Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реформата на Кирилов се сблъска челно със Съвета на Европа

Организацията опроверга правосъдния министър в специално изявление

19 коментара
Реформата на Кирилов се сблъска челно със Съвета на Европа

Законовите промени, с които правосъдният министър Данаил Кирилов твърди, че изпълнява европейски изисквания, са изцяло приумица на българските власти и европейските институции никога не са настоявали за тях.

Това става ясно от съобщение до медиите на Съвета на Европа, който отчита дали България е осигурила условия за независимо разследване на главния прокурор.

Съобщението идва дни, след като правосъдният министър представи идеите си за разследване на "тримата големи" в съдебната власт – главният прокурор и председателите на върховните съдилища. Според предлаганите промени разследване срещу тях ще се започва с решение на пленума на Висшия съдебен съвет, а отстраняването им ще се прави пак там.

Предложенията на Кирилов бяха остро критикувани от неправителствени организации, които заявиха, че така на практика се отваря вратата за натиск срещу председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд. От друга страна, главният прокурор остава недосегаем, тъй като предложенията са той да бъде разследван от свои подчинени. Освен това ръководителят на държавното обвинение има силно влияние във ВСС, т.е. би могъл да спре всяко решение.

Министърът се оправда, че изпълнява европейски препоръки.

Идеите са си ваши

Съвсем друго е мнението на Съвета на Европа. В съобщението им се посочва, че България е получила препоръки да въведе механизъм за независимо разследване на главния прокурор след делото Колеви срещу България в Европейския съд по правата на човека. То е заведено от близките на убития през 2002 г. висш прокурор Николай Колев. По време на делото ЕСПЧ отчита множество незаконни действия, както и съмнения за съпричастност към случая на тогавашния главен прокурор Никола Филчев.

"Въпреки твърденията за възможно участие на главния прокурор в убийството и доказателства, че той може да е одобрил поредица от незаконни действия срещу г-н Колев (незаконен арест, уволнение, повдигане на неоснователни обвинения), разследването e останало под контрола на главния прокурор и неговата служба. Нападателите остават неразкрити. Европейският съд по правата на човека е "установил, че разследванията не са били достатъчно ефективни и независими", пише в съобщението на Съвета на Европа.

В него се посочва, че 9 години след постановяване на решението България няма никакъв напредък по създаването на механизъм за разследване на главния прокурор. Идеите на Кирилов за отстраняване на върховните съдии не са по европейска препоръка, пише в съобщението.

"Мониторинговите доклади ясно посочват, че решението на Съда в Страсбург се отнася само до липсата на независимост на разследванията срещу главния прокурор и че разширяването на обхвата на реформите, така че те да обхванат и двамата председатели на върховните съдилища, е по инициатива на българските власти, без това да се изисква от Съда в Страсбург", посочва международната организация.

Къде дойде това съобщение?

"Къде, къде дойде това съобщение? Изпратете ми го, да. Вие си имате кореспонденция някаква, придавате ѝ специално значение". Това заяви Данаил Кирилов в отговор на медийни въпроси за съобщението на Съвета на Европа.

Той допълни, че е заявил пред ЕК, че не желае излишни спорове по този въпрос. Според него в докладите се говори и за главния прокурор, и за висши магистрати. Той заяви, че още през миналата година в пътната карта за съдебна реформа било записано, че мярката ще се прилага и за "тримата големи" и всички неправителствени организации били запознати с това.

"Вие ми кажете кое да изпълняваме. Действайки систематично и логично, е предвиден режим за "тримата големи". Въпрос на дебат е, българският парламент ще трябва да стигне до окончателното решение по отношение на тримата заедно или за главния прокурор ще бъде този режим", коментира Кирилов. Неговото мнение е, че всички трябва да бъдат третирани еднакво.

Шокиращо

Праосъденият министър говори пред медиите минути преди да открие среща, на която присъстваше и зам.-директорът на Отдела за изпълнение на решенията на ЕСПЧ Клер Оуви. Той заяви, че продължаващото десет години бездействие на българските власти по отношение статута на главния прокурор е "шокиращо" и припомни, че съветът е дал на страната срок до 1 окотмври.

