Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Идва ли краят на Борисов? Германски медии за изборите в България

9 коментара
Плакат от 2014 година, Сн. БГНЕС

Ще сложи ли вотът в неделя край на ерата Борисов, пита германският журналист и добър познавач на Балканите Михаел Мартенс във Франкфуртер Алгемайне Цайтунг (ФАЦ). Той припомня, че малко други правителствени ръководители в ЕС са управлявали по-дълго от Борисов и уточнява, че той е бил премиер на България от 2009 година насам с малки прекъсвания.

Сега Борисов отново се бори за властта, обяснява Мартенс и добавя: "Не е лесно да победиш този ветеран". В предизборната битка Борисов си осигури подкрепа от турския президент Реджеп Ердоган, който определи бившия премиер като "най-добрия му приятел", пожелавайки му успех на изборите, подчертава германският журналист.

Пожеланията на Ердоган обаче не вършат много работа сред избирателите на ГЕРБ и никак не е сигурно, че дълго управлявалата партия ще може да затвърди водещата си позиция на изборите тази неделя. От април насам служебното правителство разкрива смайващи случаи на корупция от ерата на Борисов.

"Един елит, държал се като престъпна банда"

Тези разкрития помагат на най-силния противник на бившия премиер в момента - партията "Има такъв народ" (ИТН), която през април стана втора политическа сила. Тази аморфна по своето съдържание формация лансира ултрапопулистки инициативи - например искането за намаляване на партийната субсидия, което още повече ще увеличи зависимостта на партиите от олигарсите, или пък за прякото избиране от народа на главния прокурор, което би открило популистката надпревара в системата на правосъдието. Не е ясно за какво точно се обявява ИТН, доколкото нейният лидер Слави Трифонов общува с привържениците си само чрез Фейсбук. На единствената си обществена поява миналия месец в Пловдив той каза само, че бъдещият министър-председател трябва да владее чужди езици и да е завършил престижен западен университет. А това изважда от играта някогашния пожарникар и бодигард Борисов, но и самия шоумен и изпълнителя на балканска поп музика Слави Трифонов. Той вече обяви, че няма да става нито премиер, нито депутат, но какво точно иска не е много ясно. И въпреки това на изборите в неделя ИТН може да стане първа политическа сила, заключава Мартенс във ФАЦ.

"Зюддойче Цайтунг" (ЗЦ) също обръща внимание на предстоящите избори в България. Очакванията са, че и след тези избори няма да бъде съставено стабилно правителство и може би страната ще продължи да бъде управлявана от нов служебен кабинет, пише ЗЦ. "Почти никой не вярва, че Бойко Борисов отново може да поеме управлението на страната. Името му се свързва с все повече скандали", пише изданието. Авторът на статията в ЗЦ цитира и друга медия. "Както писа "Политико", тези скандали само продължават да разпалват гнева, че във властта се е цементирал един елит, държал се като престъпна банда и пуснал пипалата си навсякъде като октопод, а всичко това с помощта на службите, медиите и правосъдието".

И според изданието "Редакционна мрежа" (RND), шансовете за съставяне на редовно правителство след изборите тази неделя са малки. "Ще бъде трудно да се намери мнозинство", е цитиран ръководителят на бюрото за Югоизточна Европа на фондация "Фридрих Науман" Мартин Коте.

"Всички срещу бившия премиер Бойко Борисов"

Ако дефинираме опозиционната партия ИТН като партия от центъра и добавим към нея по-малките лявоцентристки партии, е възможно да се получи крехко правителствено мнозинство. Но наблюдателите се съмняват, че Слави Трифонов ще тръгне да кове такъв съюз. Той определя формацията си като "антисистемна" партия, която привлича основно протестен вот от провинцията, както и гласовете на много българи в чужбина, подчертава изданието. Според RND, ако не бъде съставено редовно правителство, служебният кабинет, назначен от президента Радев, ще продължи да управлява до следващите избори наесен.

"Всички срещу бившия премиер Бойко Борисов" - така е озаглавил своята публикация по темата "Франкфуртер Рундшау" (ФР). Очертава се тази неделя ГЕРБ да получи по-лош резултат от този на изборите през април, пише изданието, припомняйки същевременно, че опозицията е силно разединена. Единственото общо между опозиционните партии е желанието им да сложат край на управлението на Борисов.

"От години проблемът с върховенството на закона в България е сред основните причини, каращи много хора да напускат страната. Миналото лято се зароди мощно протестно движение срещу злоупотребите със служебно положение и корупцията в страната. Протестиращите обвиняват правителството на Бойко Борисов, че не е направило нищо за заздравяването на правовата държавност и на независимото правосъдие", припомня изданието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. асен
    #9

    никой от тези разбирачи не споменава за ролята, който играе меркел и онзи сладур вебер. те изродиха герб, те инсталираха мутрата крадлива, вероятно те получават и дял от съдържанието на чекмеджетата.

  2. анита хегерланд
    #8

    В западните университети никой няма да научи българите как се прави родната политика. Чуждите езици няма да помогнат никому да бъде в контакт със западните политици, защото техният език е мистерията на дипломацията. Берлинската стена отделяше не само народите и културите, но и науките и политиките. В западните университети изхождат от идеи, практики, теории, които никога не са никнали на балканска почва. Там политиката се прави в мозъчни тръстове. Такъв сега се създава в Германия. В него ще се създават

  3. Георги Петров_fb
    #7
    Отговор на коментар #3

    Той ВЕЧЕ е в небитието !!!

  4. Мазен Кумунис
    #6

    Годината е 2030. Мрънкалниците от Медия-та все още таят надежда да "изчегъртат" Бойко Велики. ;)

  5. Н
    #5

    На сбогуване се казват само хубави неща. И ако има откровенност се тегли и една майна.И всичко това е изненада,защото така е предначертано. И на никой не му пука, ако има кеш /защото всичко е на карти/,обаче се дискутира. Не е ли така?

  6. Нато Натов
    #4

    Немците или не могат да прежалят похарчените по Бацко пари, или въобще не разбират какво става в България. По скоро второто.

  7. рептилиан
    #3

    Идва краят. Ако не на тези избори, на следващите през есента боко отива в небитието.

  8. ефрейтора
    #2

    Материали , написани в България от психодесни левичари , се публикуват в сродните им западни психолеви издания . Веднага обслужващия персонал представя това като обективен и независим анализ . Малий...

  9. tibia
    #1

    Ако написаното е истина т.е. не е българска интерпретация на германски публикации, не виждам защо Германия да е по-напред в класацията на Репортери без граници! Напълно е възможно журналистиката да си е отишла, а ние да не сме го забелязали, напълно обсебени от пропаганда и демагогия!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.