Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Има ли манипулации на борсата за ток ще е ясно догодина

През юни ще се разбере отражението на поскъпването върху цените за бита

1 коментар
Иван Иванов, архивна снимка БГНЕС

Дали ще има разследване на енергийния регулатор за манипулации, злоупотреби и други нарушения на борсата за търговия с електроенергия ще стане ясно през януари. През юни пък ще се разбере как ще се отразят върху цените за бита рязко поскъпваните в последните дни доставки на ток на свободния пазар, съобщи председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов пред журналисти в сряда.

Коментарите му са породени от недоволството на предприятия, които през седмицата се наложи да ограничат производството си и дори да затворят врати заради това, че не са успели да купят електроенергия на поносили цени. От Асоциацията на индустриалния капитал в България призоваха да се вземат мерки, тъй като твърденията, че поскъпването е само резултат от пазара, са или съзнателно изричани неистини, или напълно недопустима некомпетентност. От организациите на индустриалните енергийни консуматори, на металурзите и химическата промишленост пък предложиха на управляващите шест мерки за справяне с положението.

Според работодателската организация въпрос само на време е високите крайни цени на електроенергия да се прехвърлят и към битовите абонати през регулираната цена.

Ефектът върху бита засега е неясен

Иванов не се ангажира с коментар в тази посока, а каза, че до определянето на регулираната цена на тока за домакинството от юли 2019 г. има още време.

"Анализ на пазарната цена и влиянието ѝ върху регулираната ще се изготви през месец юни. Този анализ се прави не само при високи цени, но и когато са по-ниски спрямо регулираната", посочи регулаторният шеф. "Преди време цените на свободния пазар бяха значително по-ниски от регулираните, но не променяхме цените за бита. Същото се случва и сега, когато пазарните цени са значително по-високи", обясни той.

"КЕВР няма пряко отношение към функционирането на Българската независима енергийна борса", декларира Иванов. "Цените се определят от търсенето и предлагането – принцип общовалиден за всяка борса в света. Работата на КЕВР е да проучва дали няма обосновано предположение за злоупотреби на борсата и още преди три месеца бе създадена работна група, която да извърши проучване дали няма нарушение", заяви той.

Срокът за приключването на тази проверка е 20 декември, но кореспонденцията продължава с изискване допълнителна информация за функционирането на борсата включително в дните, когато е регистрирана такава волатилност на цените на борсата, обясни Иван Иванов. След изготвянето на анализа КЕВР ще реши дали да продължи с разследване или да преустанови процедурата. През януари ще стане ясен резултатът от проверката за данни за възможни такива манипулации, стана ясно от думите му.

Можело и съседните борси за ток да влияят

Този анализ трябва да покаже какви са причините за тази резки промени в цените на тока на борсата, ще се проследи и движението на съседните борси за ток, където също има поскъпване, но причините са различни за различните държави, обясни Иванов. "Понякога има влияние и на една борса върху друга борса, тъй като едни търговци купуват от една, а продават на друга", допълни той..

"Докладът ни през юни отразява всичко случило се на пазара – инвестиции, движение на цени. Референтната цена е за регулирания пазар, но не можем да влияем по никакъв начин върху борсовата цена", каза още той.

Иванов заяви,че към момента не може да коментира какво ще е отражението на борсовите цени на тока върху регулирането за бита от юли 2019 г. "Предстои да се види каква е била цената не само от август досега, но и отсега до юни 2019 г., а в периода март - юни лятото борсовите цени са значително по-ниски", посочи той.

Индустриалци: Популизъм и никакви усилия за реформи

Малко по-късно от организациите, представляващи базовите индустрии в България, коментираха в писмо до енергийния министър Теменужка Петкова, регулаторният шеф Иван Иванов и председателя на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев, че случващото се на енергийната борса е "резултат на много нерешени въпроси и закъснели реформи, липса на ясна визия за развитие и предвидимост в участието на централите на свободен пазар". Причина е и че не се предлагат дългосрочни продукти, конкурентни и предвидими цени, според тях.

"Липсват каквито и да било усилия за намаляване на разходи и се засилва популизмът с обещания за запазване на работни места в енергетиката и дългосрочно бъдеще на въглищните централи", допълват представителите на тежката индустрия по повод обещанията от миналата седмица на Петкова към протестиращи миньори, че ще продължат да работят и никой не смята да ги пипне..

"Износът на електроенергия е значителен, но неговия принос във финансовото стабилизиране на сектора е много ограничен. Паралелно това води до риск за износ на друга продукция с по-висока добавена стойност, респективно застрашава растежа, инвестициите и работните места в индустрията", допълва се в писмото.

В него се предлагат шест мерки за решаване на проблемите.

Предложения за решаване на проблема

За пореден път индустриалците настояват енергийната борса да има клирингова къща и отново да стане страна по сключваните на нейните платформи сделки. Така ще се създадат реална конкурентна среда и сигурност за пазарните участници и това ще доведе до премахване на съмненията за злоупотреби. Друго отдавна дискутирано тяхно искане е да получат възможността директно да договарят дългосрочни доставки на ток, което според тях ще доведе до дългосрочна предвидимост за цените.

Другите идеи предвиждат по-сериозна намеса на енергийния регулатор върху дейността на борсата за ток в кризисни ситуации; преструктуриране на НЕК чрез разделяне на дейностите по обществена доставка и по производство и търговия с електрическа енергия, което ще подобри и финансовото състояние на държавната компания. Последните две мерки са преструктуриране на държавния сектор в енергетиката, пазарна интеграция със съседни страни във всички пазарни сегменти., както и компенсации на индустрията за индиректните разходи за парникови емисии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Няма как цените да не играят, когато минават през борсата. Това е основната цел на борсата. Какъв иначе е смисълът от борса на ток? Производителите на ток са държавни, или с дългосрочни договори/фиксирани изкупни цени. Едното плюс другото у нас дава 100% от производителите на ток. Кому е нужно цялото това упражнение, освен на Кадиев и на Р.ОВЧ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.