"Ако до тогава не бъдат представени удовлетворителни предложения, то тогава Комитетът на министрите ще приеме междинна резолюция, което не е добре за международната репутация на България, във връзка със защита правата на човека", заяви той, съобщи Свободна Европа.

Доникъде

България няма никакъв напредък по създаването на механизма за контрол на главния прокурор, пише още в изявлението на Съвета на Европа.

Организацията посочва няколко основни проблема: само прокуратурата може да реши дали да се проведе наказателно преследване; главният прокурор и неговите заместници могат да отменят всяко решение, взето от друг прокурор, което не е било предмет на разглеждане от съд; липсата на каквато и да е възможност за жертвите да оспорят пред съд отказите на прокуратурата да образува досъдебно производство или да повдигне обвинение; невъзможността да бъде временно отстранен главният прокурор от длъжност: възможността главният прокурор да влияе на ВСС и на прокурорската колегия на ВСС, компетентни да взимат решения относно кариерата на прокурорите и назначаването на висшестоящи прокурори (които могат да имат досег с разследване срещу главния прокурор) и относно отстраняването на главния прокурор от длъжност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #19

    Проблемът на България е, че съдебната й система е от сталиниски тип, с недосегаем главен прокурор т.е. генетично сбъркана ! Сталинският модел трябва да се замени с европейски, колкото и голяма съпротива да има ! Иначе си оставаме недоразвит съветски анклав , което е голямото желание на БСП и бившите комунисти !

  2. Естествено
    #18
    Отговор на коментар #15

    Разбира се, че ще опитат да се снишат. Но до сега не е имало реакция. Сега има.

  3. За един елементарен гьонсурат това не е проблем... Той си има ясни инструкции от мутро-мафията.

  4. Vidco91
    #16

    "Идеите на Кирилов за отстраняване на върховните съдии не са по европейска препоръка", казва Европейския съвет Инициативите на Кирилов са на мутроолигархията и Цацаратурата й, показват фактите.

  5. Сократ
    #15
    Отговор на коментар #7

    Не е много сигурно дали номерът "няма да мине".Разгледаното съобщение на Съвета на Европа до медиите може да изглежда като "звучен шамар", както е отбелязал №5, само в очите на демократичната общност.Това няма много да попречи на пердето Кирилов да прокара законовите промени. Ще се снишат, както и друг път, и по коледните празници (или в друго удобно време) тихомълком ще нахлузят прокурорския хомот на все още независимите съдии. Отбелязвам, че Съветът на Европа се занимава основно с правата на човека

  6. Сократ
    #14

    Страсбург, 23 ноември 2018 г. Становище № 13 (2018) на КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ПРОКУРОРИ (КСЕП): „Независимост, отчетност и етика на прокурорите“ 50. Прокурорите не следва да се ползват от общ имунитет, а от функционален имунитет за добросъвестни действия, извършени при изпълнение на своите задължения. Прокурорът обаче следва да носи наказателна отговорност за извършени престъпления, включително в хода на правораздаването, в съответствие с националното законодателство.

  7. pepe
    #13

    Пак уличиха ГЕРБ в лъжа /по важен за устройството на държавата въпрос/!

  8. Лизи Гугуткова
    #12

    Борисов: 2,2 млрд. лв. искат САЩ за Ф-16

  9. Лизи Гугуткова
    #11

    Ilian Vassilev ... Този човек /кирилов-б.моя/ е дълбинно прост - няма смисъл да се спори. Като шопа в зоолгическата градина пред клетката на жирафа

  10. Борис
    #10

    Ситуацията с Главния прокурор, според Конституцията от 1991 г. и съответните закони, е, меко казано, абсурдна - практиката от изминалите десетилетия ясно го показва - не е нужно ЕС или Съвета на Европа, или Венецианската комисия да ни го казва - не може в една парламентарна република над определен държавен служител (при това фактически с репресивни функции) да няма друг освен бог? Основен принцип при либералните демокрации (каквато имаме претенции, че сме) е разделението и взаимният контрол и уравновесяване

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.