Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китай увеличи военния си бюджет със 17 милиарда долара

0 коментара

Многократните предупреждения на анализатори, че американските планове за създаване на нова противоракетна отбрана ще доведат до начало на нова надпревара във въоръжаването, вече дават практически резултати. Най-сериозния геополитически конкурент на САЩ в Азия - Китай, вече увеличи военния си бюджет за 2001 г. със 17.7 %.

Финансовият министър на Китай Ксиянг Хуаченг съобщи, че общата сума, която страната ще използва за модернизация на въоръжените си сили, е в размер на 17 милиарда долара. Китай все пак успокои съседите си в Азия, че нарастването на разходите за отбрана няма да доведе до милитаризиране на региона на Югоизточна Азия.

Като аргумент в полза на такова твърдение Китай посочва военните бюджети на САЩ - 259.9 милиарда долара, на Япония - 51.2 милиарда, на Великобритания - 31.8 милиарда и на Русия, който е само 22.4 милиарда долара.

Според представения от официален Китай разчет, сериозна част от актуализирания военен бюджет ще отиде за заплатите на военнослужещите и за въвеждане на високи технологии във военната сфера. За сравнение, през тази година възнагражденията в гражданския сектор на Китай са се увеличили с 30 % спрямо миналата година, а във военната сфера този процент е 25 на сто.

Според политици от китайския национален конгрес - парламента на Китай, обаче, увеличените разходи за отбрана са следствие на американските противоракетни планове. Китайският генерал Ду Тиехуан, който е политически комисар от региона на столицата Пекин, заявява за CNN, че американските ракетни планове водят до промяна в баланса на стратегическите въоръжения в световен мащаб, което налага увеличаване на разходите за отбрана на Пекин.

Според западните военни анализатори публично обявената сума, с която се увеличават китайските военни разходи, е по-ниска от реално харчените средства за отбрана, защото в нея не са включени изследователските програми за разработване на оръжейни технологии и средствата за закупуване на следващо поколение оръжия от Русия и други военни доставчици.

Китай скоро възстанови сътрудничеството си с Русия в областта на стратегическите въоръжения. Въпреки периодите на хладни политически отношения през съветската ера, Пекин бе един от най-важните военни партньори на Москва, както и основен купувач на руски оръжейни технологии.

Китай наскоро потвърди официално намерението си за нов етап в развитието на отбраната си, след като президентът на страната Цзян Дзъмин, който е и председател на Централната военна комисия обяви, че Пекин се готви за настъпващата "ера на технологичните войни".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.