Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преди 2006 година България няма нужда от нова енергийна мощност

0 коментара

В разпространен тази сутрин доклад на Световната банка се твърди, че България няма нужда от нова енергийна мощност преди 2006 година. Едва тогава ще бъде необходимо изграждането на мощност от 450 мегавата. Следваща нова централа ще бъде необходимо да се изгради едва след 2011 година.

Документът със заглавие "България: Преглед енергетика- околна среда" е изготвен по искане на вече бившата Държавна агенция по енергетика и енергийни ресурси, която в началото на годината стана министерство на енергетиката.

Експертите на Световната банка обръщат главно внимание на рехабилитирането на съществуващи мощности и на спестяването на енергия. В доклада се казва, че домакинствата в България потребяват изключително много електроенергия, заради ниската ѝ цена и традицията е тя да се използва основно за отопление. Данните на банката показват годишно потребление на българско домакинство от 3 628 киловатчаса, докато същия показател за Румъния е 352 киловатчаса, а за Турция 608 киловатчаса.

В доклада се твърди, че за периода 2003-2005 година България има нужда от изграждане на мощности за 305 мегавата, които трябва да бъдат по около 50 мегавата всяка и да дават възможност за едновременно производство на електро и топлоенергия.

Изчисленията за необходимостта от електроенергия са направени при прогнозиран ръст на БВП от 3,8%. Разгледан е сценарий, при който 1 и 2 блок на АЕЦ "Козлодуй" се затварят до края на тази година, а 3 и 4 съответно в края на 2007 и 2008 година.

Експертите на банката са останали на различно мнение от правителството по отношение на перспективите за износ. От ДАЕЕР са прогнозирали увеличение от сегашните 4 200 мегавата на 8 000 мегавата през следващите 3 до 5 години. Според банката, пречка пред увеличаването на износа ще бъде позицията на търговските партньори, най-вече във връзка с присъединяването към Европейския съюз. От Вашингтон обаче не уточняват от какво естество биха могли да бъдат подобни пречки.

В доклада се твърди, че България ще може да посрещне своите енергийни нужди и възможностите за износ, като рехабилитира вече съществуващи мощности. Става въпрос за 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица Изток" 2 и 3, ТЕЦ "Бобов дол" и ТЕЦ "Варна". Експертите наблягат и на възможността за използване на пълната мощност на ПАВЕЦ "Чаира".

При изграждането на нови мощности по-ефективно щяло да бъде използването на газ. От банката смятат, че не е риск използването и в бъдеще на вносни въглища. Дори и на страната да се наложи да внася електроенергия, то това щяла да бъде по-евтина алтернатива от изграждането на нови мощности.

В доклада се повтаря старата теза на банката, че трябва да се върви към приватизация на активите в енергийния отрасъл, като новите собственици трябва да поемат пазарните рискове, свързани с износа на електроенергия. Привличането на качествени инвеститори можело да изисква даването на държавни гаранции по заеми. В топлоенергетиката все още нямало необходимата правна база за частни инвестиции и затова първоначално трябвало да се вложат пари от бюджета, както и да се дадат държавни гаранции по заеми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.