е спечелен от руска фирма.

Едно нещо обаче е резултатът от търга, друго -  когато се стигне до строителството. Тогава българските власти трябва да искат одобрение от Комисията и тогава ще решим какъв да е отговорът, допълни Тараделас.

Неговите коментари са първата реакция на представител на ЕК по повод писмото на българския министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров, в което той предупреждава за възможен дефицит от електроенергия в балкански страни след затварянето на ІІІ и ІV реактор на АЕЦ “Козлодуй” в края на т.г. и иска подкрепа за изграждането на втората атомна централа.

Досега не сме получили сведения, че на Балканите може да има недостиг на електричество след затварянето на двата реактора на АЕЦ "Козлодуй", заяви Феран Тараделас пред БТА. В същото време уточни, че Еврокомисията има пълна готовност да анализира всички съобщения за евентуални проблеми.

Ако все пак се появят липси, ще анализираме положението много бързо и ще реагираме много бързо и ще вземем мерки. Получаваме информация не само от България, а и от други страни от региона, заяви Феран Тараделас.

ЕК е убедена, че в региона трябва да има достатъчно енергийни мощности и затова тя отпусна доста финансови средства както на България, така и на други страни в региона, за да бъдат изградени нови енергийни мощности, допълни говорителят на Андрис Пиебалгс.

В същото време външният министър Ивайло Калфин, който е на посещение в Брюксел, заяви, че България не може да избегне затварянето на ІІІ и ІV блок на АЕЦ “Козлодуй”. Той коментира призива на докладчика за България в Европейския парламент (ЕП) Джефри ван Орден за гъвкаво прилагане на датите за затваряне на блоковете с думите, че ЕП няма правомощия да задължава Еврокомисията.

Калфин обаче предупреди, че НЕК вече се е оттеглила от редица търгове за доставка на електроенергия в страни от Балканите, именно заради предстоящото затваряне на двата реактора.

Говорителят на еврокомисаря по енергетиката от своя страна потвърди, че ЕК ще се противопостави на опитите да се постигне забавяне в сроковете за затварянето на двата реактора.

"Двата реактора от първо поколение трябва да бъдат затворени, това не подлежи  на преговори и на промяна. Не виждам с какво проектът за резолюция на депутата Ван Орден може да промени нещата. Няма да има отсрочка за затварянето на реакторите. Този въпрос не е отворен за дискусия", посочи Феран Тараделас.

Той добави, че не му е ясно какво означава "гъвкав подход" и че за смисъла на този израз трябва да бъде запитан докладчикът за България в ЕП. "Ако той обаче има предвид да се постигне забавяне в срока за затваряне на двата реактора,  ЕК ще бъде против", подчерта говорителят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. еВрореалист
    #42

    като вземаме решения за ключови енергийни инвеститори, следва да си даваме сметка и за енергийната политика на общността (доколкото сега я има). скоро нашите ще усетят какво значи развиването на общата енергийна политика. почна се със зелената книга, после идва бялата, после директивите...всичко ще си дойде на мястото. да пожелаем такъв успех на “Атомстройекспорт”, какъвто Алфагруп имаше с придобиването на 20% от Водафон...Дано да укрепва Европа, че иначе империите ще ни съсипят - и руската, и чичосамовата...

  2. еВрореалист
    #41

    мените немножко политика.давайте покупить российская енергийная...так, сещате се за какво иде реч.енергийната харта... бургас-александропулис също не е за изпускане...само да са на място от комисията...а нашите пак свършиха добра работа...

  3. Чернобил
    #40

    или полека-лека ще я научи.

  4. Нашенец
    #39

    В последните 4-5 в Б-я стават итресени работи.Последното е поставянето пред свършен факт строителството на нова АЕЦ.Какво исками да постигнем с това никой от управляващиге не може да каже.Те са на ясно с многото директиви които ще задестват от 1.1.2007Излиза на яве да се иска разрешение от ЕС за строеж на ткава централа.Чрез нас челия ЕС ще бъде завидим от Русия.Това не се харесва на ЕС.Управляващите и по-скоро Р.Овчаров трябва да си дават сметка,че не са вечни.Могат и трябва да бъдат сменени от

  5. Жокеят
    #38

    Тия в Брюксел да не би и те да пасат трева като конете?

  6. енергетик
    #37

    Не мога да разбера как може с лека ръка да се решават неща, които засягат цяла Европа. Ясно е, че на нас животът ни писна, никой не държи на него и дали ще думне атомната централа или не май ни е все едно. Важното е Путин да е доволен. Но на хората в Европа им се живее. Защо ли?!

  7. ps
    #36

    Само за това си заслужаваше да влезем в ЕС.Значи има още надежда да не правим нова мръсна бомба в България и да пълним гушката на лобито на овчарите.

  8. овчар
    #35

    Най се чудя, като започнат да говорят за някакъв референдум. Ще питат народа дали да затварят централата в Козлодуй, или не! Май излиза, че ние сме народ от ЯДРЕНИ ФИЗИЦИ? Щом ще искат мнението ни по толкова специфичен въпрос. Какво ли разбира примерно дядото, който пасе овцете, от ядрена енергия? Или интелектуалецът, занимаващ се с обществени науки? По-добре референдуми да се провеждат по въпроси, които не са от толкова научно естество. Иначе просто е тъпо и рисковано.

  9. ВУЙЧО
    #34

    Малоумието на мразещите Русия няма край. Като спре тока ще обявите Европа за виновна. Изглежда омразата към руснаците, аз също нямам причина да ги обичам, разводнява съсухрените мозъци и се получава говорящо лайно.

  10. Redoven 4itatel
    #33

    Каква стана тя - Овчаров и Сие от енергиината мафия слугуваща (срещу заплащане естествено) приказват едно, а истината е друга! Разбира се, истина е не защото се казва от западен източник, а защото се потвърждава и от редица публикации, които бяха публикувани в нашите медии през изминалите години и които услужливо бяха "забравени"!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.