Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът иска половината площ в хипермаркета да е за български храни

Търговците са против това изискване, както и задължение за зареждане от производители в радиус до 200 км

35 коментара
Кабинетът иска половината площ в хипермаркета да е за български храни

Търговските вериги за продажба на хранителни продукти задължително да отделят поне половината си площ за оформяне на щандове с български продукти, да се зареждат  само от производители в радиус до 200 км от областния център, където е обектът, както и да не правят промоции без разрешението на производителите и да се плаща до 14 дни получената стока. Това предвижда проект за постановление на Министерския съвет, пуснат за обсъждане сред търговците, срещу който се обявиха от Сдружението за модерна търговия, тъй като нарушава европейски правила и бизнес практики.

Според проекта на постановление с действие до края на 2020 г. и аргумент Закона за извънредното положение заради коронавируса търговците, които имат повече от един магазин, трябва да отделят поне половината от пространството си за обособяване на щандове с български хлебни, млечни и месни продукти, сокове, конфитюри, консерви, зеленчуци и плодове и тези щандове да са подходящо обозначени, че са български.

Хипермаркетите да не могат да искат такси от производителите за промоции на продуктите им, а също така ще трябва да платят доставките до 14 дни от получаването им, планира още кабинетът.

Намерението обаче предизвика острата реакция на Сдружениетоо за модерна търговия, в което членуват най-големите търговски вериги у нас.

В разпространено от организацията становище се посочва, че този проект погазва основните принципи на пазарната икономика и би имал вредни последици за всички участници на пазара на хранителни стоки – българските потребители, търговците на дребно и самите български производители. Дори би могло да се очаква повишаване на цените, ограничаване на избора и дефицит на много стоки и достигане до пазара на храни с ниско качество.

"Въпреки че целта на проекта е да подкрепи българските производители, всъщност за много от тях ще има негативни резултати. Най-тежко ще пострадат производителите на разстояние над 200 км от София, където е концентрирана значителна част от потреблението на храни в България. Освен това добрите български продукти и техните конкурентоспособни производители отдавна са широко представени и успешно се продават на рафтовете на търговските вериги. “Притискането” на тези производители чрез административна мярка в полза на други не е справедливо спрямо техните досегашни вложения в иновации и производствени мощности на основата на прогнозни количества за продажба в хранителните вериги", пише в становището..

В него се отбелязва още, че намеренията противоречат на законодателството на ЕС като нарушават свободата на движение на стоки, ограничават конкуренцията и представлавят нерегламентирана държавна помощ, което ще доведе до наказателни процедури срещу България.

Според сдружението това постановление ще направи българските производители по-неконкурентоспособни. "Освен това проектът защитава основно интересите на сивия сектор в страната, който в условията на извънредно положение не успява да намери пазар за несертифицираната си продукция и се опитва да влезе в търговските вериги през "задната врата", смятат големите търговци.

Според Сдружението за модерна търговия основната цел на държавата следва да е обезпечаване на населението със свежи и качествени храни на ниски цени, а предлаганите мерки водят до точно обратното. То призовава Министерския съвет да не приема постановлението.

Веригите отбелязват, че липсва дефиниция за "продукт, произведен в България”. Не става ясно как ще се прилага изискването, когато в храната са вложени суровини с различен произход, включително когато определени суровини традиционно не се произвеждат в България. Същевременно, не се държи сметка, че много традиционни български продукти под български марки се произвеждат в България, но с небългарски суровини, а много продукти под чуждестранни марки се произвеждат в България с български суровини, обясняват от сдружението.

То обръща внимание още, че структурата на българското производството не е равномерна на територията на страната, което означава, че освен до различно ценообразуване, това ще доведе и до неравнопоставеност на условията за различни производители в различни региони, заради разликата във възможностите им за производство.

С предложените регулации освен това част от магазините ще останат празни, или полупразни поради обективна невъзможност да бъдат заредени по изискванията на проекта, пише в становището.

"Добрите български продукти и техните конкурентоспособни производители отдавна са широко представени и успешно се продават на рафтовете на модерните търговски вериги. Нещо повече, получили са и получават експортни възможности в много европейски държави. “Притискането” на техните продукти чрез административна мярка в полза на други не е справедливо спрямо техните досегашни вложения в иновации и производствени мощности на основата на прогнозни количества за продажба в хранителните вериги", предупреждават още веригите.

Те отбелязват, че ограничаването на промоциите директно ще вдигне цените на храните. "Около 1/3 от оборота на хранителните вериги е с промоционални стоки. Това означава, че разходите на домакинствата за храни ще се вдигнат значително в без това тежък за всички български потребители момент", са аргументите против на сдружението.

"Обособяването на блокове за български стоки на различни по рода си продукти/продуктови групи, които са поне 50% от площта на продаваните продукти, при отчитане на оборудване, информационни/указателни табели и отстояния, води автоматично до допълнителна загуба на 20-30% площ за търговците, което представлява квази данък за дейността", обясняват още веригите.

