Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македония свърза натиска на България с предстоящите президентски избори

96 коментара
Македония свърза натиска на България с предстоящите президентски избори

“Ние нямаме никакви претенции, напротив, имаме голяма почит към миналото на българския народ и българската държава, но още по-голяма почит имаме към това, което ни принадлежи”. Това заяви във вторник президентът на Македония Бранко Цървенковски в първата си публична реакция към последните изявления на президента и външния министър в България.

Според агенция МИА, цитирана от БТА, президентът Георги Първанов споделя становището, че Македония извършва атака срещу българската история.

Според македонския президент свързването на историята с подкрепата  за евроинтеграцията на  Македония от страна на България е било предизвикано от отминалия предизборен период  в Македония и този, който  предстои в България. Това, както оцени Цървенковски, не е най-благоприятният период за рационална дискусия по тези теми.

Решени сме да градим приятелски, искрени и всестранни отношения с България. Ние нямаме никакви претенции, напротив имаме висока почит към българския народ и българската държава, но също  толкова и още по-голяма почит имаме  към онова, което ни принадлежи, което е автентично македонско, върху което се основава  нашият  културен и национален  идентитет и от което произлиза историческото право за държавнотворност на македонския народ, заяви Цървенковски, цитиран от МИА.

Той каза това при откриването на първия военен музей в Македония, което става в навечерието на годишнината от Илинденското въстание. По думите на Цървенковски, това въстание е събитие от порядъка на онези, на които се опират идентитетът и държавността на македонците и македонския народ.

Никой няма право да иска от нас да се откажем от това, но и да иска, това просто не може да  се случи. Това е наше свято задължение  да питаем дълбоко уважение към онова, което принадлежи на нашето историческо минало, заяви Цървенковски, който е представител на социалистическата партия в Македония.

Новоизбраният председател на македонския парламент Любиша Георгиевски, който е от противниковата партия ВМРО – ДПМНЕ, също приписа последните изявления на българските политици на предстоящите президентски избори.   

Преди ден външният министър Ивайло Калфин настоя правителството в Скопие да заеме много активна позиция за двустранните отношения, като изведе дебата за тях от негативната тема, която отдавна присъства в македонските медии. Миналата седмица Калфин каза, че България няма да подкрепя безусловно евроинтеграцията на Македония и призова да няма агресия към българската нация или история.

Президентът Първанов подкрепи позицията на бившия си съветник, като обяви, че политиката на България към Македония ще е по-твърда, но не и агресивна. В събота той участва като историк в предаването “Памет българска” по БНТ, водено от неговия съветник и шеф на НИМ Божидар Димитров.

Във вторник Любиша Георгиевски повтори своята теза  от времето,  когато бе посланик в София, че колкото повече България се приближава към Европейския съюз, толкова повече официалната  ѝ политика ще се европеизира, отбелязва МИА, цитирана от БТА.

"Очевидно в България има жестока реакция на национализма, който е нещастен от самото влизане на  страната в Европа,  вероятно с влизането в Европа национализмът в България няма да оцелее. Така че това го правят  етнонационалистическите елити", каза Георгиевски и допълни, че  това отношение на България  се дължи на предстоящите президентски избори.

"Правителството  може да се уплаши, че ще загуби определени проценти от рейтинга, но за мен е напълно неразбираемо да се постави в опасност,  да се спъне на самия праг на вратата към Европа. Смятам, че няма да се спъне, че това ще  трае много кратко време и е буря в чаша вода  с предизборни цели", заяви Георгиевски.

Във вторник той бе избран за председател на македонския парламент и прогнозира, че страната ще има ново правителство между 15 и 20 август, предаде агенция МИА, цитирана от БТА.

Георгиевски каза, че ще направи опит да върне Демократичния съюз за интеграция на Али Ахмети в парламента, след като депутатите му напуснаха заседанието за избор на нов председател на парламента. Георгиевски омаловажи случилото се като отбеляза, че и други партии са имали подобна практика.

