Всеки здравноосигурен пациент да има достъп до определени прегледи и изследвания тогава, когато му е нужно, а не да чака заветните талони от личния лекар. Това е един от приоритетите на министъра на здравеопазването Петър Москов, представени в четвъртък. След въвеждането на електронна здравна карта всеки ще има собствен лимит от услуги в доболничната помощ в рамките на солидарния осигурителен модел.
"За мен и за хората от моето поколение проблемът винаги е бил, че ние плащаме и издържаме тази система, а нямаме достъп до нея. Моята здравна карта ще бъде моят вход за достъп до системата. Това ще е стимул аз да продължа да си плащам здравната вноска", посочи Москов.
"Това означава край на разговора за талоните. Вие сте здравноосигурен, вие сте възрастен, с четири хронични заболявания и имате собствен лимит от определено количество прегледи, лабораторни изследвания, образни изследвания. Съответно друг е млад, здрав и прав и ще има право на друг лимит от прегледи и изследвания. И ще се даде възможност, ако тези лимити представляват проблем, да се договорят допълнителни пакети със здравни услуги през доброволен здравен фонд. Това означава край на разказа "Няма талон"", обясни Москов.
Още следващата седмица ще бъде обявена обществена поръчка за електронното здравеопазване.
Надграждащ модел на здравно осигуряване
Москов допълни, че управляващото мнозинство и екипът на министерството стоят именно зад надграждащ модел на здравно осигуряване, а не заместващ. Така Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще покрива един основен пакет от дейности, а допълнителните услуги ще се поемат от частни фондове.
През следващата година обаче здравноосигурителният пакет, плащан от НЗОК, ще си остане същият, тъй като няма възможност за промяната му на този етап. Вече има сформирана обаче работна група, която трябва да предложи промени в пакета до средата на следващата година.
Според Москов трябва да се определи за кои дейности трябва да се плаща приоритетно, както и част от дейностите да бъдат извадени от болниците и да се извършват в доболничната помощ.
"Лекуваме всичко за всички и по всяко време е фалшива теза"
"Не може да продължава касата да е един пасивен платец на фактури, който генерира 400-500 млн. лева дефицит на година. Като цяло, "ние лекуваме всичко за всички и по всяко време", е фалшива теза. Тъй като ставаме все по-малко и все по-възрастни, приоритет трябва да са детското и майчиното здравеопазване. Това означава, че педиатрията, неонатологията трябва да бъдат адекватно финансирани и може би има други сфери на нашето страдание, които в момента са свръхфинансирани", заяви Москов.
По думите му последната актуализация на бюджета на НЗОК е била "последното нещо, което беше направено "защото така" и от 2015 година нещата ще бъдат поставени на принципна основа".
Затягане на контрола върху лечението
Тъй като промени в здравноосигурителния пакет догодина няма да има, поради което касата ще продължи да плаща за всичко, както досега, Москов и екипът му предвиждат затягане на контрола.
Министърът посочи, че контролът на качеството на медицинските услуги е бил много занижен от 2002 година насам, тъй като първоначално е имало много по-сериозни изисквания за изписването на човек от болница, както и за по-нататъшното му проследяване. Затова ще се върви към проследяване на болните, за да се плаща за резултати, а не просто за извършена дейност.
Зелен, син и червен пациент в спешната помощ
Сред краткосрочните приоритети на екипа на министерството е въвеждането на подобрения в спешната помощ. Москов обясни, че за целта екипът му е направил преглед на всички разработени до момента концепции за спешната помощ и от тях е обединил най-добрите идеи в нов документ, който следващата седмица ще бъде внесен за одобрение в Министерския съвет. Заместникът му Ваньо Шарков разясни, че най-тежките случаи трябва да попаднат в болничните комплекси, осигуряващи 90% от спешността, средно тежките случаи да попаднат в болниците, осигуряващи 60% от спешността, а най-леките - да бъдат обслужвани качествено в спешните отделения или в доболничната помощ.
