За първите пет месеца на тази година в сравнение със същия период на миналата година делът на възобновяемите енергийни източници /ВЕИ/ в енергийната система на страната надхвърля 20 процента и достига почти до 25 на сто. Това съобщи по време на провеждащата се край Варна международна ядрена конференция "Българската атомна енергетика - национална, регионална и световна енергийна сигурност" директорът на Централното диспечерско управление на Енергийния системен оператор Митю Христозов.
Той припомни, че задължението на страната ни през 2020 година като индикативна цел е този дял да бъде 16 процента. Запитан означава ли това, че трябва да спираме ВЕИ, Христозов, цитиран от БТА, отговори с думите - "Вие го казахте, аз го поддържам".
Той коментира, че в страната нямаме свръхпроизводство на електроенергия. Според него основният проблем е, че нямаме потребление. Основният момент е, че потреблението е тенденциозно надолу, посочи специалистът. Според него потреблението в страната е по-ниско в сравнение с предишните години.
Такива минимални товари от 2200 мегавата потребление в страната като през май нямат прецедент в близките 15 години назад.
Христозов коментира, че в страната преобладаващото потребление е битовото, а делът на индустрията е доста по-малък. Тъй като в България не е развита битовата газификация, през зимата достигаме потребление 7000-7400 мегавата, което е изключително от бита, и по тази причина всички мощности, които имаме в страната, ни трябват, обясни той.
В отговор на въпрос какво е мнението му за АЕЦ "Белене" Христозов каза, че ако в България "тръгне индустрията и започнем да се развиваме като Турция с 10 процента ръст на потреблението, естествено ще ни трябва не само АЕЦ "Белене", но и грубо казано, за нашата система - по една централа като "Контур Глобал" всяка година".
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
24 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Скъп ток води до ограничаване на консумацията. Просто и логично.
22,
Стига си лъгал за АЕЦ. Чернобил е човешка грешка, а арменската АЕЦ издържа на 7,1 бала земетресение. Съхранението на ядреното гориво е проблем на продавача - след охлаждане се връща обратно в Русия.
Малко цифри:
"Цени на електроенергия при продажба от производители l. АЕЦ Козлодуй – 11,68 лв/мегават час; ...4. Цена на електроенергия, произведена от фотоволтични централи: 4.1. с инсталирана мощност до 5 кВтп – 823,00 лв/мегават час 4.2. с инсталирана мощност над 5 кВтп – 755,00 лв/мегават час …
Цените са без ДДС."
Кои са собствениците на фотоволтаици, дето работят по 31 и 26 часа в денонощие? Правилно, кака Цветелинка и кака Лидка. Купуват ток от АЕЦ и ТЕЦ и ни го продават шест пъти по-скъпо. А ние плащаме.
На това му викат добър гешефт.
Най-чистата, евтина и безопасна енергия с неизчерпаем ресурс е от слънце, вятър и вода!
Слънцето изпраща за един час до земята толкова енергия, колкото човечеството харчи за една година!
Това е бъдещето и цените от ВЕИ ще падат непрекъснато!
Недостатъци на атомната енергетика:
1.Пълна зависимост от Русия
2.Опасност от ядрена катастрофа
3.Изчерпаем ресурс
4.Няма технология в света за преработка на радиактивните отпадъци
5.Изключително висока цена
Абсолютен мит и демагогия е ,че атомната енергия …
е евтина!
Независими западни изследвания показват, че ако се построи една атомна централа на частни начала(без закрепостения труд на данъкоплатците) и тя се застрахова от частна застрахователна компания против всички рискове от ядрена катастрофа, цената на енергията ще бъде в пъти по-голяма от тази на ВЕИ.
При атомното строителство се получава така че милярдите на данъкоплатеца потъват в корумпирани ръце и ако утре стане нещо ни лук ял, ни лук мирисал!
Човекът взе милярдите и каза чакай малко!
Всички ние плащаме скрито и много, а утре излиза атомното лоби и манифестира колко евтина била енергията ! Пълна лъжа и заблуда!
До 18-ти Да взели са кредити доста по-малко от тези за АЕЦ. Можеш да провериш лесно колко е цената на 1 Мгват централа. Въпроса е че тези кредити са на частни инвеститори и риска си е техен. А сроежа на една АЕЦ ще загроби и твоите деца, внуци и пра-пра внуци с ядрени отпадъци, които ще трябва да се депонират 400 години. А знаеш ли колко ще струва ядреното гориво след 10 години. Позаинтересувай се колко се е повишило за последните 10. Доста е показателно!
Този голям процент на ВЕИ се отнася за инсталирана мощност. Това не означава, че ВЕИ могат да произведат съответната енергия. Пъстра лъжа в кошничка. Не се лъжете. Нека привържениците им да кажат колко енергия са дали тези ВЕИ. Някъде около нулата.
Точно заради фотоволтаиците е този рев срещу АЕЦ"Белене". Докато мотаеха строежа, цяла България бе оцвъкана с фотоволтаици за чието построяване бяха взети не по-малко кредити отколкото са необходими за АЕЦ. Но вместо да имаме държавен АЕЦ, имаме частни фотоволтаици, за които плащаме неколкократно по-скъп ток, вкл. и да се изплащат взетите огромни кредити за построяването им. Та чуете ли някой да е срещу АЕЦ"Белене", значи е от фотоволтаичната мафия.
13, Ердоган вече десет години прави нереалното - растеж от 8-10% годишно. Пенсионерите, циганите и полуграмотните в Турция са не по-малко от нашите. И да не забравяме, че имаме най-много университети на глава от населението от цяла Европа! Има ли друга страна в Европа, в която битовото потребление на електроенергия да надвишава промишленото? Няма, нали? Такава съсипия на икономиката има само в България!
Къв АЕЦ я си гледайте картофите и овците . Б. Борисов .