Георгиевски, чиято кандидатура бе издигната от ВМРО-ДПМНЕ, бе единствен кандидат за поста.

Той е роден през 1937 г. в Битоля. Завършил е театрална и радио режисура в Белград.

От 2000 до 2004 г. бе посланик на Македония в България. Владее няколко чужди езика - английски, италиански и руски, а ползва румънски, полски и словенски.

Допреди дни се смяташе, че той ще заеме поста външен министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

96 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 1
    #98

    вема место в Демократична Европа.

  2. Кой е Георгиевски
    #97

    Георгиевски е следвал в Сърбия и е последовател на сръбската политика!

  3. До Георгиевски
    #96

    Защо Българите в Македония нямат политически свободи?В България съществува партия от един файтон хора "Илинден", финансирана от Македония, нали? Тази партия е финансирана и от Сърбия и от "братска" Русия!В Македония, Българите нямат право за самоизява!Да не говорим, че още цари страх поради спомените за масово избиване и преследване на Българите след ІІ-та Световна война. Тогава бе създаден и псевдоелит от сърбомани, който продължава да контролира Македония!Георгиевски е от този псевдоели!

  4. Сливо Поле
    #95

    В Мелник съм виждал документи на Българската Македоно-Одринска Освободителна Организация, която се бори за освобождението на тези български земи. Така че става дума за българи от македонския и одрински район на България. За съжаление, като резултат от международната обстановка след Руско-Турската "освободителна" война, България, едва успяла да обедини Мизия и Тракия и все още формален васал на Турция, не може да подкрепи открито и активно тази борба.На същите тези документи след 1900 г. в името Българската

  5. Твърда линия
    #94

    Това, което уж "принадлежало" на Македония е българска история и нищо друго! Щом уважавали бълг.история, значи става дума за едно и също нещо, нали? Т.е. тези хора продължават да са лицемерни и арогантни, както ги определиха Божидар Димитров, Пламен Павлов и други историци и наблюдатели. Истинита е, че "македонската елита", както се казва на измисления им сленг, е напълно наясно с всичко, но антибългаризма е естествената среда на тамошната олигархия не от вчера...

  6. @@@@
    #93

    Е...и им мамата.Пак при нас "ке дойдат".Рано или късно.Спомнете си ГДР.Е и какво? Руско-сръбски коминтерновски идиотщини.Всичко ще си дойде на мястото.Това което хората не могат,времето може!

  7. Войводата
    #92

    Немой да се дръпаш тако,оти ке те утепат шиптерете..И нема да ни споменуваш со лошо,що после па при назе,че дойдеш за пасош..Че мине време,че се видим кой е бил прав,кой крив..

  8. Stenly
    #91

    македонските историци /наричани неофициално "белетристи" наричани насериозно. Цървенковски лъже безобразно. Като че ли не знае как се фалшифицират иконописите в българските църкви в Македония и след това разправя, че нямали претенции към българското минало. Истината е проста. Огромната лъжа за македонска нация държи на власт и легитимира днешните македонски управници.

  9. бг
    #90

    Странни аргументи вадят макетата... Как я четат нашата история-просто жалка работа. Трагично объркани хора.

  10. mera spored mera
    #89

    Винаги като гледам Мера според Мера ми става тъжно и тъпо. А най-тъпо ми става като проверя в някай македонски сайт, какво пише за България. Сега пак са се оляли и се чудя има ли кой да им отвори очите на тези хора. Как не вземат да прочетат за историята си от неюгославски или неюгославски източник. Днес дори в туниски сайт, някаква гръцка история четох, (дето въобще не съм им фен и на тях) http://www.tunisiadaily.com/answers/macedonia.html И там нещата са близки до истината. Не знам... До който познава "македонци" : Карайте ги да четат независима история, за да не мислят че ги заблуждаваме. Рано или късно трябва да им светне лампата. И тогава глупостите ще престанат от само себе си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.