Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конфликтът около ски зоната на Витоша все още е далеч от развръзка

0 коментара
Конфликтът около ски зоната на Витоша все още е далеч от развръзка
Около месец след началото на ски сезона, на Витоша работи само лифтът на писта Долно Лале, която става и за нощно каране. Нито едно от останалите осем съоръжения не се пуска.

Макар че Витоша е най-близкото и удобно място за софиянци, те са принудени да отскачат до други ски курорти. Обяснението, че лифтовете и влековете на Витоша не работят заради недостатъчен сняг, през последните дни усилено се "опровергава" от друг слух – че собственикът на съоръженията "Витоша ски" нарочно не ги пуска, за да създаде обществено напрежение, което ще принуди държавата да направи компромис с проекта за модернизация на ски зона "Алеко".

Снежната покривка на планината действително е едва 15 см, които са недостатъчни да покрият камъните по пистите извън Лалето, което е и единствената т.нар. хомологирана писта – трасирана, оградена, с изграден дренаж и т.н.

"Витоша ски" имат едва 4 машини за сняг. На Банско те са 45. Оказва се обаче, че липсата на сняг не е единствената причина за бездействащите лифтове на Витоша.

В основата на конфликта, заради който през последните 2-3 години на Витоша не се случва нищо, а и това което имаше, замира, е прословутият проект за модернизация на ски зона "Алеко", изготвен от "Витоша ски". Той предвижда сегашните съоръжения да се подменят с нови с по-голям капацитет, да се трасират и разширят сега съществуващите писти, да се изгради зона за сноубордисти и т.н.

За осъществяването му се налага изсичането на 2000 кубика дървесина. "Това са дървата за огрев на 20 къщи в Драгалевци за една зима – нима това е основателна причина да спре развитието на Витоша?", запита Филип Цанев, консултант на "Витоша ски".

Той отбеляза, че санитарната сеч във Витоша е 7000 кубика.

Проектът обаче противоречи на Плана за управление на Природен парк "Витоша" от 2005 г., според който прокарването на нови писти и монтирането на нови съоръжения е недопустимо.

Планът обаче позволява доразвиване на сега съществуващите зони и подмяна на старите съоръжения, дори насърчава подобна инициатива.

Когато "Витоша ски" приватизираха съоръженията на Витоша през 2006 г., те бяха абсолютно наясно с плана за управление и в момента си намират оправдания – ако искат да правят подобрения – нека – въпросът е имат ли желание. Това коментира пред Mediapool Тома Белев, директор на Природен парк "Витоша". Той смята, че инвеститорът може веднага да подмени лифт "Романски", ако иска, но не го прави.

По думите на Цанов обаче подмяната на старите съоръжения с нови със същия капацитет обезсмисля идеята за модернизация. Той отказва да се впуска в по-детайлни обяснения, но споменава, че инвеститорът има дългосрочна визия за развитието на ски зоната над София, която включва дори домакинство на зимните младежки олимпийски игри през 2016 г.

Планът за модернизация получава положителна оценка за въздействие върху околната среда от РИОСВ София, но тя е отхвърлена скоро след идването на власт на ГЕРБ – с решение на екоминистъра Нона Караджова от септември 2009 г.

"Витоша ски" обжалва решението на Министерство на околната среда и водите (МОСВ) и печели делото пред тричленен съвет на Върховния административен съд през април 2010 г. Очаква се произнасяне и на петчленен състав на ВАС.

Каквото и да е решението, ние оставаме на същото мнение – проектът не може да се осъществи в този вид, коментираха пред Mediapool от МОСВ. По думите им планът може да има негативни последствия за НАТУРА - зони и трябва да се промени, но не и да се спира развитието на Витоша. От ековедомството обясниха, че са препоръчали на главния архитект на София Петър Диков да се изготви общ устройствен план на Витоша, който да даде насоки за бъдещето развитие на района като зона за отдих и спорт.

Арх. Стефан Николов от Дирекция "Архитектура и градоустройство" към Столична община каза за Mediapool, че по темата са водени разговори, но на практика нищо не се прави.

"Витоша е един разграден двор, това в момента е една алкохолно-дрога дестинация, място за контрабандна сеч, полицията е абдикирала. Когато искаме да вкараме нещата в ред – нямаме възможност", заявява Филип Цанов от фирмата-инвеститор, чиято собственост не е съвсем ясна.

От регистрите се вижда, че “Витоша ски” е притежание на офшорна компания, регистрирана на Вирджинските острови - “Елора мениджмънт лимитид”. За изпълнителен директор на "Витоша ски" е посочен Костадин Костадинов (шеф във фалиралия “София ленд”), а за членове на управляващото тяло – Георги Бобев и Петър Георгиев Петров. Бобев участва в ръководството на Българската федерация по ски, чийто председател е Цеко Минев – президент на "Първа инвестиционна банка".

Един от лифтовете на Витоша – "Заека" не е в активите на "Витоша ски". Той е собственост на Министерство на физическото възпитание и спорта, което го е предоставило за стопанисване на Българската федерация по ски. Съоръжението е развалено от шест месеца, но федерацията не прави нищо по въпроса, без да има за оправдание отхвърлен проект за модернизация.

“Юлен” АД, концесионер на ски зоната в Банско, също е собственост на офшорна компания, но този път регистрирана в Кипър – ООД “Мренго трейдинг”. В управителното тяло на фирмата се среща името на същия Петър Георгиев Петров.

Според представители на МОСВ и природозащитни организации, "Витоша ски" не желаят да се съобразяват с каквито и да е ограничения и искат да разполагат със същата свобода на действие, както при изграждането на ски зоната над Банско. Частната фирма от своя страна държи да получи картбланш за проекта си, за да е сигурна в инвестициите си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.