Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македония се отказва от псевдоантичната си история и паметниците гротески (Виж пълния договор)

За разлика от споразумението със София, има повече ангажименти и конкретни срокове

29 коментара
Паметникът на Александър Македонски в Скопие, сн. ЕПА/БГНЕС
  • Паметник на Александър Македонски, Скопие.
  • Паметник на Филип Македонски, Скопие
  • Триумфалната арка, Скопие.
  • Паметникът на Юстиниан Велики, Скопие.
  • Паметник на Майка Тереза, Скопие.
  • Паметник на Гоце Делчев, Скопие.
  • Паметник на Даме Груев, Скопие.
Македония ще се откаже от псевдоантичната си история и до шест месеца ще "разгледа статута" на паметниците, които се отнасят към историята или културното наследство на Гърция. Това е заложено в проектодоговора за името между Скопие и Атина, който бе публикуван от македонското правителство. 
 
 
Според гръцки източници той ще бъде подписа в неделя от министрите на външните работи Никос Кодзиас и Никола Димитров. Церемонията ще се проведе на македонската страна на Преспанското езеро.
 
За разлика от договора за добросъседство с България в този Скопие е поело повече конкретни  ангажименти за решаване на спорните исторически въпроси, които са обвързани и с конкретни срокове.
В последните години македонската столица бе осеяна с паметници на герои от античността. Освен това бяха издигнати и монументи на цар Самуил, Гоце Делчев, Яне Сандански и други, които са част от българската история. Сегашният премиер Зоран Заев се разграничи от проекта "Скопие 2014“, който започна през 2009 г. и промени облика на центъра на града, но не всички паметници ще бъдат премахнати.
 
В договора не е посочено какви конкретни мерки трябва да предприеме Скопие, но говорителят на македонското правителство Миле Бошняковски обясни, че се планира на паметниците да бъдат поставени надписи с обяснения. 
 
"Например "Воин на кон" ще се нарича паметник на Александър Македонски с обяснението, че е символ на гръцкия античен период и остава като символ на приятелството между Македония и Гърция. Същото важи и за паметника на Филип II и Олимпия. Всички паметници ще бъдат маркирани в посока засилване на приятелството. Не се срамуваме да наричаме паметниците такива, каквито са“, допълни Бошняковски.
 
Сред паметниците в Скопие се откроява и този на Майка Тереза, която е родена в Скопие. 
 
Гърция и Македония ще следят дали другата страна използва техни символи, считани за "част от историческото или културното наследство". 
 
Така Македония няма да може да използва т. нар. "Звезда на Виргина" - символ на Македония, който Атина възприема като свой и който беше част от македонското знаме до средата на 90-те години на миналия век.
 
Македония се съгласява, че езикът и другите характеристики на страната не са свързани с античната история на Гърция.
 
По примера на договора с България в този с Гърция също е предвидено обща комисия да разгледа спорните исторически въпроси.
 
Евродепутатът Андрей Ковачев от Европейската народна партия коментира за пореден път, че подкрепата за членството на Македония в ЕС и НАТО трябва да бъде обвързана безусловно с прекратяване на фалшификациите на историята. 
 
"Надявам се много по договора за добросъседство да има пробив по тези исторически въпроси, да има пробив и там. Без пробив там, аз смятам, че ние няма как да продължим напред с една безусловна подкрепа на фалшификатори на историята", коментира Ковачев. 
 
Правителството на македонския премиер Зоран Заев се съгласи да подпише договори с България и Гърция, за да се придвижи страната към членство в Европейския съюз и НАТО. 
 
"Северна Македония" 
 
Основният въпрос, който решава проектодоговорът между Атина и Скопие, е многогодишният спор за името. За да влезе в сила, той трябва да бъде ратифициран от двата парламента и евентуално да бъде одобрен с референдум в Македония. 
 
"Водени от духа на демокрацията, Първата и Втората страна в договора, се съгласяват официалното име, за вътрешна и външна употреба на втората да бъде Република Северна Македония, а официалният ѝ език – македонски", се посочва в договора. 
 
Страните се съгласяват, че под термините "македонски“ и "Македония“ имат право да разбират както северната гръцка област, така и по-новата държава. 
 
Атина от своя стана се задължава да не се противопоставя на присъединяването на Македония в международни организации, в които членува, и по специално в Европейския съюз и НАТО.
 
В договора двете държави поемат и ангажимент за укрепване на атмосферата на доверие и добросъседските отношения в региона и въздържане от ревизионизъм и иредентизъм. 
 
Македония и Гърция откриват посолства
 
Двете страни поемат ангажимент да нямат претенции към границите си и да уважават суверенитета си. Няма да бъдат толерирани и каквито и да е неприятелски действия.
 
Двете държави ще променят статута на двустранните си отношения, като ще ги издигнат до ниво посолства, каквито в момента нямат. 
 
Гърция и Македония ще работят за укрепване на икономическите си връзки и на инфраструктурата помежду си и ще си сътрудничат в много сектори като отбрана, наука, гражданско общество и пр.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. АлександърНиколов
    #29
  2. Bлaдo
    #28

    нЭма да може, тавариш тролЬ (27) - тая опорна точка си я заври обратно в сталинско-коминтерновския ... джоб ;-) Заради подобни руски мераци - да се врете и да вредите, където не ви е работа, от ЕС току що ви удължихме санкциите с година! Отивай да си гладуваш обратно у ... пУтината си матушка ;-)

  3. АлександърНиколов
    #27

    Може би отдавна трябваше Р. България и Р. Македония да направят федерация под името напр. Тракийска Федерация и тогава никой не може да има претенции а Македония става автоматично член на ЕС и НАТО. Освен това ако още от преди 28 г. се даваше на македонците бързо и лесно бълг. гражданство, а не да бъдат изнудвани за подкуп, но обратното да им се дава напр. 5000 лв за да започнат трудова деятелност, то отдавна повечето македонци да бяха станали доброволно български граждани и допринесли за общот

  4. Bлaдo
    #26
  5. ivancho ivanov
    #25

    Трябва да е имало Божия намеса в решаването споровете на Балканите - паметници много, чужди мераци също много от край време, но светлината в края на мрака е описана във "Войн на кон", което все пак е по добре от "Кон на войн", което също тук на Балканите беше възможно!

  6. Анасонлийски
    #24
  7. Коментарът е изтрит в 11:12 на 17 юни 2018 от автора.
    #23
  8. Филка Русофилка
    #22

    Мнимият спор за името на Македония е всъщност борба за преодоляване на вековната изолация на България от нейните врагове. Саботираше се създаването не само на достатъчно и бързи трансгранични връзки към южните пристанища, на запад и на изток, но и на вътрешната инфраструктура. Връзките между Северна и Южна България са все още на предвоенно равнище. България е главният бенефициент от решаването на „гръцко-македонския спор” и евроатлантическата интеграция на Западните Балкани, защото така може да реализира

  9. Vidco91
    #21

    Ако не ги премахнат, каквито и надписи да слагат по тях, тези паметници ще бъдат постоянен повод за подигравки на гости и туристи с тази измислена нация. Как е възможно такива компактни маси от хора за толкова дълго време да са изпаднали в тотална амнезия за своето минало, да не знаят кои са и да се държат като шизофреници, превъплатени в образа на Наполеон?! Жалка работа!

  10. olele
    #20

    Още ли не са създали Охридската република, така както създадоха косово

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.