Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китай се опитва да върне Северна Корея под свой контрол

4 коментара
Ким Чен-ун и Си Цзинпин

Пекин си е поставил амбициозна задача - опитва се да подчини Северна Корея в подкрепа на главната си цел - да си върне ролята на велика сила в Азия, пише журналистът Джон Помфри във в. "Вашингтон пост".

В края на втората си среща само за 40 дни със севернокорейския лидер Ким Чен-ун, лидерът на Китайската комунистическа партия Си Цзинпин му даде благословията си да следва новото си увлечение - икономическото развитие.

Втората среща на президента Си със севернокорейския лидер за по-малко от два месеца изненада западните медии, които бяха писали, че Китай е останал на заден план в дипломатическата активност, започнала след като Ким изпрати делегация на Зимните олимпийски игри в Южна Корея през февруари. Пекин обаче си върна инициативата още следващия месец, като покани Ким да напусне страната си за първи път от години за среща на върха в Пекин. Дипломатическата треска продължи миналия месец със среща на върха с южнокорейския президент Мун Дже-ин.

При срещата си с Ким тази седмица китайският лидер подчерта подкрепата на Китайската комунистическа партия за Корейската трудова партия и многократно напомни за топлите отношения между двете управляващи партии. Той звучеше като комбинация от марксистки революционер и китайски мандарин, наричайки Ким "другарю председател" и подчертавайки, че и двете страни са социалистически, а отразяването на визитата в Далян от агенция Синхуа създаваше усещането за васална държава, поднасяща почитанията си на Средното царство.

 

Имперски Китай в продължение на столетия се е отнасял към Корея като към продължение на империята си и тази среща не беше изключение, продължава авторът.

Си Цзинпин разбира, че с дипломатическата си инициатива Ким се опитва да отслаби китайския контрол над страната си. Над 80 на сто от севернокорейската търговия е с Китай, който осигурява и по-голямата част от електроенергията на КНДР. Китайски компании от десетилетия предотвратяват срив на икономиката на съседната страна. През последните месеци Пекин използва това влияние, за да накара КНДР да обуздае ядрените си амбиции.

 

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп успя да принуди Китай да вземе мерки срещу компании, които нарушават санкциите срещу Северна Корея. Тежките санкции изиграха важна роля за това да се стигне до масата за преговори. Сега обаче Китай изглежда отново прави завой, този път към Пхенян - по простата причина, че запазването на КНДР като съюзническа социалистическа държава е от голямо стратегическо значение за Китайската комунистическа партия в нейния стремеж за господство в Азия, пише коментаторът.

Всеизвестно е, че Пекин се страхува от обединен Корейски полуостров - това означава полуостров най-вероятно под контрола на демократично правителство, което може дори да се окаже притегателно за 2,3 милиона корейци, живеещи в Китай близо до границата. Но китайските лидери се опасяват и от перспективата за Северна Корея с добри отношения с Южна Корея и може би дори със САЩ.

 

Си има нужда от Северна Корея в своя лагер и срещата в Далян само послужи като доказателство за безпокойството на Китай от авансите на Ким към Сеул и Вашингттон, заключава авторът.

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #4

    Тоя Джон от Вашингтон Поуст откри топлата вода, ей!!:):):) Обясняват на хората очевидни неща, както на малоумни!!!! Разбира се че ако Ким сдаде ядрените си оръжия, ще има нужда от защита за да запази режима си. И от кой друг ако не Китай???? Разбира се ако ТРЪМП УСПЕЕЕ ДА СЪТВОРИ БЕЗЯДРЕН ПОЛУОСТРОВ, Ким ще се насочи към китайскя икономически модел. Само така хем Ким ще си остане на власт, хем народа ще получи нечуван за тях просперитет.

  2. Анонимент
    #3

    На китайските другари май ще им се наложи да изградят една китайска берлинска стена между двете кореи но както историята на Германия сочи и това не помага - стремежа към по-добър живот е по-силен от празните глави на китайските комуноиди...

  3. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2
  4. olja501013
    #1

    Напълно вероятно е!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.