Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конституционният съд заплете още повече кризата в Румъния

Страната може да се провали по две условия в мониторинговия доклад

2 коментара
Траян Бъсеску напуска президентския дворец с личния си автомобил

Румънският Конституционен съд заплете още повече политическата криза в Румъния, като обяви, че приетите от правителството изменения в закона за референдума са конституционни, но определи като условие за валидност на референдума участието на половината плюс един от имащите право на глас граждани.

По този начин, за да бъде валиден референдумът за окончателно отстраняване от длъжност на президента Траян Бъсеску, ще е необходимо участието на около 9 милиона румънци, посочва електронното издание на вестник "Евениментул зилей", като коментира, че това решение на Конституционни съд може да спаси Бъсеску.

Изданието отбелязва, че решението може да бъде интерпретирано като помощ в последния момент за Бъсеску и удар за управляващия Социал-либерален съюз, който започна миналата седмица процедура за отстраняване на държавния глава.

"Конституционният съд единодушно реши, че законът за организиране на референдума е конституционен, при условие че участието в референдума е най-малко половината плюс един от броя на гражданите, регистрирани в постоянните избирателни списъци", заяви съдът.

Левоцентристкото правителство на Виктор Понта прие спешно миналата седмица поправка, която предвижда президентът да може да бъде отстранен, ако предложението за смяната му получи подкрепата на мнозинството гласували без изискване на минимален праг на участие в референдума, за да бъде той валиден.

Внесената от Социал-либералния съюз промяна в закона за референдума позволяваше държавният глава да бъде окончателно отстранен от длъжност, ако в полза на това гласуват половината плюс един от участвалите в референдума, а не както беше досега половината плюс един от имащите право на глас.

Обявяването на този текст за съобразен с конституцията обаче е без значение при постановеното от съда условие за валидност на референдума.

По-рано във вторник Траян Бъсеску предаде поста на Крин Антонеску, който ще изпълнява временно тази длъжност. След предаването и приемането на мандата, Бъсеску напусна президентския дворец Котрочени на волана на своя автомобил Дачия Логан.

Референдумът за отстраняване от поста на Бъсеску ще бъде на 29 юли, а дотогава длъжността ще се изпълнява от Крин Антонеску, лидер на Национално-либералната партия и председател на Сената. Ако резултатът от референдума потвърди отстраняването на Бъсеску, Крин Антонеску ще продължи да бъде временен президент на Румъния до произвеждането на предсрочни президентски избори през есента.

По информация на румънските медии преди революцията Крин Антонеску е бил учител по история в Тулча и Васлуй. В периода 1989-1990 г. е бил музеограф в Тулча, а в периода 1990-1992 г. - преподавател по история в добруджанския колеж "Спиру Харет".

Бъсеску бе отстранен на 6 юли с гласуване в парламента. 256 народни представители подкрепиха отстраняването му от поста с мотива, че е нарушавал конституцията и е превишавал правомощията си.

Конституционният съд на Румъния потвърди снощи, че процедурата по отстраняване на Бъсеску е била спазена и не противоречи на основния закон на страната. Според румънските вестници Конституционният съд е взел решението си с 5 на 4 гласа.

Съдът обаче определи като неконституционен законът, който ограничава собствените му прерогативите за контрол над решенията на парламента.

Премиерът Виктор Понта каза снощи, че решението на Конституционния съд да потвърди отстраняването от власт на Бъсеску доказва, че Румъния  правова държава и че правителството и парламентът са спазили правилата на демокрацията.

Траян Бъсеску за втори път преминава през подобна процедура. По време на първия му президентски мандат, на 16 април 2007 г. 322-ма народни представители гласуваха за отстраняването му от поста, но на референдум на 19 май 2007 г. румънците го подкрепиха и той бе възстановен на длъжност. От днес временно отстраненият президент е в предизборна кампания.

ЕК: Оставаме загрижени за взетите в Румъния решения

Оставаме загрижени от скоростта и последствията по повод взетите миналата седмица решения, имаме все още много въпроси по независимостта на Конституционния съд и съдебната система в Румъния, заяви говорителката на ЕК Пиа Хансен, цитирана от БТА. Рано е за нас да направим пълен анализ на решението за отстраняването на президента Траян Бъсеску и съответните последствия, очакваме разяснения в четвъртък, отбеляза говорителката.

Срещата на председателя на Европейската комисия Жозе Барозу в Брюксел в четвъртък с румънския премиер Виктор Понта е потвърдена и ще се състои в следобедните часове. Според източник от комисията, след предстоящата среща на Барозу и Понта ще бъде решено кога този месец ще бъдат публикувани докладите за България и Румъния по механизма за сътрудничество и оценка. ЕК заяви миналата седмица, че последните събития в Букурещ ще намерят място в документа.

Румъния може да се провали по две условия в мониторинговия доклад

Заради последните политически събития, Румъния може да се провали в две ключови условия на мониторинговия доклад на Европейската комисия в сферата на съдебната система и борбата с корупцията, пише в. "Адевърул". Става дума за необратимия характер на реформите в съдебната система и политическата воля за независимост на правосъдието.

"Адевърул" припомня, че Румъния и България се надяваха това да бъде последният доклад по Механизма за сътрудничество и проверка, наложен от ЕС на двете страни при присъединяването им към съюза през 2007 г. Докладът, който според вестника ще бъде публикуван на 18 юли, ще направи подробен преглед на състоянието на правосъдието в Румъния..

"Нито една от двете държави не е успяла да изпълни изцяло обещанията за реформи", заяви Хюго Брейди, експерт на Центъра за европейска реформа, цитиран от "Адевърул".

В края на миналата седмица от страна на Европейската комисия дойде още едно предупреждение, което предвещава критичен доклад за Румъния, посочва още изданието. Комисията предупреди, че последните събития в страната застрашават постигнатия през годините напредък, припомня "Адевърул".

В. "Евениментул зилей" цитира европейския комисар за вътрешните работи Сесилия Малмстрьом да казва, че развоят на събитията в Румъния вероятно ще бъде обсъден на седмичното заседание на Колегиума на европейските комисари в сряда.

В. "Курентул" пише, че за пет дни "бандата на Понта" е изплашила Запада, като е сменила цялото ръководство на страната и е нанесла удар на Конституционния съд. Според авторката Тиа Шербанеску това е рекорд в историята на ЕС.

Ядосани, че западните лидери и чуждестранният печат говорят за държавен преврат и сравняват Понта и Антонеску с нацистка Германия или Беларус, евродепутатите от управляващия Социал-либерален съюз скочиха да защитават пуча и да обясняват, че смъртта на демокрацията е била естествена, пише Тиа Шербанеску.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Естествено!

  2. Анонимен
    #1

    По-прости от нас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.