Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бургас-Александруполис ще се управлява от офшор в Холандия

22 коментара
Бургас-Александруполис ще се управлява от офшор в Холандия

Бъдещата международна проектна компания (МПК), която ще управлява петролната тръба Бургас-Александруполис, ще бъде регистрирана в офшорната зона Холандия, съобщиха в петък от Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Това са решили преди ден в Атина фирмите от България, Гърция и Русия, които ще влязат като акционери в проекта.

За регистрация в офшорна зона настояваше мажоритарният собственик на тръбата – руските компании “Транснефт”, “Роснефт” и “Газпром нефт”, които държат общо 51%. Другите обсъждани варианти за регистрацията на проектната компания бяха в Люксембург и Кипър.

От МРРБ за пореден път се похвалиха за успехите, които България е успяла да постигне в преговорите за Бургас-Александруполис. При посещението си в Москва миналата седмица, министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров и Стефан Гунчев, шеф на кабинета на строителния министър Гагаузов, подписаха нов съвместен протокол с руските участници в проекта. Твърди се, че руската страна се отказа от всички претенции спрямо България.

Според Гунчев подписаният в Атина протокол преповтаря вече постигнатите договорености в Москва. По думите му вече са решени трите болезнени въпроса, свързани с месторегистрация на компанията, защита на миноритарните собственици и запълняемостта на тръбата.

През последната половин година преговорите зациклиха заради искането на Русия към България и Гърция или да продадат дела си в съоръжението, или да осигурят петрол срещу него.

Българското правителство не съобщава причините, поради които руската страна изненадващо се отказа от претенциите си.

Освен че се ангажираха с осигуряване на нужните количества петрол, руските фирми дори отстъпиха и за мнозинството, с което ще се вземат решенията в МПК – 80 на сто. Това означава консенсус на събранието на акционерите.

Гръцкият в. “Навтемборики” цитира в петък министъра на развитието Христос Фоляс, според когото 99 на сто от гръцкият дял е в ръцете на частни компании и те преценяват рисковете на инвестициите си. Българският и руският дял са притежание на 100% държавни фирми. Българските 24.5% се държат от “Булгаргаз Холдинг” и “Техноекспортстрой”. От гръцка страна акционери са “Хеленик петролиум” (Hellenic petroleum) и “Траки” (Thraki) – общо 23.5 % и 1% за гръцката държава.

Въпреки оптимизма, не е ясно дали България е повдигнала въпроса за директното плащане на транзитните такси в бюджета. Понеже според последните сведения има вариант те да влизат в проектната компания и тя да ги плаща на двете държави. Специалисти, които работят по енергийните проекти, коментираха, че транзитните такси задължително влизат директно в бюджета, също като акцизите върху горивата. Особено при ситуацията на компания, регистрирана в офшорна зона и потенциална възможност за укриване на печалба.

Отстъпки за “Южен поток”?

Според източници на Mediapool, благосклонността на Москва този път е получена срещу сериозни отстъпки от българска страна по отношение на собствеността на проекта за газопровод “Южен поток”, който трябва да доставя суровина от Русия до Италия.

Специалисти от сектора коментираха, че Русия изобщо не възнамерява да работи по Бургас-Александруполис, защото не разполага с необходимите количества суров петрол. Както Mediapool писа преди няколко месеца, един от най-сериозните потенциални източници на суровина за петролната тръба - американската компания “Шеврон” - се отказа от участие в проекта.

През седмицата гръцкият в. “Имерисия” писа, че българите са успели да се споразумеят с Русия за проекта  “Южен поток”. Въпреки че министър Петър Димитров твърди, че при посещението му в Москва не е повдиган въпроса за собствеността върху газопреносната мрежа на наша територия.

Според българското законодателство, газопреносните мрежи могат да са само публична държавна собственост, докато за петролните тръби няма такова изискване, коментираха специалисти от бранша. Руснаците могат да получат право върху нея, само ако правителството внесе промени в действащия Закон за енергетиката, коментираха експерти. Българският парламент може да бъде убеден по-лесно да приеме подобна промяна, ако се изтъкнат постигнатите отстъпки по другия голям проект - Бургас-Александруполис.

Собствеността на тръбата през България ще зависи и от третия пакет мерки, който ЕК предложи за разделяне на производството, доставката и търговията на енергоресурси. Той предвижда инфраструктурни проекти, в които участват трети страни, да бъдат одобрявани от ЕК, която да може да поставя условия към енергийните инвеститори извън ЕС.

Все още не е утвърдено трасето на газопровода “Южен поток” и има спорове откъде да мине тръбата след като пресече България. Тя може да стигне до Италия през Гърция, през Македония или Сърбия.

