Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЗОК затяга изписването и финансирането на биологични терапии

Новите правила са посрещнати с недоволство от пациенти

0 коментара
НЗОК затяга изписването и финансирането на биологични терапии

Лекарите ще бъдат задължени да изписват на пациентите биологичните терапии с най-голяма разходна ефективност и само те ще бъдат напълно покривани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това предвиждат нови правила на касата за изписването на скъпите медикаменти, които ще влязат в сила от 15 октомври и засягат пациентите с няколко диагнози – различни видове артрит, тежък псориазис, болест на Крон и улцерозен колит.

Новите правила засега ще се прилагат само за новите пациенти, на които за първи път се назначава лечение. Пациентите в заварено положение ще продължат лечението си с вече изписаните им терапии до изтичане срока на издадените протоколи, а след това на база оценка на терапевтичния ефект лекуващият лекар ще преценява как да продължи терапията.

По новите правила общественият фонд ще финансира напълно и задължава специалистите да изписват медикаментите с най-добро съотношение между постигнатия терапевтичен резултат и изразходвания от НЗОК финансов ресурс в съпоставка с други лекарствени алтернативи. Специалистите пак ще могат да съобразяват предписанията си с потребностите на конкретния пациент, но измежду подходящите за него лекарства, ще са длъжни да изписват най-евтиното.

Срещу това вече възразиха някои пациентски организации, които се опасяват, че лекарите ще бъдат принудени да съобразяват лечението им с цената, а не с медицинските показания.

Касата отдавна обмисля да въведе промени в заплащането на биологичните терапии като го обвърже с резултата от лечението и затегне режима на изписването им, тъй като по нейни данни, част от пациентите, които сега се лекуват с тях не са показани за лечение със скъпите медикаменти.

Анализите на НЗОК сочат, че курсът на лечение на един пациент с ревматоиден артрит с биологични терапии варира между 12 000 и 18 000 лева с различните медикаменти при сходен терапевтичният ефект.

Отпускането на терапиите се улеснява

Същевременно се закрива постоянно действащят съвет (ПЕС), през който бяха длъжни да преминават всички новооткрити пациенти и тези, на които се налагаше промяна в терапията. С въвеждането на този съвет болни от цялата страна бяха принудени да пътуват до София, за да им бъде изписано лечение, което стана причина за недоволство на пациенти и лекари и през пролетта.

Новият управител на НЗОК Дечо Дечев обеща да премахне съвета и да улесни отпускането на биологичните терапии. Занапред протоколите за лечението ще се заверяват от регионалните подразделения на касата без да пътуват до централата и обратно.

Пациенти посрещат новите мерки с притеснение

Срещу новите правила изразиха резерви от Федерация “Български пациентски форум“ и трите организации, представляващи пациентите с ревматологични заболявания –Асоциацията на пациентите с ревматоиден артрит, Организацията на пациентите с ревматологични заболявания и Сдружението на болните от болестта на Бехтерев.

Според трите организации на пациентите с ревматологични заболявания решенията за предписване на медикаменти трябва да се ръководят от медицински, а не финансови съображения.

Те припомнят, че патентите на много от оригиналните биологични медикаменти са изтекли, а с навлизането на биоподобни продукти, "се създават притеснения и въпроси в пациентите за тяхната безопасност и ефикасност“.

“Въвеждане на финансови критерии при избора на лекарите за лечение на хора с ревматични заболявания би ограничило възможностите за прилагане на най-ефективно и безопасно лечение. Решенията за предписване на биоподобни медикаменти трябва да се прави по медицински, а не финансови съображения“, посочват те.

Биоподобните медикаменти са нова версия на вече съществуващ оригинален биолгичен продукт, съответно са значително по-евтини. Подобно на генериците, биоподобните продукти копират молекулата на оригиналното лекарство, но тъй като при биологичните продукти става въпрос за сложен производствен процес, който включва живи организми, биоподобните медикаменти не са точни копия на оригиналното лекарство. Съществуващите клинични данни показват, че когато се прилагат за одобрените показания, биоподобните медикаменти са безопасни, ефективни и не водят до допълнителни рискове за пациентите спрямо оригиналите.

Според Федерация “Български пациентски форум“ по новите правила пациентите ще доплащат за лечение на тежък псоразис между 3 000 и 20 000 лв на година и между 2 000 и 22 000 лв за лечение на псориатичен артрит.

“Най-евтината терапия не означава най-доброто за пациентите. Чрез тези критерии НЗОК отнема правото на българските дерматолози качествено да лекуват своите пациенти и нарушава конституционните права на българските граждани с хронични заболявания“, смятат от организацията.

Освен това те виждат и утежняване на критериите за отпускане на терапиите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.