Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На проблема с наркотиците у нас се гледа само чрез репресията

0 коментара
На проблема с наркотиците у нас се гледа само чрез репресията

"Войната с наркотиците създава предпоставки за развитието на огромни черни пазари на дрога, пренасочва финансови ресурси от здравеопазването към преследването на употребата, производството и разпространението на наркотици, и нарушава човешките права в световен мащаб. Никое правителство или международна организация не са изчислявали коректно цената, която се заплаща за поддържането на тези политики. Никое правителство или международна организация никога не са мислели в посока алтернатива на тази война.

Това каза Стивън Роулс от британската Фондация за промяна в наркополитиката на проведената във вторник в София кръгла маса на тема "Политиката по наркотиците – време за преоценка”.

На форума бяха обсъдени световните тенденции по отношение на политиките за намаляване на разпространението и употребата на наркотици.

Стивън Роулс посочи, че докато глобалната война с наркотиците струва 70 млрд евро, Програмата на ООН за СПИН (UNAIDS) се нуждае от 2.2 млрд. евро за намаляване на щетите от употребата на наркотици, a в момента разполага едва с 110 милиона млрд. евро

Станимир Петров от Българския хелзински комитет (БХК) представи данни от проучване, проведено в местата за лишаване от свобода, според което рестриктивните политики само увеличават броя на осъдените за притежание на наркотици.

Наказателната политика на държавата е неефективна и генерира престъпност, защото е безсилна срещу най-високите етажи на наркоинвазията и с това създава усещане за безнаказаност, и вместо организаторите и разпространителите, наказва жертвите, обясни експертът.

Според Рада Наследникова, директор на център за рехабилитация на хора със зависимости "Проект Пеперуда – София", стигмата към зависимите към психоактивни вещества намалява шансовете на хората да търсят терапия. Лечението на зависимости намалява употребата, нелегалните дейности и психологическия дистрес с около 50%. Намалява се рискът от заразяване и разпространение на ХИВ/СПИН, хепатити В, С и полово предавани болести.

Като резултат от стигматизиращинте политики обаче зависимите в България не търсят лечение, лечебните и рехабилитационни програми не получават финансиране, създават се пречки пред научния дебат, не се подкрепят политики подкрепящи ефективни методи за справяне с проблема.

Анна Любенова от фондация "Инициатива за здраве" обясни, че репресивната политика води до непредвидени и нежелани обществено-здравни последствия като инжектиране в нехигиенични условия, разпространението на кръвно-преносими инфекции – ХИВ, хепатит; предозиране и натравяния, произтичащи от вещества с неясно съдържание. Напълно липсват специализирани интервенции, насочени към намаляване на предозирането, към намаляване на разпространението на хепатит С, към неинжекционната употреба.

Вследствие на репресивната политика попадането на хората, зависими от наркотици, в местата за лишаване от свобода е често явление, при това с многократни и краткотрайни присъди. Независимо, че в затворите влизат наркотици, както и че има ХИВ-позитивни затворници, няма достъп до чисти игли и спринцовки.

Според Любенова трябва да има коригиране на наказателната политика, така че попадането на зависимите в затвора да се сведе до минимум.

И още - незабавно да се разшири мрежата от безплатни метадонови програми. да се въведат адекватни превантивни мерки в местата за лишаване от свобода. Да се разреши приемането на непълнолетни в метадоновите програми при неоспорими медицински показания (например ХИВ-инфекция).

Министерството на труда и социалната политика и общините да припознаят употребяващите наркотици и ХИВ-позитивните хора като уязвима социална група, която се нуждае от социална закрила. Да се създадат адекватни условия за лекуване на ХИВ-инфекцията при хора, зависими от наркотици. Да се въведат законодателни разпоредби, които да задължават органите на реда да подпомагат работата на здравно-превантивните програми.

На кръглата маса присъстваха представители на Главната дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН), които споделиха сходни на представените проблеми в местата за лишаване от свобода - липса на материална база, липса на подготвени кадри за работа със зависими, невъзможност за справяне с проблемите, свързани с доставката на наркотични вещества в местата за лишаване от свобода. Неправителствените организации и дирекцията стигнаха до консенсус, че работата със зависимите - лишени от свобода, е въпрос на държавно финансиране и политическа воля.

На форума не дойдоха представители на ръководството на Министерството на здравеопазването. Не дойде и никой от Министерството на труда и социалната политика.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.