“Южен поток” може да остане само политическа декларация

Разглеждайки бъдещето на “Южен поток”, руското издание “Время новостей” пише, че при избор на трасе през Гърция, част от тръбата на “Южен поток”  може да мине в един коридор с тази на Бургас-Александруполис и дори да се строи заедно с нея. При този вариант обаче тръбата ще излезе на не толкова развития селскостопански южен район на Италия и търсенето няма да е голямо. Освен това в тази част на Апенините вече се проектира газопроводът “Посейдон”, който ще транспортира газ от Азербайджан. Този проект се разработва от държавната гръцка компания ДЕПА и друга италианска компания – “Едисон”, която е конкурент на “Ени”.

Друг възможен маршрут е през Сърбия и Словения, което ще отведе края на тръбата в развитите северни райони на Италия. Съответните меморандуми за взаимодействие вече са подписани и в Белград, и в Любляна.

“Время новостей” обаче посочва, че меморандумът по “Южен поток” с нищо не обвързва страните, които са го подписали. Не са ясни нито сроковете за строителство, нито обемът на доставките (макар че се цитира цифрата 30 млрд. куб.м.). Поради всичко това този проект може да се разглежда преди всичко като политическа декларация, която вероятно скоро няма да се реализира, а е възможно и никога да не се реализира, пише “Время новостей”.

Като част от проблемите пред “Южен поток” се посочва и проектът “Набуко”, който ЕС, според руското издание, счита за крайъгълен камък за своята енергийна независимост от Русия.

“Южен поток” е изключително важен за руския монополист “Газпром” от геополитическа гледна точка. Защото ще осигури допълнителни количества на газ в страните от Южна Европа и ще понижи шансовете за изграждане на останалите проекти за транзит на газ до страните от ЕС и най-вече чрез “Набуко”, коментира “Время новостей”.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sunder
    #23

    Нека кражбите да започнат СЕГА!

  2. Pusheka7
    #22

    Всъщност целия този цирк с безумните условия ние да осигуряваме петрол за тръбопровода и т.н. беше с цел после да ни отстъпят... да кажат и нашите думбази, е ами вижте как добре си защитихме интереса, няма даже да се налага да наливаме наш петрол. Да не би да са си отстъпили от 51% дял, въпреки че всичко е на наша земя? Това че си даваме земята и ще ни къпят с нефт за $30 милиона годишно им стига на руснаците. (в москва се продават къщи за по $30 милиона). Толкоз за наште преговори. Правителството се състои от жалки предатели.

  3. Сливо Поле
    #21

    В десетичната бройна система използваме 10 цифри. Компютрите се оправят само с две - 0 и 1. Е, за по-лесно представяне на дългите ЧИСЛА се използва шеснадесетична бройна система. Чувал съм за системи с 60 цифри, ама цифрата 30 млрд. ми скри шапката.

  4. Цяла България
    #20

    отдавна се командва от американската правителствена мафия на главатаря Буш и шайката му...та хайде, холан!

  5. ВИКТОР
    #19

    Русия не е нормална държава! Русия се управлява от кагебиска МАФИЯ! Руската мафия-държава е свикнала още от времето на Ленин и Сталин да рекетира хора и държави! Руското мафиотско правителство на Путин не разбира от "добра"дума, защото това в преговори с тях го смятат за слабост на преговарещият с тях. Руснаците разбират само когато се "преговаря" с тях по твърд и неостъпчив начин! Поляците трябва да служат за пример на нашите продажни политици!

  6. ВИКТОР
    #18

    Троянският кон в действие. След като доставките са за фирми в ЕС,не ли редно ЕС да сключва договори за доставки? Нали ЕС не е дало съгласие българското правителство да го представлява пред Русия? България е само транзитен район и България може само да даде или да откаже територия за преминаване,а не да сключва договори за ДОСТАВКА! Явно това правителство сериозно се вживя в ролята на троянският кон на Москва в ЕС! Явно българските комунисти и ДС-КГБ-ски мафиоти изпитват удоволствие да ги унижават,като слугуват на руският мафиот и престъпник Путин! Управляващи мафиоти,не превръщате отново България в"Най-верният сателит на Москва"!

  7. СБС
    #17

    да спре този безумен проект?! Нефтеният разлив край Крим е красноречив пример какво рано или късно ще се случи и край Бургас!!! Изобщо не е въпрос далиа по-скоро кога това ще стане! Целият този безсмислен и непечеливш за България проект е само с едничката цел да се угоди на руските интереси и нашите русофилски подлоги и национални предатели Първанов-Доган-Кобурга си изпълниха мисията на троянски (руски) кон! За България и българите никой от тях не мисли! Само се чудя, къде е опозицията, защо не организира акции и протести за спасяване на Южното Черноморие от това безумие?!

  8. Да!
    #16

    в Русия, като за управление на предприятие на българска и гръцка територия. Ама ако не знаехме истината.

  9. Прави сте....
    #15

    ...Къде по-екологични са американските бази...там нали се придвижват само на камили /в краен случай на магарета/ и всичките им боеприпаси стават само за прашки....питайте Осамма!

  10. гражданин
    #14

    тъпите руски мошенници!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.