Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няколко нови сюжета около Северна Македония

25 коментара
Сн. БГНЕС

Кризата между България и Северна Македония се задълбочава и изходът от нея ще изисква взимането на все по-непопулярни решения и от двете страни. 

През последните дни общественото мнение в Северна Македония бе "тествано" от бившия македонски премиер Любчо Георгиевски, който предложи Скопиеда направи сериозни компромиси към София, за да се придвижи към Европейския съюз.

Вместо да се отвори дебат по темата, Георгиевски бе заклеймен и охулен. 

Премиерът Зоран Заев се разграничи публично от коалиционния си партньор, а опозицията в лицето на ВМРО-ДПМНЕ направо поиска Георгиевски да бъде разследван. 

На този фон в България президентът Румен Радев свика шефовете на спецслужбите заради "атаки" и дискриминация срещу хора с българско самосъзнание в Северна Македония. 

Във вторник пък външната министърка Екатерина Захариева обясни, че България реагира на всички проблеми с български граждани, а вече и македонските власти взимат отношение.

Така и не стана ясно какво налага публичното оповестяване на намеса на специалните служби в отношенията със Скопие, дори да е необходима подобна.

Тя няма как да допринесе за разрешаването на ситуацията и е по-скоро демонстрация, а очаквано повдигна и въпроси в Северна Македония какво се очаква да свършат българските спецслужби на нейна територия. 

Няколко часа по-късно вицепрезидентката Илияна Йотова остро критикува кабинета за задънената улица и загубеното влияние в региона.

Едва ли е нужно много въображение, за се види, че въпросът със Северна Македония става част от конкурентния вътрешнополитически сблъсък – в случая между президента управляващата партия ГЕРБ. 

Като цяло обаче позициите на президентството и правителството не се различават. И от двете страни на "Дондуков" настояват за твърд подход и никакви компромиси. Такова, между впрочем, е и мнението на мнозинството български граждани. 

В предизборната ситуация политическите играчи в България, а и в Северна Македония, където ще се проведе ключово преброяване на населението и местни избори, ще експлоатират двустранните отношения повече и тонът ще се изостря.

А все по-ясно става, че част от всяко едно решение на кризата ще трябва да бъде осигуряването на възможност "сделката" да бъде представена достойно и от двете страни. 

Към момента тази перспектива се отдалечава, което засилва риска проблемите между двете страни да прераснат в своеобразен замразен конфликт, който да обрече региона на десетилетия несигурност и да отвори възможност за чуждо влияние. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #25
    Отговор на коментар #11

    Добре де, каква е тезата у Скопие за това, че Василий II дава на християнския клир, при превземането на областите, където сега е разположена Северозападна Македония, същите права, които са имали, както и при БЪЛГАРСКИТЕ царе Самуил и Петър, така пише в сигила му. Знаел ли е Василий II какво аджеба превзема или просто е карал НАРЕД?!? Ако още през 10-11 век не се споменават македонци, защото няма такива, от къде се вземат през 19 век?! Какви са тезите у Скопско-Вардарско по тези въпроси ? Най-много ми е важно, каквосе мисли за Васко, знаел ли е какво прави или не?

  2. Обектив
    #24

    Докато интелектуалният и политически елит в РСМ не даде пример на своето общество за промяна в отношението си към съседния българския народ, няма да има прогрес в добросъседските ни отношения. Както се беше изразил техният външен министър Буяр Османи, "РСМ трябва да свали югославските си очила", ако иска да влезе в семейството на демократичния ЕС. Очила на една сърбокомунистическа идеология, която насажда противопоставяне, ксенофобия, враждебност и омраза ! И която доведе до разпад на Югославия

  3. Божka
    #23

    А бре Jане 1, убаво ни беше при Тиле, живеевме беговски, а сега не смеам да одам на Шар Планина да скиам - шиптарите не дават. Та одам во Маврово. Веке се 30% и сонуваат да се соберат со нивната Велика Албаниjа. Во Струга имав дворно место па отиде та се не виде. Нема мрдане европеецо!

  4. ivancho ivanov
    #22

    В отношенията ни с РСМ няма диалог, има тяхен монолог, България каза, дали преди изборите или след, няма значение!

  5. monitorqe137
    #21
    Отговор на коментар #4

    Докога ще пишете глупости ? Какви "предстоящи" лоши отношения ? Отношенията са лоши отдавна по тяхна вина - над 70 години макетата крадат нашата история, пишат лъжи в учебниците, горят българското знаме, и т.н.

  6. monitorqe137
    #20
    Отговор на коментар #12

    Стига лъжи! Нищо нормално не е имало през последните 70 години. През тези години макетата крадяха нашата история, плюеха България, и т.н. Просто преди 3 месеца дойде момента България да преглътне всичко това и да се съгласи РСМ да продължи за ЕС. И, о ужас, България не се съгласи! Макетата се опитаха да използват Германия и др. да ни натискат, но не се получи. И тогава в чугунените глави на макетата проникна осъзнаването, че трябва нещо да променят в своето поведение. Още не са осъзнали какво - ще чакаме да им уврат чутурите.

  7. monitorqe137
    #19

    Авторе, стига глупости! Няма криза м/у България и РСМ. Кризата е при макетата, които разбраха, че не могат да продължават анти-българската си политика, ако искат да имат и най-малки шансове за ЕС.

  8. Jane1
    #18

    Ние сме за вас българи сто пъти повече европейци от вашата страна. В нашата страна всички национални малцинства са признати. Те имат училища на майчините си езици, могат да говорят и свободно да изразяват националността си? Вие живеете все още в тъмни векове. А вие българите казвате, че сте европейци? Не се шегувайте с нас. Хаха, първо пораснете и след това започнете да говорите. Къде е България? Колко пъти се отказва искането за регистрация за OMO Ilinden? Как македонското малцинство все още не е признато? Питате за права на българите в Македония? Къде има реципрочност? Ако питате за правата на българите в Македония, трябва да дадете права на македонците в България !!

  9. dimitardi100
    #17

    За комунистите никога не е било важно благоденствието на България и региона, а единствено тяхното тясно, лично и партийно благоденствие. Винаги това поведение е било в наш ущърб .

  10. Венелин Велев
    #16

    Ялова работа. А иде време за резитба на лозе, пролетно пръскане... Президентът е аджамия,дано почне да вдява догодина.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.