Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преди финалното гласуване още пазарлъци за културното наследство

0 коментара
Преди финалното гласуване още пазарлъци за културното наследство

След близо двумесечно обсъждане в поопразнена пленарна зала разглеждането на второто четене на Законопроекта за културното наследство приключи в четвъртък. Проектът, който предизвика гнева на колекционери, антиквари, музейни работници, църквата и обедини срещу вносителите най-различни лобита, ще бъде подложен на окончателно гласуване най-вероятно следващата седмица.

Председателят на комисията по култура Нина Чилова, която бе и основен двигател за създаването на законопроекта, обясни, че се предвижда документът да влезе в сила от 10 април. "Това се налага, за да могат да се приемат поправките в Наказателния кодекс, уреждащи мерките и санкциите срещу злоупотребата с културни ценности", разясни в кулоарите на парламента Чилова. Тя допълни, че ако двата закона се разминат дори с един ден, то последствията за нарушителите ще са според сега действащите разпоредби, а санкциите в момента са много малки.

Оказва се обаче, че има и други моменти за доизясняване в спорния в законопроект, тъй като в коалиционните партньори на НДСВ има колебания относно подкрепата му. В края на миналата година от ДПС поставиха въпроса да се отворят за служби джамиите и религиозни храмове на други вероизповедания, които са паметници на културата от национално значение и са единствени за дадено населено място. Сега те стоят заключени, за да не бъдат увредени. За целта е нужно разрешение от министъра на културата Стефан Данаилов. Едно от решенията би могло да бъде отреждането на терен за нова джамия на местата, където старите са единствени, което и сега е уредено в Закона за вероизповеданията.

Пред Mediapool депутатът Четин Казак коментира, че парламентарната група на ДПС все още няма решение дали ще подкрепи законопроекта, тъй като до момента липсва яснота около удовлетворяването на искането им. "Очакваме да получим гаранции, че предложението ни ще се приеме и тогава ще решим как да гласуваме", коментира той. Според него не би трябвало този въпрос да се отлага за по-късно с други актове, тъй като "именно сега е моментът за решаването му". Той се надява, че до следващата седмица въпросът ще бъде изяснен, тъй като разговорите с Министерството на културата продължават.

От ДПС приемат варианта за отреждане на терен за ново строителство на джамии.

Министърът на културата Стефан Данаилов каза пред Mediapool, че решението на проблема продължава да се търси и се очаква да бъде намерен оптимален вариант в най-скоро време. По думите му обаче не са много местата в България, където съответните храмове са единствени.

В редиците на БСП също се чуха някои критики по проекта, но въпреки това по време на дебатите по второто четене в зала не се чуха възражения по философията на документа от коалиционните партньори на НДСВ.

От друга страна от БСП и ДПС вече два пъти декларираха пълна подкрепа за законопроекта – веднъж при гласуването му на първо четене и втори път при вкарването му за разглеждане на второ четене.

В четвъртък Нина Чилова коментира, че очаква подкрепата към законопроекта от първото четене, когато около него се обединиха и управляващи, и опозиция, да се повтори и при второто четене.

Всички отричат защита на едрите колекционери

Едни от най-яростните критики срещу законопроекта по време на неговото обсъждане дойдоха от депутата Любен Дилов-син, който и в четвъртък продължи атаката срещу разглежданите текстове. Той за пореден път настоя окончателният вариант на законопроекта да бъде разгледан от правната комисия преди гласуването му в зала. Според него не са приведени достатъчно аргументи за това защо не се допуска да има частна държавна собственост върху археологически ценности. Дилов за пореден път се впусна в описанието на това как обикновени собственици на антични ютии, керемиди и други старини трябва да преровят къщите си, за да декларират притежаваното от тях, иначе се превръщат в престъпници.

Независимият депутат Николай Михайлов обаче заяви, че от думите на Дилов прозира защита на интересите на едрите колекционери. Дилов реагира с думите, че едрите колекционери като Васил Божков и Димитър Иванов нямат никакъв проблем по смисъла на този закон, защото са се сдобили с документи за собствеността и произхода на притежаваното от тях отдавна.

"Тези хора са спонсори на вашите политически сили и е смешно да се говори, че представител на малка партия като "Гергьовден" лобира за интересите на Васил Божков", обърна се Дилов към защитниците на законопроекта. По думите му със законопроекта се атакуват дребни притежатели на културни ценности. В отговор Михайлов заяви, че законопроектът няма претенциите да отнема на всяка цена собствеността върху дадени ценности.

Законопроектът предвижда в случаите, когато в частните колекции фигурират ценности, представляващи "национално богатство", за които няма документи за собственост, да се въвежда фигурата на "държателя". Така собственикът на ценностите става държавата, а досегашният им притежател става "държател" без правото да ги изнася ила да търгува с тях. Шест месеца след влизането в сила на закона собствениците на археологически ценности трябва да ги декларират.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.