Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правосъдният министър призова магистратите да отвоюват независимостта си

32 коментара
Правосъдният министър призова магистратите да отвоюват независимостта си
Правосъдният министър Маргарита Попова призова в понеделник магистратите сами да отвоюват своята независимост, която им се полага по конституция. В рамките на дискусията за стратегията за продължаване на реформата в съдебната система, тя коментира, че "независимост" се постига с усилията и работата на всеки един в съдебната система.

Попова определи като "несъзнателни" опитите на изпълнителната власт да оказва натиск върху магистратурата. "Често се случва една власт, дори несъзнателно, да се опитва да подчини друга. Независимостта трябва да се отвоюва всеки ден и всеки час", обясни министърът. В последните месеци опитите за оказване на влияние се правят основно от вътрешния министър Цветан Цветанов.

Маргарита Попова прогнозира, че изпълнението на написаната "с много любов стратегия" трябва да осигури добро функциониране на системата след около 10-15 години.

Документът получи най-обща подкрепа от страна на представителите на професионалната общност, политическите партии и неправителствените организации. Преобладаващото мнение обаче бе, че дебатът по същество може да започне, след като бъдат изработени конкретни предложения за промени в законодателството.

Стратегията разглежда въпроса за промяна в структурата на Висшия съдебен съвет, включително премахване или намаляване на парламентарната квота. Предлага се още засилване на парламентарния контрол върху държавното обвинение, намаляване на районните съдилища и прокуратури, по-задълбочена оценка на кадрите в системата и "тотално конкурсно начало" за всеки пост, реформа във висшето юридическо образование, широко въвеждане на медиацията за решаване на гражданските спорове, засилване на капацитета на разследващата полиция и др..

Тя съвсем бегло се спира на идеята за създаване на специализирани наказателни съдилища, но без да навлиза в подробности. Преди две седмици стана ясно, че основният двигател на тези идеи е МВР. Попова вече се противопостави на част от предложенията и най-вече на предложението този спецсъд да разглежда основно делата на хора на високи постове в публичната администрация.

Изпълнението на стратегията на правосъдното министерство ще бъде следено от специален съвет за контрол по изпълнението. В предложението за неговото създаване обаче липсват представители на съдийската общност и адвокатурата. За сметка на това има отделено място за човек от МВР. Забележки в тази посока бяха направени от председателя на Върховния касационен съд Лазар Груев и председателя на Висшия адвокатски съвет Даниела Доковска.

150 млн. евро досега

Доковска и председателят на правната дирекция на "Отворено общество" Иванка Иванова заявиха, че реформата трябва да се фокусира върху работата в досъдебното производство. Иванова допълни, че стратегията заслужава подкрепа в общ план, но ще се сблъска с липсата на достатъчно средства за реализиране. Тя припомни, че страните от ЕС са вложили около 150 млн. евро в българската съдебна система до този момент, което е довело до написване на вече четири стратегии, а резултати още се чакат.

Иванова заяви, че ключовият въпрос за мястото на прокуратурата липсва в проекта за документ.

Това изказване беше подкрепено от адвокат Доковска, която допълни, че преди да правят законодателни промени, управляващите трябва да вникнат в реалните проблеми на системата. Тя изрази надежда, че "МВР няма да стане част от съдебната система".

Съдебен ДАНС?

Председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев подкрепи идеите на правосъдния министър, разписани в стратегията. Част от тях са защитавани от него още преди написването на документа като оптимизирането на броя на районните съдилища. По време на дебата Пенчев лансира тезата, че трябва да бъде направена "цялостна преоценка на кадрите в съдебната система".

Според него проверката дали магистратите са чисти не трябва да се прави от МВР или ДАНС, а от отделен орган в съдебната власт. "Ние никога не сме проверявали моралните качества на магистратите, освен ако не се появят сигнали, че те не са много морални. Аз не искам полицаите да ровят в досиетата на магистратите, но ако трябва направете съдебен ДАНС", предложи Пенчев. Попова определи като добри идеите на шефа на ВАС, но припомни, че този въпрос не е бил повдигнат преди идването на власт на новото правителство.

Зам.-главният прокурор Валери Първанов също похвали стратегията, но поиска повече пари за експертизи и възобновяването на съвета за криминологични изследвания към държавното обвинение, който да анализира престъпността.

Зам.-министърът на МВР Веселин Вучков също одобри стратегията, поиска 2-3 млн. лева за създаването на Единната информационна система за противодействие на престъпноство. В лично качество той поиска закриването на първоинстанционните военни съдилища. Подкрепа за стратегията бе дадена и от члена на ВСС Петър Стоянов, който я определи като "всеобхватна".

Слаб интерес от партиите

Тази стратегия срещна значително по-слаб интерес и по-неутрално отношение от страна на политическите партии, отколкото бе проявен при представянето на идеите за наказателния съд. Представителят на Синята коалиция Веселин Методиев заяви, че визията за реформа се подкрепя по принцип, но поиска стратегическият документ да бъде приет и от Народното събрание.

Зам.-председателят на ДПС Лютви Местан заяви, че документът заслужава интерес, но обясни, че партията ще формира своето мнение след като бъдат представени конкретни текстове. "Не бива да забравяме, че дяволът се крие в детайлите", обясни той.

Депутатът от "Атака" Явор Нотев коментира, че партията ще подкрепи стратегията, която вярно отразява проблемите в системата. Председателят на правната комисия в парламента Искра Фидосова (ГЕРБ) също декларарира подкрепа и заяви, че е обнадеждена от волята за продължаване на реформите. От БСП не взеха думата по време на дискусията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. хотелиерите
    #33

    под благия поглед на К. Пенчев и министърката.

  2. Мехмет
    #32

    Тя се контролира от престъпния свят, тя генетично е свързана с престъпния свят, тя е част от престъпния свят

  3. Глух плъх
    #31

    Министър Попова става евангелизатор. Ще взема и аз, юродивият, да надена власеница и да ида проповядвам.Ето ви, чада боголюбиви, и първата ми проповед.В държава, в която магистратите воюват за независимостта си, скоро ще да дойде време гражданите да воюват за правата си.

  4. Дон Атлантски
    #30

    Един голям... или.. маленкийОтносно: Свободата или саламаАвтор: СанчоПолучено на: 17 Май 2010 16:13В тези гладни времена, какво ли ще изберат магистратите?

  5. Андрю Жид
    #29

    Кому е нужно?"Правосъдният министър призова магистратите да отвоюват независимостта си"

  6. Стоядин Ст.
    #28

    Съдия-разбойник

  7. .
    #27

    .

  8. Санчо
    #26

    В тези гладни времена, какво ли ще изберат магистратите?

  9. коментатор
    #25

    Давай, Маргарита, не се давай на полицаите.

  10. Миронов
    #24

    Красене зам.министъра на МВР не е Юлиан Вучков, а Веселин Вучков. Юлиан е твърде голям специалист за да е в МВР

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.