Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Идеята за данък върху пенсиите на работещите пенсионери оживи пенсионния дебат

Обсъжда се при ръст на вноските осигуровката за втора пенсия да се замрази

13 коментара
Идеята за данък върху пенсиите на работещите пенсионери оживи пенсионния дебат

Предложението за 10% данък върху пенсията на работещите пенсионери оживи дебатите по пенсионната реформа във вторник. Идеята е на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) в България и аргументите за това са, че практиката в много страни е да не се получават пълна пенсия и пълна заплата едновременно и по този начин ще се намалят разходите НОИ за пенсии. Пълният вариант на предложението е или да има 10% данък върху общия размер на двата дохода – пенсия и заплата или да се получава по избор само пенсия или само заплата.

Мярката естествено не е приета еднозначно. "Имаше оживена дискусия по това предложение", коментира след заседанието на съвета по пенсионна реформа зам.-министърът на социалната политика Николай Николов. Аргументите против на синдикатите и други експерти са били, че у нас няма необлагаем минимум и освен това стотици хиляди пенсионери са с минимални пенсии, за да бъдат намалявани доходите им допълнително.

Николов съобщи, че, тъй като идеята е спорна, ще ѝ бъде посветено цяло отделно заседание през някоя от следващите седмици. Той коментира, че облагането с данък е единственият възможен вариант за налагането на ограничение да не се получават едновременно пълна пенсия и заплата. Николов припомни, че до 1997 година пенсионерите, които са работили и са получавали до две минимални работни заплати, са получавали пълния размер на пенсиите и заплатите си, а за всеки лев превишение са им удържани по 35 стотинки. Този режим обаче е отменен от Конституционния съд с мотивите, че правото на пенсии и труд са две отделни конституционни права и в Конституцията не е записано, че едното трябва да влияе на другото. Николов коментира, че връщането на подобен режим е невъзможно и данъкът е единствената възможност в тази посока.

Практиката да се облагат пенсиите на работещите пенсионери е широко разпространена в Европа, като само в три държави – Литва, Словения и Унгария - пенсиите безусловно не се облагат.

За момента няма актуални данни колко всъщност са работещите пенсионери и какъв ще е фискалният ефект от облагането на пенсиите им.

По данни на Евростат за 2012 година 10% от двата милиона пенсионери или около 200 000 души работят след пенсия, повечето заради невъзможността да преживяват с ниските пенсии.

Друга спорна идея на АИКБ, по която няма консенсус, е изравняване на съотношението, в което работниците и работодателите внасят осигуровки на 50:50. Сега то е 40:60 във вреда на работодателите. Европейският опит показвал, че в три страни съотношението е 50:50 – Германия, Полша и Кипър, а в Хърватия цялата вноска от 20% е изцяло за сметка на работниците. Навсякъде другаде работодателите поемали по-голямата тежест.

При ръст на вноските, осигуровката за втора пенсия да се замрази

По време на заседанието социалното министерство е предложило, ако се приеме идеята за плавен ръст на осигуровките за пенсия и безработица с 4.5 % за 12 години, тогава да не се увеличава осигурителната вноска за втора пенсия в частните пенсионни фондове от 5% на 7% през 2017, както предвижда Кодексът за социалното осигуряване. Аргументът е, че така много рязко ще бъде увеличена осигурителната тежест върху работниците и бизнеса.

Според социалното министерство текстът, разписан в КСО, предвижда именно увеличение на вноската за втора пенсия с два пункта за сметка на осигурените, а не за сметка на намаляване на вноската в държавното осигуряване.

При плавен ръст на осигуровките за пенсия и безработица в държавното осигуряване до 2027 година допълнителните приходи в НОИ се оценяват на 1.7 млрд. лева, а загубите за универсалните пенсионни фондове от замразяването на вноската на 731 млн. лева.

Право на избор за трите най-добри години преди '97 г.

Друга обсъждана на заседанието във вторник мярка е идеята на КНСБ хората да имат право на избор дали при изчисляването на пенсиите им да се включват трите най-добри години преди 1997 година. Преди няколко заседания социалното министерство предложи тази опция въобще да отпадне. От НОИ са представили становище, че ако се даде възможност за избор това би било по-изгодно за 30 на сто от пенсиониращите се и това би увеличило разходите за пенсии с около 5 млн лева за следващата година.

