Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няколко извода и няколко въпроса от една стенограма

373 коментара

Един министър отива при един президент, за да изрази съжаление, че неволно името му е било замесено в накърняващи достойнството на президента приказки. Министърът наивно смята, че посещението му "на добра воля", макар и да не е доброволно, ще е достатъчно, за да се изчистят "недоразуменията между институциите" и с това случаят да приключи.

За негова изненада обаче, нещата се оказват далеч по-сложни и неприятни. А най-неприятната изненада, очевидно предварително замислена и подготвена, е въпросната стенограма на "конструктивния" разговор.

Като изключим епизодичната, но добре подготвена поява на сцената на двамата съветници-"оръженосци" на президента, в пиеската има и трето главно действащо лице, което обаче присъства задочно.

Как изглежда целият спектакъл:

Президентът, явяващ се и постановчик, е избрал за себе ролята, в която той е решил, че трябва да бъде видян от публиката. Като един всесилен цар-самодържец той стоварва "справедливия" си гняв върху провинилия се министър. Гневът е очевидно несъразмерен на "прегрешението", което подсилва характерната за образа злопаметност и отмъстителност. Преиграването обаче е нужно на героя, намерил удобен повод за реванш, с един удар да разпръсне всички многобройни слухове за себе си, приятелите и спонсорите си и за пореден път да развие любимите си тези, с които се опитва да се разграничи от тъмните епизоди на прехода, сякаш не е участвал в тях.

Накрая президентът, нито веднаж не поискал оставка или обяснение, не казал и една лоша дума за безобразията на нито един министър през последните 8-9 години, иска от днешния министър, кърпещ тези безобразия от седем месеца, да се извини на бизнеса, безработните, хората с увреждания, науката, армията и МВР за положението, до което ги докарал.

Това е кулминацията, след която зрителят се пита откъде героят намира основания и от какво черпи сила да разиграва тази роля. При това от инстанцията на "абсолютната истина" - президентът ще извади наяве всичко за всеки през всичките години на прехода.

Главен носител на драматизма обаче е образът на министъра.

Демонстрираното от него добро възпитание, не може да обясни изцяло почти пълната безропотност, с която се подлага на това изтезание. Той приема да го навикват и наритват за нещо, което отрича да е направил, и да го назидават какво трябва да прави. Държи се като ученик, заплашен с изключване. Или като войник, запътил се направо в дисципа, ако не успее да изпроси прошка от накърненото величие.

Свикналият с високото самочувствие и категоричните оценки на героя зрител, се пита каква необходимост го кара да забрави личното си достойнство.

Така стигаме до отсъстващото действащо лице – министър-председателя. Неговата роля засега предизвиква само въпроси.

По принцип той отбягва и се изнервя от въпросите за странното му и внезапно пламнало съгласие с президента по всички въпроси. Тъй че и сега едва ли ще пожелае да обясни защо, всъщност, му трябваше да организира срещата, провела се, както се оказа,"по негова молба".

Още по-странно ще бъде обаче, ако сега пропусне да защити най-големия "отличник" сред министрите си. И още повече – ако не защити подложената на охулване заедно с министъра политика на собственото си правителство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

373 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Божо
    #374

    Браво на автора на статията !!!

  2. Наблюдателен
    #373

    Кога стана 6 март? Не е ли още 5-ти?

  3. Мечката
    #372

    Слаба ракия е президента

  4. katerina
    #371

    napulno podkrepiam ministar Diankov. Kogato se razraziava podoben publichen konflikt mejdu darjavnite institucii v stranata, imenno finansoviat ministar beshe tozi, koito se opita da podade raka i da postigne primirie. Tochno obratnoto povedenie ima prezidenta, s tavi zloba i napadatelnost edinstvenoto, koeto postigna e da nastroi obshtstvoto sreshtu sebe si i da se prevarne v politik v izolacia.

  5. въпрос
    #370

    г-н борисов, защо унизихте своя миниистър на финансите?

  6. nezabravka
    #369

    che ne vleze v tona na Goce. A za prezidenta e sigurno, che"guzen negonen biaga". Sega e momenta Diankov da go podgoni i nego, i cialata pasmina ot sponsori, guzolizci i drugi negovi "Suvetnici".

  7. Тотьо Марков
    #368

    И това ми било министър?! С ранг на вицепремиер.Та той стана за смях на цяла България и ЕС. Отишъл ама не знаел защо отишъл!Бил вътре ама не знаел защо е бил вътре.Симеон Дянков е бедствие за страната. Едни народи ги удари земетресение, други цунами, трети пък бути... а нас ни управлява Симеон Дянков

  8. Boril
    #367

    tova mu e proizhoda, takav shte si ostane.Sram za Balgaria da ima takav prezident.

  9. lILI
    #366

    Срам за президента и министър председателя.Те продължават да мислят , че ние сме малоумници и не разбираме игрите им.Тежко на нарос с такива управници.А иначе браво на Дянков

  10. простотия
    #365

    не Тотьо, ти ставаш за смях в този форум защото си прост, неук и комунист. а дянков е известен и унажаван финансист в чужбина.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.