Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВнР ще предлага за ордени посланици заради държавни визити и подкрепа за български позиции

Принципът "награда за награда" също ще е в сила

16 коментара
МВнР ще предлага за ордени посланици заради държавни визити и подкрепа за български позиции

Външно министерство ще предлага чуждите посланици за удостояване с висши държавни услуги само при конкретни заслуги за страната ни. Това стана ясно от отговор на министерството след запитване на Mediapool.

 

Сред конкретните критерии са приносът на посланиците за реализирани посещения на ниво президент, председател на парламент, премиер и министър на външните работи, подкрепа на позициите на българската страна в международните организации, заслуги за развитието на търговско-икономическите връзки и други.

 

Значение ще има и спазването на принципа на реципрочност при награждаване с държавни награди.

 

Темата за удостояването на посланиците с висши държавни отличия бе повдигната, след като правителството не предложи френския посланик Филип Отие за удостояване с орден "Стара планина" в края на мандата му, каквато е досегашната практика.

 

По-рано тази година германският посланик Матиас Хьопфнер и посланик Отие публично призоваха правителството на Пламен Орешарски да се вслуша в протестите срещу олигархичния модел на управление. Последва остра реакция от страна на външния министър Кристиан Вигенин и "наказание" на Отие. От МВнР обясниха изненадващото си решение с провеждан анализ при какви условия и на кого да се дават държавни отличия.

 

Сред останалите критерии, по които ще се преценява кои посланици "заслужават" награди, са заслуги за развитието на договорно-правната база, заслуги за развитието на търговско-икономическите връзки, заслуги за развитието на отношенията в областта на културата, образованието, спорта и др., други заслуги за укрепването и развитието на двустранните отношения.

 

От външно министерство уточняват още, че създадената за целта комисия във ведомството вече има готовност да разглежда евентуални предложения за награждаване на извънредни и пълномощни посланици по повод тяхното окончателно отпътуване от страната.

 

Предложения за разглеждане от комисията, могат да бъдат правени от страна на ресорните дирекции в МВнР за извънредни и пълномощни посланици на други държави в Република България, които имат седалище в страната и продължителност на мандата не по-малка от две години.

 

По-рано от външно министерство вече съобщиха, че анализът не е необходимо да бъде съгласуван с дипломатическия корпус, но "представителите на дипломатическите мисии у нас биха могли да бъдат информирани в общ план за вътрешните правила".

 

От външно министерство отново обясниха, че идеята им е да се избегне "създалият се "автоматизъм" при награждаването на чужди посланици у нас с висши държавни отличия".

 

"Стремежът е да се постигне максимално обективна оценка за личния принос на тази категория чуждестранни граждани, с оглед подпомагане на вземането на решение за изготвяне на предложение от страна на министъра на външните работи до президента на Републиката", посочват от МВнР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    До 14: Чиста загуба на време, явно съм надценил поне частично форума... Не съм психотерапевт за анонимни пациенти със Швейко-Калитковски синдроми. Сбогом.

  2. Анонимен
    #15

    Другарят Гърков не беше ли преводач в посолството ни в ГДР? Но защо да се чудите, колко много филолози-преводачи на Тодор Живков станаха и са дори сега посланици на Република България, а някои "родолюбци" дори избраха "загниващия" Запад за свое или на дечицата си за постоянно местопребиваване.

  3. Анонимен
    #14

    Другарю Гърков, форумът не е и място за лични хвалби, както вие го схващате. Иначе, не мисля, че в МВнР имат високо мнение за Вас. Това, че сте били фаворит на различни партии едва ли е знак, че сте професионалист. Ако се изхожда от написаното, към 1994 г. трябва да сте имали 30 годишна дипломатическа кариера за да получите "личен дипломатически ранг" посланик (странно определение). Но не означава ли това "летоброене", че към тази дата сте били вече пенсионер? ... Или нещо пропуснахте ... случайно.

  4. Анонимен
    #13

    До 12: Анономнико, владеещ другаросването и кавичкопоставянето. Рангът си съм получил след 30-годишна кариера, но целта на форума, по мое виждане, не е обмен на лични данни с потайници. O.Гърков

  5. Анонимен
    #12

    Другарю Гърков, любопитно ми е какво е било "летоброенето" на развитието Ви в МВнР докато станете посланик - кога постъпихте там и кога получихте "личен дипломатически ранг посланик"? Питам, защото се стремите да давате "компетентни мнения"

  6. Анонимен
    #11

    Тук историята е затова как една неистина повлича маса други неудобства след себе си. Правителството на Олигарски по един отмъстителен елементарен начин наказа френския посланник затова че си позволи да каже истината на глас. Сега ще променят цлата политика за даване на медали само и само да се оправдаят че не са отмъстителни и елементарни човечета. Елементарно другарю Вагениткин!

  7. Анонимен
    #10

    От ревизия на критериите за удостояване с държавни отличия на чужди граждани, в това число на извънредните и пълномощни посланици при тяхното окончателно отпътуване от България, от години е назряла необходимост. Не по-маловажна е и една бъдеща по-добра регламентация на политическите контакти на равнище висши конституционни служители на Република България при държавни, официални, работни, частни и пр. визити на чужди делегации или личности у нас. Опити за по-глобална регламентация в сферата на дипломатическия

  8. Анонимен
    #9

    Само при реципрочност, българи!

  9. Анонимен
    #8

    Правилно решение на Външно. Чуждите посланици в България да се държат съгласно правилата на дипломатическата служба и да не си позволяват това, което не правят в други държави.Орден на посланик навсякъде се дава за заслугите на този човек за задълбочаване на отношенията между двете държави, а не за политиканстване в чуждата страна. Всеки посланик има право да изрази мнението си по подобаващия начин пред държавните институции.

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.