Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Праг от минимум 250 000 лева в бъдещия Закон за конфискацията

Заместничката Деница Вълкова ще се бори за равни права на журналистите в наказателния процес

15 коментара
Пламен Георгиев, Деница Вълкова, Диана Ковачева и Велина Тодорова (отляво надясно). Снимка: БГНЕС

Праг от минимум 250 000 лева имущество, което да подлежи на отнемане заради неясен произход, предлага да се запише в бъдещия Закон за конфискация правосъдният министър Диана Ковачева.

Това заяви самата тя във вторник по време на официалното представяне на екипа ѝ, като уточни, че ведомството само е дало своето становище, но няма да участва в окончателното изготвяне на законопроекта и внасянето му в парламента.

Ковачева обаче не пожела да уточни кой се занимава с това. Добави единствено, че очаква новите текстове да бъдат внесени за обсъждане при депутатите до края на януари и да влязат в сила до края на годината.

"Абсолютно важно условие е отнемането на имущество да се извършва от граждански съд. Това означава, че производството по отнемане на имуществото ще върви паралелно и независимо от каквото и да е производство пред наказателен съд. И така процедурата няма да зависи от това дали има влязла в сила присъда", уточни министърът.

По думите ѝ самата философия на закона изключва той да се занимава с обикновените граждани, каквито бяха резервите на много правозащитни и граждански организации по време на обсъждането на първия му вариант, неочаквано бламиран от управляващото мнозинство в парламента през юли миналата година.

Ковачева смята още, че процедурата по отнемане на евентуалното имущество с неясен произход трябва да започва още с повдигането на обвинения на даден човек. Така според нея ще се гарантира неговото запазване чрез налагането на запори, а няма да се "разпилее" до влизането на делото в съда.

Друга корекция, която според екипа на Ковачева трябва да се предвиди в новия вариант на закона, е минималният проверяем срок, в който имуществото е придобито, да бъде намален от 25 на 10 години. По думите на министъра това е най-приемливият вариант и според европейската практика.

"Законът за отнемане на имуществото е мярка срещу организираната престъпност и корупцията и то политическата корупция. Този закон не може да бъде насочен към обикновените граждани", обобщи Ковачева и добави, че една от основните задачи на екипа ѝ по темата е да неутрализира общественото недоверие, натрупано към законопроекта.

Приоритетните законопроекти, по които ще работи оттук-нататък правосъдното министерство са нов Наказателен кодекс (НК), Административно-наказателен кодекс и Закон за съдебната власт. Ковачева пое ангажимент да се съобрази с всички предложения на гражданския сектор по отношение на евентуалното приемане на нови прозрачни процедури за назначения в съдебната власт и попълване на състава на Висшия съдебен съвет.

Тя представи официално и заместниците си Велина Тодорова, Деница Вълкова и Пламен Георгиев. Тодорова ще отговаря за българското гражданство, международните осиновявания и международното сътрудничество, Вълкова – за Търговския регистър, Агенцията по вписванията и процесуалното представителство на България в Страсбург, а Георгиев – за управлението на затворите и съдебната охрана.

Вълкова, добила популярност като съдия от Бургас, заради чието решение по дело за клевета срещу двама местни журналисти България бе осъдена от Европейския съд за правата на човека, за пореден път отхвърли критиките срещу нея и заяви, че ще се бори за равните права на журналистите в наказателния процес.

Според нея настоящата разпоредба на член 78 (А) от НК дискриминира репортерите, срещу които се води дело за клевета, тъй като съдът е задължен да сумира всички наложени глоби по всеки отделен случай, вместо да определи едно общо наказание, каквато е практиката по останалите наказателни дела. Именно заради това според Вълкова ЕСПЧ осъдила държавата по нейния казус, тъй като европейските магистрати сметнали, че е наложила твърде тежко наказание. Иначе проблем с мотивите на Вълкова нямало.