Според тях задължението да се зареждат магазинът от производители до 200 км от локацията му ще доведе до увеличаване на лигистичните разходи за доставки, които в момента се разпеделят от централен склад. Освен това тежко ще пострадат българските производители на разстояние над 200 км от София, където е концентрирана значителна част от потреблението на храни в България, смятат от сдружението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #35
  2. olja501013
    #34
    Отговор на коментар #24

    Точно така!!! Аз искам да избирам какво да купувам!!!Аз например купувам българско месо, но български наденици и салами - не!!!

  3. При влизането в ЕС, 55% от хранителните продукти баха родни! Сега са под 20%. Глобален нео-колониализъм, заделящ нещичко за тролове и медии! най-екологично и храните да се произвеждат наблизо. А не да се влачат от другия край на света-говеждо и царевица от САЩ и Бразилия, свинско от Холандия. Много енергия отива за транспорт, съхранение.

  4. Щом те си гласуват пакт мобилност-срещу Източно Европейските камиони, ние сме в правото си да отговорим. Щом тяхната си ЕК няма нищо против, значи тя е пристрастна. Да на мерките, даващи шанс за Български продукти и български работниместа!

  5. Phoenix
    #31

    НА ВНИМАНИЕТО СПЕЦИАЛИСТИТЕ ПО ЕПИДЕМИИ: ВНИМАНИЕ,ОПАСНОСТ! Някои представители на управляващите са прихванали мутирал вирус на животински бяс /мутирал е,защото е по-опасен от оригинала|/ и пръскат зараза с глупостите си. Ние тук се опитваме за обеззаразяваме нета, но нулевите пациенти са в Министерския съвет.Затова спешно сформирайте екипи,въоръжени с пръти с ласо накрая и изловете заразените. Не се питайте откъде е дошъл беса- той е преживял вече 30 години,постоянно мутира, но става все по-опасен за нормалните хора.

  6. Phoenix
    #30

    Единственото логично обяснение да се готви такъв документ е да се тества ТЪПОМЕРА! Ало, управляващите, спрете,спрете, че го счупихте! Ето, на, ще получите нашето признание: ВИЕ СТЕ НАЙ-ТЪПИТЕ! ПРИЗНАВАМЕ ВИ,САМО СПРЕТЕ! НИКОГА ПОВЕЧЕ НЯМА ДА ТВЪРДИМ,ЧЕ ИМА ПО-ТЪПИ ОТ ВАС! НЯМА ! ЗАТОВА НИ ПОЩАДЕТЕ С ГЛУПОСТИТЕ СИ!

  7. Phoenix
    #29

    До всички без Мишката и номер 25!
    Какво обяснявате на тия малоумници? НИКОГА НЯМА ДА РАЗБЕРАТ ИЛИ ЩЕ РАЗБЕРАТ АКО ГИ ИЗОЛИРАМЕ КАТО КАРАНТИНИРАНИ в някое експериментално селище тип "късен социализъм" където:
    - за да получат едно кило домати под масата,ще трябва да бутнат 1 ролка тоалетна хартия.При това доматите няма да могат да си ги подберат, а каквито им се паднат от щайгата,
    -за да намерят 1 пакет кафе /турското кафе е виетнамско/,ще трябва жените им да " освиркат" продавача,
    - за да си купят

  8. edin.drug
    #28

    #17 Мишко шaшaвa, Полша и Румъния са страни с несравнимо по-мощно от нашето производство. Те могат да задоволят пазара си (донякъде), но дори и те се съобразяват с европейските квоти. А от руски стоки няма опасност - Ватландия почти нищо не произвежда. Достатъчно е да разгледате етикетите на продуктите в Берьозка и ще видите, че повечето са произведени извън Великата северна бензиностанция.

  9. edin.drug
    #27

    Управлението очаква за броени дни големите вериги да се трансформират, да върнат складови наличности, да сключат нови договори, да очертаят нови стратегии... и... цените неминуемо ще скочат. А някои вериги може и да си заминат - за радост на местната мафия и нещастие на бедния български потребител. И всичко това при перспектива след няколко месеца (при най-лоши прогнози) животът отново да влезе в ритъма си отпреди вируса. Не ви ли се вижда подозрително?

  10. edin.drug
    #26

    #25 Ловеч е на 160 км от София, което означава, че само произведеното "отсам" Ловеч ще може да стигне до София, а от Видинско - нищо (257 км). Но това са само два случайни примера и хващането за тях издава неувереност в предмета на спора. И като си тръгнал на послъгваш, да си кажем докрай: някои турски, гръцки, македонски продукти са по-лоши, но някои са много по-добри от нашите. А някои ние въобще ги нямаме. Второ: никакви нитрати не могат да се появят при строгите европейски проверки (и още по-строгите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.