Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейците не се замислят много за еврото, но "лошите момчета"" вече действат

0 коментара

Новата обща европейска валута идва само след пет месеца и докато общественото мнение все още не се замисля особено за промяната, можем да сме сигурни, че "лошите момчета" го правят.

Хората, които професионално фалшифицират и перат пари, вече планират как да се възползват от изтеглянето на 12 национални валути и замяната им с една - еврото, със стойност около 87 цента. Дребни мошеници се замислят за хитри нови начини да мамят обществеността. Дори крадците и обирджиите потриват ръце.

В седалището на Европол, полицейската организация на Европейския съюз, евроченгетата вече анализират дейността на известните фалшификатори, следят движението на пари през граница и изпращат редовни доклади до полицейските отделения и банките.

Петдесет милиарда нови монети и 14,5 милиарда банкноти на стойност 664 милиарда евро ще влязат в обръщение на 1 януари. Още по-големи суми пари в 12 различни валути трябва да бъдат събрани от целия свят и върнати в централната банка на всяка нация.

Това дава доста възможности за творчество от страна на лошите момчета. Според Вили Брюгеман, главен финансов следовател в Европол, престъпленията започват с джебчиите по улиците и стигат до операциите на организираната престъпност на стойност милиони долари. Вече има примери. Съобщава се за измамници, които убеждават възрастни хора, че ако обменят парите си рано, ще го направят при по-изгоден курс. "Не е трудно да се злоупотреби с наивността на някои хора, особено възрастните", обяснява Брюгеман.

Възможни са злоупотреби и с факта, че сметките се представят в местна валута и евро. Един ресторант може да напише сметка за 6000 испански песети (31 долара), но да получи чрез кредитната карта плащане за 6000 евро (5200 долара). От ресторанта казват: "Направихме грешка". Но ако се случи десет пъти, не е грешка.

Някои бюра за обмен на валута пък имат софтуеър, който прави съвсем малка грешка при изчисленията. Но в края на деня или края на седмицата тези типове имат немалка печалба, казва Брюгеман.

За да се бори срещу фалшификациите, Европейската централна банка крие до последния момент детайлите на банкнотите. Но също такъв проблем като страха от фалшифицирането на новите банкноти е проблемът с фалшивите стари пари. Очаква се престъпници да пласират подправени банкноти в системата веднага след като през януари започне събирането. "Ако съм престъпник например в Москва и имам много германски марки, например 10 000, защо да не добавя към тях още 5000 фалшиви, казва Брюгеман.

Да се съберат и проверят всички пари ще е огромна операция. Парите трябва да бъдат проверявани за подправки, че не са мръсни или изпрани, за укриване на данъци".

В повечето страни периодът за смяна на валутата е два месеца и през това време магазините трябва да търгуват в стари и нови пари, което означава, че ще трябва да имат в касата много повече пари в брой. Повече пари ще се движат между магазините и банките. Това е хубаво за крадци и обирджии.

Да не забравяме и за чичо Пиер или братовчедката Грунелда, чиито дюшеци са пълни с пари, вероятно от наследство, за които са забравили да кажат на властите или от извършена работа, за която не са съобщили на данъчните служби. Много хора се страхуват, че предаването на тези пари на банката ще привлече нежелано внимание от страна на данъчния инскпектор.

Най-тежките проблеми може да са тези, пред които е изправен Винфред Пройс, директор на отдела за фалшификации и финансови престъпления в германската федерална полиция. 40 процента от всички германски марки са извън Германия, повечето в Източна Европа. Марката масово се използва в Косово, Черна Гора и Босна и Херцеговина и не е случайно, че точно оттам идват най-много подправени марки. "Не е лесно да се разследва в тези страни", признава Пройс.

В Източна Европа и на Балканите хората познават по-слабо предпазните знаци на марката и е по-лесно да се прокарат фалшиви банкноти. Миналата седмица например в Хърватия бяха иззети фалшифицирани сметки на стойност 20 милиона марки, а в България се изработваха качествени фалшиви банкноти от 500 и 1000 марки.

Обратната страна на всичко това е, че като се принудят хората да обменят парите си, и лошите ще трябва да го направят. Така полицията ще има възможност да залови някои престъпници. "Тава е шанс не само да хванем тези хора, но и да научим нещо за организацията им", смята Пройс.

Но най-големият проблем е огромният обем на операциите. "Много, много, много случаи, а като нямаш време или достатъчно хора за операциите, трябва да се концентрираш само върху големите организации".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.