Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК недоволна от българските отговори по казуса "държавна помощ за Корпоративна банка"

45 коментара
ЕК недоволна от българските отговори по казуса "държавна помощ за Корпоративна банка"

Европейската комисия, която започна проверка за недопустима държавна финансова помощ за Корпоративна търговска банка, е изпратила писмо с уточняващи въпроси към българската държава, съобщи в. "Труд" в четвъртък.

Повод за писмото е недоволството на комисията, която не можела да състави позицията си по казуса заради недостатъчните и непълни отговори.

Както вече бе писано, ЕК започна още миналата година проверка след анонимен сигнал от България, че Корпоративна банка с мажоритарен собственик Цветан Василев получава забранена държавна помощ под формата на депозити на държавните фирми.

През май 2010 г. единадесет главни редактори и собственици на печатни медии попитаха финансовия министър Симеон Дянков къде стоят парите на държавните фирми. От справката, която той предостави, стана ясно, че към момента на питането КТБ е била фаворит сред банките с дял 48% (408 млн. лв.) от депозитите на държавните компании в търговските банки. Повече обаче не последва уточнение вече към 2011 г. къде и колко са парите на държавните фирми.

Самият Цветан Василев нееднократно е обяснявал, че парите на държавните дружества не формират основния дял от депозитите в портфейла на банката му и в никакъв случай не могат да се разглеждат като държавна помощ. Той обясни още, че банката отговаря на критериите, които финансовото министерство предписа да се имат предвид от държавните дружества, когато избират финансова институция за депозиране на средствата си.

Според писмото, изпратено от ЕК до постоянното представителство на България в Брюксел на 21 декември миналата година, България трябва да отговори на 13 свръхподробни въпроси за отношенията на държавните фирми с КТБ в срок от 20 работни дни.

Според писмото ЕК действително получила разяснения по казуса на 29 юли 2011 г. от базирана в Брюксел юридическа кантора, която, според публикацията обслужва интересите на КТБ.

“Комисията е упълномощена да обсъжда проблема ексклузивно с държавата членка и всяка свързана информация би трябвало да бъде предоставяна чрез постоянното представителство на България в Брюксел. В противен случай ние не сме задължени да я вземем предвид при изготвянето на нашето становище”, пише в писмото, подписано от Софи Бертен-Хадживелчева, шеф на отдел “Държавна помощ и финансови услуги” в Главна дирекция “Конкуренция”.

Mediapool се обърна към КТБ с молба за разяснение ползва ли услугите на юридическа кантора и изпращала ли е чрез нея обяснения в ЕК. От банката обещаха да отговорят след като се свържат с нейния шеф Цветан Василев.

 

Шест дни след получаване на писмото от зам.-министърът на финансите Владислав Горанов като представител на министерството, отговарящо за държавната помощ, изпраща въпросите на ЕК до трима министри, които са принципали на най-големите държавни фирми – на икономиката, на транспорта и на отбраната.

На 20 януари Министерството на финансите отговоря на ЕК по въпросника, като смисълът на основния отговор е, че КТБ не е избирана за депозитна банка след 2007 г., а само съществуващите преди това договори са били удължавани, което изключва умисъл в подбора ѝ.

Основните въпроси сред 13-те, зададени от ЕК до българските власти, засягат както отношенията на КТБ с държавните фирми, така и търговския ѝ профил, включително и за дейността и портфейла ѝ. От ЕК питат каква е историята на взаимоотношенията на КТБ с държавните фирми, откога са започнали и как са се развивали в годините. Използвани ли са конкурси или търгове за избора на банката, какви са лихвените проценти на депозираните от фирмите средства в нея, какви са лихвите по сходни депозити в другите банки. Поискана е информация за потребителската стратегия на КТБ и за профила на клиентите ѝ.

От ЕК са поискали и информация за бордовете на директорите и надзорните съвети на държавните дружества, за които става въпрос, как са избирани и колко са представители на съответните министерства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #45

    А сега де, депозитите били помощ. A изкупуването от няколко правителства, на акции и субсидирането на банки като Dexia, Fortis, Bradford & Bingley и още 100 такива не е държавна помощ. А отпускането на кредити по линия на European Financial Stability Facility и то не е държавна помощ, защото е под форма на кредити за закъсали банки. А депозитите какво са за банката, да не би да не са кредит?

  2. Анонимен
    #44

    Тук може да се прочете нещо,което сигурно ще е интересно на аудиторията:http://kafene.net/analysis.html?fb_1101652_anch=22485800

  3. jiji_biji_82
    #43

    Всички медии са се активизирали и държат всички да разберат какво са измислили този път от "Труд"! Те ако публикуваха само потвърдена и вярна информация, нямаше да имат равни, ама с тези платени статии, направо избиха рибата!

  4. Анонимен
    #42

    Гояма плюене плюят смешниците от Труд , но се чудя след като ЕК не намери нарушения , дали ще се извинят .. предполагам не , защото ги е яд , че шефа им Огнянчоооо в момента е разследван от ЕК

  5. Анонимен
    #41

    Пак се цитира поръчковия Труд - кой вярва вече на тази опорочена медия

  6. Анонимен
    #40

    Аман от тоя вестник "Труд", та всички препечатват от него. Аман и от анонимните им сигнали. Излез си с името като искаш да кажеш нещо и това е! Ще видите, че нищо няма да излезе от тази проверка, защото законът е спазен!

  7. Анонимен
    #39

    Трудно изпитвам неприязън към хората по принцип, но такова чувство се заражда у мен по отношение на политиците - няма по-мръсни гадини от тях. Сегашните йезуитски се измъкнаха, като казаха, че парите си стоят там отдавна и директорите на държавните дружества сами решили да ги държат там. Само дето това са приказки за лека нощ! Държавните пари започнаха да се наливат в КТБ по време на царя, и особено много по време на тройната ламя (коалиция). И то не защото въпросните директори са пожелали така, а защото така им се поръчва по директния червен телефон. Щото ако не ги преместят там, въпросният директор е пътник и ще дойде друг, по-сговорчив и услужлив, който да свърши тази работа.

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #38
  9. anka_yanka
    #37

    "Според писмото, изпратено от ЕК до постоянното представителство на България в Брюксел на 21 декември миналата година, България трябва да отговори на 13 свръхподробни въпроси за отношенията на държавните фирми с КТБ в срок от 20 работни дни." - А на Софарма колко й срока да отговаря на въпросите, понеже и нея я разследват от ЕК и въобще когато излезе за тях тази новина, защо нямаше така добре представен документ и зададени и към тях 13 въпроса? АМ?

  10. Анонимен
    #36

    34 коментара във форума и нито един по темата разглеждана
    в статията, а тя е много ясно развита.Основният въпрос е защо всички държавни фирми си депозират парите в КТБ.И всички герберисти започват да оворят колко добър човек бил Цв. Василев и колко добра била банката.Никой не говори,че тук става въпрос не за пари,а за много пари.
    Който е бил директор в държавна фирма знае,че не е необходимо ресорният ти министър да ти пише заповед къде да държиш парите,а е достатъчно да те попита в най-общ разговор

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.