От НОИ са повдигнали и въпроса за хората без нужните стаж и възраст, които сега могат да се пенсионират на 65 години и 8 месеца. От НОИ обръщат внимание, че с нарастването на възрастта и стажа за трета категория труд пенсионната възраст се изравнява за двете категории, което е несправедливо. Освен това в много държави 65 години е редовната пенсионна възраст. Социалното министерство вече предложи хората без стаж и възраст да се пенсионират на 67, а не на 65 години, но от НОИ настояват и за покачване на изискуемия стаж от 15 на 20 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitar
    #13

    Пенсийте на работещите пенсионери не трябва да се облагат с данък. Всеки пенсионер си е платил данъка върху тези пари, които той сега получава. Освен това, пенсионните фондове използват тизи пари до пенсионирането на РАБОТЕЩИЯТ.

  2. Aнтоний
    #12

    има няколко неща ,които трябва да се помнят. №1 кучетата си лаят,но кервана си върви. №2 като си пееш Пенке ле кой ли ми те слуша. №3 нама положителни промени без участието на тояги. В момента има остра нужда от един Пиночет. Отначало го оплюха, но после му направиха паметник.И Радой Ралин е казвал, че стълбите се метат отгоре!!!

  3. alexdbalexdb
    #11

    Ако Бг беше държава, а не територия, въпреки че съм изключително против увеличение на всякакви данъчни, осигурителни и т.н. принудителни вземания от държавата бих приел, че в подобна мярка има логика за определен период от време за да се стимулира младежката заетост. Обаче ние сме територия. В действителност като изключим боклуците на надпенсионна възраст в държ. администрация, съд. система и т.н. където ще седят до смърт само за да лапат още, останалите работещи пенсионери са в голяма степен принудени

  4. brambar
    #10

    Прокарването на подобно предложение ще ощети значително държавния бюджет, тъй като работодателите така или иначе няма да се лишат от евтиния пенсионерски труд. Само вместо на трудови договори ще назначат работещите пенсионери на граждански. По този начин ще си спестят задължителните вноски по КСО. Пенсионерите няма да могат да си индексират размера на пенсиите, тъй като проформа няма да са на трудови договори. Предложението е безумно и абсурдно. Крайно време е държавата да бръкне в джоба на богаташите с луксозни коли, а прокуратурата да ги попита откъде имат и как са изкарали толкова пари, за да водят такъв разкошен живот в такава бедна страна.

  5. Stanimir Petrov
    #9

    Картелът от тежки, криминални дегенерати, управляващ България, ще направи всичко; ще отвлича хора от улицата и ще им продава органите, ще отвлича момичета за сексробини, ще продава наркотици, ще се занимава с контрабанда, ще върти далавери, ще заробва държавата със заеми, които ще потъват в "правилнити" джобове, ще унищожава народът със социален геноцид, ама няма да посегне върху доходите на олигархията. Което е естествено. Змията няма да се захапе сама за опашката.

  6. lili
    #8

    Много тъпо предложение. Когато една държава не може да си събере парите от контрабанда и сивата икономика, посяга на работещите пенсионери. А те не са започнали да работят от добро, а от немотия. За разлика от западните пенсионери, които обикалят света с бели костюми, нашите се изгърбват от труд до над 80 години.

  7. Plutonijum
    #7

    Идеи от този тип могат да витаят в съзнанието и да вълнуват само мързеливи , некадърни и крадливи хора, които поглеждат и в пробитото канче на българския пенсионер. Те си въобразяват, че българския пенсионер работи по удоволствие, а не че е принуден да работи от същите тях. Със сетните си сили да създава някакви блага и да бъде полезен на Държавата си. Възрастните пенсионери са най лесната плячка.

  8. Колката
    #6

    Впрочем нямам нищо против да ми удържат 10% от пенсията, но.... 1) да ми дават пенсията без тавана (защото сега получавам доста по-малко); 2) да не ми удържат данък за безработица (не мога като пенсионер да получавам социални), данък здраве (като пенсионер съм здравно осигурен) и данък пенсия (освен по мое желание, ако искам пенсията ми да се увеличава). Тогава с тези 10% реално ще получавам поне два пъти повече.

  9. Десен бесен
    #5

    Колкото до пенсионната АНТИреформа съм абсолютен песимист. В това правителство единствено министрите на правосъдието и здравеопазването са си на мястото.

  10. Десен бесен
    #4

    Какво да ви кажа... Сина на първия ми братовчед е роден и живее в Канада, но лятото си идва с баща си. Един път ме попита - защо в България богатите се оплакват повече от бедните? Не можах нищо да му отговоря. Надали щеше да проумее назначените капиталисти и поговорката "пази Боже сляпо да прогледа".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.