Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Има ли изход от задънената улица? САЩ засилват натиска върху София за Северна Македония

36 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

САЩ засилват натиска върху България да преосмисли позицията си за Северна Македония и да одобри бързо преговорната рамка на Скопие за членство в Европейския съюз.

"Погрешно е България да използва двустранен спор, за да спре стремежите на Северна Македония към ЕС. Те го превръщат в многостранен въпрос, който засяга всички нас", коментира новият специален пратеник на Вашингтон за Западните Балкани Габриел Ескобар, цитиран от радио "Свободна Европа".

Той каза, че САЩ ще продължат да настояват пред София за намиране на компромис.

Ескобар би искал преговорите за присъединяване на Северна Македония и Албания да започнат тази година, като добави, че са го заслужили.

Той добави, че САЩ искат интеграцията на Западните Балкани в Европейския съюз да се ускори и ще се стремят да възобновят процеса.

САЩ, Европейската комисия (ЕК) и повечето европейски страни подкрепят бързото започване на преговори за присъединяване, но София засега е категорична, че няма да промени позицията си, ако Скопие не се съобрази с българските изисквания. Македонците засега не показват желание да предприемат реални стъпки по въпроса. Ситуацията още повече се усложнява и от липсата на редовно правителство у нас, което да води преговори със Скопие. Приетата през 2019 година рамкова позиция за Северна Македония е изпълнена с "червени" линии и не позволява никакви компромиси спрямо Скопие. Служебното правителство на Стефан Янев вече каза, че ще се придържа към нея.

Възможна ли е промяна на българската позиция?

България спря Северна Македония по времето на последното правителство на Бойко Борисов. Наскоро обаче лидерът на ГЕРБ обърна позицията си и призова за бързо започване на преговори за приемането на Скопие. Така че към момента не е ясно каква точно е визията на ГЕРБ, която се очертава да спечели предстоящите избори, но остава изолирана и едва ли ще може да формира правителство.

"Има такъв народ" (ИТН) е на твърда позиция срещу каквито и да са компромиси към Скопие. Тази позиция се споделя и от БСП.

ДПС обаче е далеч по-умерена по въпроса. "Демократична България" също призова за регулиране на двустранните отношения и намиране на бързо решение.

Промяната на българската позиция със сигурност ще трябва да мине през действащ парламент, който да обсъди темата. Това обаче зависи до голяма степен и от македонците.

Президентът Румен Радев потвърди на няколко пъти, че пътят на Скопие към ЕС минава през София, но македонците засега не показват, че го разбират.

Как може да бъде решен проблемът?

Българската страна настоява за гаранции, че македонците ще изпълняват договора за добросъседство от 2017 година, като се опитва да изведе контрола му на европейско ниво.

Страни-членки на ЕС обаче не приемат този подход, тъй като не желаят двустранни проблеми да се решават на европейско ниво.

Така българските изисквания засега остават извън проекторамката на Северна Македония за преговори с ЕС.

Другата възможност е въпросът да бъде решен на двустранно ниво с подписването на нов документ, който да замени яловия договор за добросъседство. Той трябва да е с по-конкретни измерения и контролни механизми. Скопие обаче не показва, че е готово на това.

Българското малцинствo

На дневен ред в последните месеци излезе въпросът дали Северна Македония ще впише българите в конституцията си наравно с другите народи. Македонците дават противоречиви сигнали. Премиерът Зоран Заев смята, например, че това може да стане едва непосредствено преди присъединяването на страната към Европейския съюз.

Македонският външен министър Буяр Османи от своя страна призова българите да се самоопределят при преброяването в югозападната ни съседка, за да бъдат вписани в конституцията.

"Северна Македония няма никаква дилема, че българската общност има свободата да изрази етническите и културните характеристики, но това не значи, че трябва да се отричат етническите и културните характеристики в страната", каза Османи в интервю за македонската ТВ 24.

Какво предстои?

За октомври е планирана и среща на върха между ЕС и Западните Балкани, като Скопие се надява дотогава България да вдигне блокадата и да одобри преговорната му рамка за ЕС.

Това е част от усилията на словенското ротационно председателство на ЕС да придвижи Скопие напред. Малко вероятно е обаче те да постигнат успех.

Следващата година обаче започва френското председателство, което съвпада и с президентските избори във Франция.

Разширяването на ЕС със сигурност няма да е най-удобната тема за президента Еманюел Макрон в предизборна кампания, в която ще се изправи срещу крайнодясната Марин льо Пен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Приморски
    #36
    Отговор на коментар #29

    Едва ли много хора в САЩ знаят какаво е СМ или FYROM. Но затова пък BigTech BigPharma BigFinance Band със световно известния диригент и глобалист родом от Унгария, знаят много добре. Диригента беше вече 2 пъти в Скопие на среща с Заев да му даде директивите, както и 23 пъти в Брюксел. Дано го ваксинират но, с неговата ваксина и да ни остави един път завинаги на мира.

  2. Никола
    #35
    Отговор на коментар #32

    Не САЩ а Коминтерна на Сорос чрез куклата им на конци в Белия дом се намесва най-нахално и иска да узакони опита на Коминтерна на Сталин от 1935г. за създаване на „македонска нация“, както и създадената от студента от Софийския университет, Владо Конески по нареждане на Тито през 1949г. „македонска азбука“. Няма естествено нито една книга отпечатана преди 1950 г. на тази српска шлjокавица.

  3. Данчо Василев
    #34

    Това не е САЩ, а чиновник. Да си трае.

  4. Blackadder
    #33

    Нека запишем българските червени линии в българската конституция - това ще направи американския и всеки друг натиск безполезен.

  5. Nikola Nikolov
    #32

    Наистина - не съм експерт по геополитика , НО ! Не виждам защо С А Щ се месят така директно в изключително специфични ЕВРОПЕЙСКИ въпроси. Республика Северна Македония вече е член на Н А Т О - нещо , което засяга пряко интересите на американците. На същите тези американци , които скроиха отвратителния номер на една от водещите европейски държави - Франция , чрез подлярски измъкнатата от французите сделка за подводниците. Да , водеща световна сила са, приятелска , съюзническа държава са , НО! - всяко

  6. zitler4
    #31

    Защо нашият "приятел" натиска нас ? Кога моят "приятел" защитавапротивника ? Отговорът е . Когато се казва Соломон Паси . Къде греша???????

  7. milan
    #30

    Американските политици явно, не са запознати с Копенхагските критерии за присъединяване към ЕС и задължителния принцип, за добросъседство, който не е спазен от РСМ.

  8. zitler4
    #29

    Защо , САЩ "натискат" нас ? Нали са ни приятели ! Защо не се интересуват от позицията ни ?! Защо ?

  9. Zlatan
    #28

    Румен Радев пред Верхой ..... България е готова да подпише нов договор с РСМ вмессто яловият такъв......

  10. Alexander1998
    #27

    Червените гни*ди да спрат да пропагандират, че България е виновна ами да говорят за факта, че Северна Македония подписа договор с България, а го нарушава и докато не намерят начин да се разберат с нас, то ще видят ЕС само през крив макарон, точка. :) :) :) :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.