Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КЕВР разследва манипулации на пазара на енергия

3 коментара
КЕВР разследва манипулации на пазара на енергия

Енергийният регулатор има обосновани предположения, че са извършвани манипулации при търговията на едро с енергия на българския пазар и е започнал разследване на случая с цел санкциониране на установените нарушители. Това съобщиха от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в четвъртък, без обаче да дадат каквито и да било подробности за случая.

Не се посочва дали установеното нарушение е било на борсата за електроенергия или на тази за природен газ, нито в кой период от време е ставало то.

Съобщава се, че са засегнати интегритета и прозрачността на пазара за търговия на едро с енергия и се цитират членовете от регламент на ЕС, забраняващи борсови манипулации и търговия с вътрешна информация от страна на административни лица или служители на компании, участващи в борсови сделки, които осигуряват облаги за участници на пазара.

Образуваното производство срещу непосочения нарушител или нарушители позволява на комисията да изисква информация, документи и обяснения от разследваната фирма. Също така може да извършва проверки на място, както и да разследва свързани и дъщерни компании, или собственика на нарушителя.

По всяко време на производството КЕВР може да излезе с решение за прекратяване на дейността на проверяваната фирма или фирми. Това подлежи на обжалване пред съда.

Процедурата ще отнеме време и ако приключи без данни за нарушение, няма да стане ясно кои са били подозираните участници на пазара.

Санкциите за установено нарушение на регламента, популярен като REMIT, са в размер до 10 процента от оборота за предходната финансова година на фирмата, според тежестта на нарушението. Ако няма реализиран такъв, глобата е от 10 000 до 100 000 лв. За физическите лица наказанието е от 5000 до 50 000 лв.

Ако в хода на разследването фирма или лице откажат да предоставят информация също има санкции. За фирма или едноличен търговец глобата е от 1000 лв. до 10 000 лв. за всеки ден неизпълнение, но не повече от 100 000 лв. За физическо лице наказанието за това провинение е от  00 до 1000 лв. за всеки ден неизпълнение, но не повече от 10 000 лв.

За манипулации на борсата за ток едрият бизнес алармира отдавна като основно твърденията са, че те са дело на държавните компании НЕК, АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2", който са длъжни да продават своята енерги яна свободния пазар. Дори през октомври 2018 г. комисията започна разследване за нарушения след като индустриалци се оплакаха от резкия скок на цените на електроенергията на свободния пазар, но накрая не успя да установи нередности. Тогава обаче процедурата приключи на по-ранния етап на търсене на информация за евентуални нарушения. Сега такива данни явно са открити, защото се навлиза в по-съществената фаза на разследването.  

Газовата борса у нас заработи в края на 2019 г. и засега обемите ѝ не са особено големи, но успява да постигне цени под тези на обществения доставчик "Булгаргаз" дори и след промяната на формулата за ценообразуване на руския природен газ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Има ли пазар, има възможност за манипулации! ГОтиния ЕС наложи, готините ЕНП управляващи приеха! Видими резултати. Съвместно действат в защита на корпоративни и против обществения интерес. И най-важното-защо да бъде просто,когато мжое да бъде сложно. Или защо да е евтино, когато мжое да има прекупвачи на няколко нива? Нали готиния частник трябва да пИчели то нещо бе?

  2. Практик от София
    #2

    "...те са дело на държавните компании на НЕК, АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2"..." Слагането на ТЕЦ "Марица Изток 2" в един кюп с АЕЦ-а не изглежда коректно... От времето на професионалния превратаджия Кимон Георгиев, съветско оръдие и комунистически министър на електрификацията и мелиорациите, изчисляването рентабилността на атомната електронергия се манипулира в посока на нейното завишаване. Съответно, рентабилността на въглищната електроенергия много десетилетия бива умишлено снижавана в кабинетите на Министерството на енергетиката, по-късно и в НЕК. Защо ли ? Защото "Козлодуй" работи с вносно ядрено гориво на "Росатом" Мариците използват родна суровина. Просто като фасул!

  3. kompetenten
    #1

    Винаги е било много интересен момент да се установи какъв смисъл има държавата да глоби държавна компания, казано по-простичко, да премести едни пари от единия джоб в другия джоб. А поради липса на адекватни закони в съчетание с прокуратура, която води разследвания и дела по изключително неясни и съмнителни критерии, ако се въведат глоби персонални за мениджърите, това моментално ще се използва за разчистване на сметки с непослушните.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.