"Съдът в Страсбург не е институция, която съди съдиите, а институция, която съди държавата заради лоши закони. Съдията прилага закона, добър или лош. Това е направила г-жа Вълкова", защити заместника си Ковачева за пореден път и добави, че според нея няма нищо притеснително в това, че решението на Вълкова е било атакувано успешно пред ЕСПЧ.

Една от основните критики към избора на Ковачева бе, че заради въпросната съдийка България е осъдена да изплати на двама журналисти от Бургас обезщетения за близо 14 000 лева. Причината е издадена от нея през 2003 г. присъда за клевета срещу Катя Касабова (в. "Компас") и Божидар Божков (кореспондент на в. "Сега"), която се основава на меко казано абсурдни мотиви.

По думите на адвокат Александър Кашъмов от Програма "Достъп до информация" Вълкова е посочила в решението си, че с репортажите си подсъдимите журналисти са действали в защита на обществения интерес, но че тези подбуди не елиминират наказателната им отговорност. Двамата направиха разследване за корупционни практики в образованието и по-точно при приема на ученици в елитните гимназии в града.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #15
  2. Анонимен
    #14

    Слабостта на предлагания законопроект е в две насоки:проверяваният период от десет години е прекалено кратък, тъй като по този начин натрупалите неясно и престъпно имущество през деветдесетте години не попадат в обхвата на закона, второ, сезирането на комисията от прокурор de facto означава поне начална обвързаност от започнало наказателно производство, т.е. отнема се възможността на комисията да започва производство по собствена инициатива. Третата констатация е, че във форума има много неграмотници и откровени защитници на мутри и престъпно забогатели комуноиди. Сред тях разбира се приза дърши "шведския" педерунгел Иванов.

  3. Анонимен
    #13

    значи вече не само ще могат да те държат в затвора, но в случай че не си признаеш ( и не могат да те само/убият) ще тръгнат след имуществото ти.

    Понеже обаче си в ареста (без право на промяна на мярката разбира се), много интересно как ще си събереш документите за да докажеш произхода на парите си. Още повече ако БОПаджите са ти взели всичката документация като "доказателства" и както може да изчезне нещо така могат и да ти добавят...

    Ако направиш споразумение с тях, значи признаваш вина и от

  4. И.Иванов, Швеция
    #12


    "ВЕДОМСТВОТО" Е ДС В МВР !

    """ Това заяви самата тя във вторник по време на официалното представяне на екипа й, като уточни, че ведомството само е дало своето становище, но няма да участва в окончателното изготвяне на законопроекта и внасянето му в парламента.

    Ковачева обаче не пожела да уточни кой се занимава с това. """

    Законопроектът от самото му начало идва от кадесарите на ГЕРБ в МВР като решение на поставена им задача от тарторите на ГЕРБ - "Дайте ни в ръцете инструмент, с който да можем

  5. Анонимен
    #11

    Значи Бойко Борисов, ще трябва да докаже че милиярда си го е спечелил по законен начин. Когато Бойко Борисов докаже произхода на парите си, тогава ще имам доверие в правосъдния министър

  6. Анонимен
    #10

    Май основната задача на това правителство е да глобява хората.

  7. Анонимен
    #9

    Хм-м №8 - верно бе, понамирисва на Калинчето, или на Желевата...

  8. Анонимен
    #8

    А между другото имам сериозни съмнения около юридическото образование на новия министър. В официалната й биография, която излезе наскоро, след като беше представена като кандидат-министър се посочва, че е завършила право в СУ, в периода 1993-1998 г. В биографията й за изборите за европарламента (тогава тя беше кандидат на Кр. Петков) не пише нищо за юридическо образование. Посочено е образование в УНСС и Пловдивския Унивеситет. Веднага след като я обявиха за министър биографията й оттам изчезна (http://17.europe.bg/index.php?category=349).

  9. rotos
    #7

    "Новият правосъден министър предлага: Праг от минимум 250 000 лева в бъдещия Закон за конфискацията" На толкова възлиза оценката на 6-те апартамента на Цв.Цв.

  10. emma
    #6

    250 000 лева,10 години, добре.Вижда се,че девойката идва от частния бизнес.Трябава да се мисли в перспектива.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.