Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разпоредба уточнява доказването на уседналост за евроизборите

14 коментара

Право да гласуват на изборите за евродепутати имат онези български граждани, които са живели по настоящ или постоянен адрес в България или страна от ЕС най-малко 60 дни от последните три месеца до датата на провеждане на вота.

Това реши в сряда правната парламентарна комисия, която се захвана с отложените текстове от законопроекта за европейските избори.

Заличени от избирателните списъци ще бъдат онези граждани, чийто настоящ или постоянен адрес през тези три месеца е в страна извън ЕС.

Процедурата за доказване на 60 –те дни по постоянен или настоящ адрес се очертава сложна. Първо ГРАО ще обнародва избирателните списъци, след което онези, които не са в тях, могат да подадат декларация за вписване, на базата на която да бъде проверена адресната им регистрация.

Александър Петров, началник на кабинета на вътрешния министър, обясни пред комисията, че откакто България е член на ЕС властите не могат да упражняват предишния тотален контрол за влизащи и излизащи от страната граждани. Така например, трудно може да се установи дали даден човек е влязъл в Турция, ако е напуснал България през Гърция или през друга страна, обясни той.

На заседанието стана ясно, че тройната коалиция единно ще подкрепи гласуването с отделни бюлетини, а не с интегрална, за каквато настоява дясната опозиция. Този текст не бе обсъждан в комисия, а бе оставен направо за пленарната зала.

НДСВ казаха, че ще подкрепят гласуването да става със самостоятелна бюлетина за всяка една политическа партия или коалиция, като се въведе принципът на преференция – т.е. избирателите да имат право да пренареждат имената в листата.

На заседанието в сряда депутатите решиха още, че приетият в закона принцип на “отседналост” е по-правилно да се нарича принцип на “уседналост”. Председателят на ПГ на Коалиция за България Михаил Миков чете пред колегите си определенията за двете думи в тълковния речник.

Именно въведеният принцип на уседналост предизвика скандали и раздори в тройната коалиция, след като НДСВ и част от левицата подкрепиха предложението на опозицията да орежат от участие в изборите български граждани, които през последните три месеца до датата на вота не са живели в България или друга държава от ЕС. Това е удар срещу ДПС, което разчита на изселническите гласове в Турция.

В началото на заседанието някои депутати се опитаха да прокарат текст, според който българските граждани могат да гласуват на изборите само ако са живели в България или страна от ЕС поне три месеца преди изборния ден, т.е. – не да са живели през последните три месеца, а изобщо да имат толкова време престой в страната. НДСВ обаче заявиха, че това е в противоречие с вече одобрения текст.

Президентът трябва да издаде указ за насрочване на дата за вота не по-късно от 60 дни преди изборите.

Това означава, че за да се проведат изборите през май, както бе планирано, законът трябва да бъде приет окончателно от парламента до една седмица.

Депутати от мнозинството подозират, че ще има забавяне и именно за това работели НДСВ, които не се чувстват достатъчно подготвени за избори.

ДПС вече обяви, че ще сезира Конституционния съд за принципа на уседналост, но можело да направят това и след изборите, за да не подлагат на риск тяхното провеждане в срок.

ДПС не призоваха президента да налага вето на закона, което означава, че той може да го подпише веднага след приемането. В противен случай ще има допълнително забавяне при новите обсъждания и гласуване в парламента.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bulgarin
    #15

    Nyama li da poiskat i za deputatite usednalost - cial zhivot v narodnoto sabranie?

  2. НАБЛЮДАТЕЛ!
    #14

    Какава разпоредба бе. Автобусните орди на Сокол - ефенди сега ще приложат нова тактикяа. Е, няма да Ви я кажа!Стига безплатна информация

  3. К.К.
    #13

    Може пък принципа на уседналост да е плашилото, което да сплоти Догановият електорат, ако е започнал да се цепи, знам ли...

  4. ringup
    #11

    не съм съгласен гласа на един образован млад човек да е равен по тежест на един стар и необразован.Може на някой да му се стори недемократично ,но според мен гласа на всеки трябва да има тежест ,която се определя от трите компонента: образование ,възраст и имотно състояние.Така ще бъде най -справедливо-не мислите ли?

  5. наивник
    #10

    Като си знаещ припомни ми как мирната провинция Косово беше лишена от автономия и до какво доведе. Аз съм си наивник и си зная бабините поговорки: Който сее вятър жъне буря. Пък ти провери в статистиката колко от новородените през последните 5 години са Българчета и си отговори до какво ще доведе една конфронтация. До Ливан ли до Косово ли или сами до Ирландия и Испания

  6. MУРА
    #9

    Не се успокоявайте с видимо кротката реакция на ДПС. Щели да изчакат, ако трябва?! Хайде де!Тяхната болка са местните и парламентарни избори. За тяхтрябва да бъде битката и ще бъде. Като гледам българите пак няма да се затичат към урните да гласуват за евродепутати, така че ДПС ще си вземе бройките със или без изселниците.Ако като нация не се мобилизираме, не само да говорим, но и да гласуваме,фесовете /с българите-еничери при тях/,винаги ще ни прецакват. Нали фес Коритаров и султанката до него Лоравече ни обясниха, че ДПС не са лоши,те просто отстояват интересите си.Пропусна само да отбележи, че те,като и той, защитават не свои, а турските национални интереси.

  7. знаещ
    #8

    Много добре знаеш за какво става въпрос. И нали бяха три месеца, сега за какви 60 дни говорят? По-скоро трябва да са 6 месеца, за по-сигурно.

  8. f.t.a
    #7

    Напротив, имат право и да не гласуват.

  9. наивник
    #6

    Всеки има право да даде България на съд за този закон. Инересно ми е като данъкоплатец, с моите пари ли ще плаща държавата хонорарите на адвокати и наложените от съда наказателни глоби!!! Сте ни съдят хем че лишаваме някои от правото на глас хем че на други даваме право на два гласа! Има страни в които хората с Европейско гражданство имат право да гласуват по местоживеене и същите български емигранти ще имат право да гласуват освен на местните избори за евродепутати и на Българските - т.е. ще имат два гласа!

  10. нтк
    #5

    Голяма част от помислите Ви, ако са добронамерени са някави заблуди или фантазии. Помислете колко от разочарованите и напуснали Б-я в САЩ или другаде въобще гласуват? Само че те са с разбирането на лоялни граждани. И колко от Турция под строй пристигат на екскурзия. И всичко уж е за права , но какви? ОБСЛУЖВАТ ЧУЖДИ ИНТЕРЕСИ !!! Това в ЕС много добре го знаят и затова за Турция не искат и да чуят,камо ли да я видят член на ЕС.Иначе с какво право радетелите за права и свободи ще искат да се разпореждат

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.