Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Г-да реформатори, внимавайте кои министри приемате

Или защо Вежди Рашидов не трябва да ръководи отново културното министерство

11 коментара
Проф. Александър Кьосев

Този път се обръщам към своите съмишленици, не към онези, които имат различни идеи.

Дами и господа, аз си мисля, че протестите доказаха едно - през новите медии гражданинът е вече неотменна част от непрекъснатия политически процес - той участва не само на избори, а изразява мнения, има искания, оказва натиск.

Понякога успява, понякога - не, в своите каузи, но гражданското му задължение е да не спира и да продължава да прави това, да бъде коректив на своите представители не само с гласа си на електорална единица (той ограничава мнението само до "да" и "не"), а и с публичния си глас, който е в състояние да казва значително по-нюансирани неща. Социалните мрежи, при всичките си дефекти (те са твърде особена публичност, с разни капани в нея) все пак позволяват това да се прави безплатно (капанът е, че е твърде лесничко и безотговорно, Явор Гърдев писа за това...).

В момента се формира правителство - и ние можем да кажем, каквото мислим. В случая аз мога да го кажа не само като гражданин, но и като експерт по култура. За това ще се огранича до предложения министър на културата (за Лукарски и неговите възможности като министър на икономиката да се изкажат икономистите). По-долу ще опиша най- най-елементарните правила на съвременната културна политика, които г-н Рашидов не е и чувал. Изборът му за министър на културата при такова брутално невежество е удар върху Реформаторския блок - защото като го приемат за министър, те обиждат своя електорат, който се състои в голямата си част от хора, които разбират за какво става дума.

Че културната политика трябва да пази равновесието между секторите и гилдиите на културата (забележете, не само на изкуствата!) е толкова очевидно, че би трябвало въобще да не се обсъжда. Че Вежди не го спазваше, и няма да го спазва - е също така очевидно. Трябва да има равновесие и между нещо друго - културната политика трябва да подкрепя както репрезентативно-елитарната функция на изкуството (музеи, галерии, паметници, концерти, елитни събития и пр.), така и културните индустрии, които носят печалба, а също и всекидневните културни практики на обикновените хора.

Тя трябва да пази баланса между известна централизираност на елитните събития (очевидно е, че не може да има опера във всяко село, от нея има смисъл в няколко града в България, които имат ресурс и традиции в това отношение), съчетана с внимателна политика на демократичния достъп до тях, и паралелно - поддържането на локални библиотеки, училищни библиотеки и театри, музикални състави, микро-инициативи, младежки групи и събития, детски събития, уъркшопи, градско изкуство, независими фестивали, самовъзникнали културни общности и пр. полезни за града и местните общности неща.

Този баланс е между най-елементарните неща в културната политика, прочетете например нелошата културна стратегия, която има София (какъв парадокс, София, Пловдив, Варна имат стратегии, а страната няма - Вежди покрай други министри, има заслуга за това). За да се подкрепят подобни масови културни практики (както и министерството на спорта би трябвало да подкрепя не само висши спортни постижения, а и масов спорт) има инструменти - конкурси и сесии на съответни фондове за култура - в България този фонд е в смешно състояние.

В това отношение читалищната мрежа, стара българска традиция, би била по принцип перфектна - за жалост, тя е в окаяно състояние не само защото няма пари, а и защото е монополизирана от хора със същия античен манталитет като Вежди.

Въпросният скулптор (който като общински съветник наби едно войниче на пост, нали не сте забравили?) смята, че воденето на културна политика е да си подкрепяш гилдията, да дрънкаш каквото ти дойде на главата като "народен човек" по телевизията, да правиш скъпи изложбени зали и музеи, сгрешени в самата си концепция, с което да помогнеш на "великите", за да останат в историята...

В началото на неговия мандат Вежди Рашидов беше запитан по телевизията каква ще бъде неговата политика към културата - и той отговори: "Културата - това са хората, които я правят, в България това са около петдесет души". И изброи разни "живи класици", между които по подразбиране се числи и той самият. След подобен отговор е най-добре веднага да ти поискат оставката, поради доказана глупост и пълно невежество...

За да бъда окончателно ясен, заявявам съвсем категорично, че аз нямам никакви аспирации към не дотам привлекателния пост министър на културата. Но нямам намерение да оставя без последствия назначаването на когото и да е - изказвам се, и възнамерявам и в бъдеще да се изказвам по въпроса. Вече се изказват и други колеги от този сектор - и списъкът с грешките, меко казано, вече сътворени от г-н Рашидов, расте ли расте. Ето защо накрая още веднъж - г-да реформаторите трябва много да внимават кои министри приемат - това не е проблем на ГЕРБ само, то е проблем между тях и техния електорат.

* Културологът Александър Кьосев реагира остро на номинацията на Вежди Рашидов за негов нов мандат като културен министър. Mediapool публикува без редакторска намеса позицията му, изразена в личния му профил във Фейсбук. Заглавието е на редакцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мистър Пропър
    #11

    Точно така! Осигурете на Кьосев 5 милиарда евро за култура годишно и той ще изпълни почти цялата си програма. Тази статия, написана докато още се разбъркват картите, звучи като сериозен анонс за самопредлагане. Извинете - не е точно статия. Сърцевината й първо се появи като реплика на Кьосев във Фейсбук, после той си я направи на статус, а сега си я е преправил на статия. Златни зрънца.

  2. Българофил
    #10
  3. Avatar
    #9

    От туй 'смразяващо' по своята бездарност и откровена глупост четиво, аз лично нищо не схванах! Другарина уж щял да ни разказва за някакви политики, от които Рашидов си нямал и хабер, а се е впуснал да ни обяснява за някакви войничета и намирисващи на соцарт селски вечеринки и средношколски кръжочни форми. Кажи за политиките бе, празноглав другарино?

  4. Гармиш
    #8

    Срамен , ужасно срамен за реформаторите ход.Да се целунеш с Гоце и Бате,а агент Иван да ръкопляска

  5. Авакум Захов
    #7

    "Лукарски, не си ти, когато си гладен"

  6. Milenca
    #6

    От 13 години за първи автентичната десница получи някой пост в изпълнителната власт - и веднага заваляха критики - какво правили там заедно с откровени мутри, или че нямали достойни кадри - казано по друг начин: Нямате там работа!
    Вежди е за втори път избранник на Борисов - защо не го попитат него по какви критерии избира хората си?
    Кралев и Горанов - единият ТИМаджия, другия човек на Пеевски - за тях мълчание.
    Какво общо имало юридическото образование с икономиката - бих казал много повече отколкото

  7. Alan Smithee
    #5

    За хората на науката и изкуството за жалост е правило да проявяват безкритична пристрастност, стигаща до себичност и бичуване на конкурентите. Затова ;) е правилно да стоят встрани от управителните държавни органи. За тази работа си има специалисти по културен мениджмънт, хора, които са учили за това ;) и си го практикуват и умеят. А случаят Вежди е обременен и характеропатийно, и културопатийно -- но Ал. Кьосев го е казал най-ясно и искрено.

  8. daskal
    #4
  9. ДИМИТЪР ШОПОВ
    #3

    ЩОМ АЛЕКСАНДЪР КЬОСЕВ КАЗВА НЕЩО, ТО АЗ ПРИЕМАМ КАЗАНОТО ЗА АКСИОМА.

  10. Космополитът
    #2

    Аз мисля, че редакторска намеса на Медиапуул все пак има. Във второто изречение на четвърти абзац "за това" е написано отделно, а в текста на Кжосев няма как да е така.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.