Условно пациентите пък ще се разделят на зелен, син и червен. "Идеята е зеленият, който е в най-леко състояние, да не бъде приеман в болницата, този в средно тежко състояние да остава на лечение до 48 часа и червеният пациент да се настани за болнично лечение", посочи Шарков.
Освен това ще се работи и за кадровата обезпеченост на спешната помощ и ще бъде въведен
протокол на поведение за всяко спешно състояние. В тази връзка ще се работи и за подобряване на системата за специализации на младите лекари и се обмисля премахването на платените специализации.
Затягане на контрола и при лекарствата
Промени ще бъдат въведени и при купуването на лекарства, тъй като се оказало, че две държавни болници със сравнително еднакви обеми на работа купуват едни и същи лекарства с разлики в цените между 200% и 300%. Москов посочи, че в една болница едно лекарство е купувано за 2000 лева, а в друга същото е купувано за 7000 лева.
Пълна концепцията за реформи в здравеопазването се очаква да бъде представена в края на месеца, а част от мерките в нея да залегнат в законодателството за следващата година.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
10 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Нека г-н Москов, преди да почне да се учи за бръснарин върху нашите глави, да каже- къде е видял /чул да го има всичко това в подобен вид?! Или, пак сме новатори. Ае стига. Добре обслужихме олигархчината мафия с плоския данък, непознат другаде в Европа. Сега да видим на кого ще намажем палачинката.
тоя човек ми е любимия министър в правителството.дано не се изложи!!!
Фокато има солидарна система от Булгаристан не става и азиатска държава!
нЯМА ДА СЕ ПЛАЩА НА ИЗВЪРШЕНА ДЕЙНОСТ,А НА РЕЗУЛТАТ ОТ ЛЕЧЕНИЕТО. Кой ще плаща разходите по извършване на дейности?
Защото именно това "издържа" болниците.Съвсем съзнателно не споменавам основното,за да съществува здравеопазване /а не здравеопаСване,както е в момента и около 70 години назад във времето/,което е ИЗВЪНБОЛНИЧНА,а не до-болнична помощ!!!
За една и съща диагноза,едни и същи дейности,но двама пациенти,резултатите са си индивидуални. Какво ще е заплащането?
Изобщо,нови формулировки на стари …
въжделения - да остане урунгелът НРД,чиито отделни части да се плащат на различ- ни места,за да мине още време,докато хората разбе-рат,че иде реч за "Преоблякъл се Илия. Погледнал се - пак в тия..."
Добър опит,няма що ...
"имате собствен лимит от определено количество прегледи, лабораторни изследвания, образни изследвания." Значи ли това, че ако "лимитът" ми се привърши, а аз продължавам да боледувам ще имам проблеми с лечението си?
Когато комунизъма се срути и платеното здравеопазване влезе в сила си помислих: ето сега ще пратим хора в Германия, Франция, Скандинавията и на още много места, ще видим как върви здравното осигуряване в тези страни и ще изберем най-доброто. Да не говорим, че до 1956 година в БГ здравеопазването …
е било платено и тогава може би е имало хора, които да са се занимавали с това и да разкажат как е било. Но и до ден днешен (а аз съм и от занаята) не мога да схвана как точно функционира това "здравно осигуряване" в БГ. Поне за Германия знам, че "здравите плащат лечението на болните", т.е. няма никакви "лимити" и пр. дивотии. И че ако там влезеш за болнично лечение, независимо какво ти се прави и колко дълго време те лекуват, плащаш единствено по 10 евро на ден! Без да те делят на "зелен, син или червен...."
Това звучи по-добре от голото изказване отпреди няколко дни. Нека да видим стратегията, ще има неизбежно нужда от реорганизаци яна болничната помощ и на пътеките, както и на спешната помощ от гледна точка на транспорт и достъп. Но посоката е вярна.
Този ми се виждаше всезнайко.Признавам обаче, че приятно ме впечатлява с предложенията си.Дано успее да претвори идеите си в дела.Успех!