Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния одобри закон за експлоатация на офшорната вятърна енергия в Черно море

7 коментара
Румъния одобри закон за експлоатация на офшорната вятърна енергия в Черно море

Проектозакон за офшорната вятърна енергия, иницииран от румънското министерство на енергетиката, беше одобрен днес от Камарата на депутати в качеството на решаващ орган, съобщава новинарският сайт Хотнюз.

Изданието отбелязва, че според данни на Световната банка Румъния има офшорен вятърен потенциал за 76 гигавата инсталирана мощност, което представлява еквивалента на над 100 атомни реактора като тези в АЕЦ Черна вода (единствената АЕЦ в Румъния работи с два реактора, всеки от които е с инсталирана мощност от 700 мегавата - бел.ред.).

Според министъра на енергетиката Себастиан Бурдужа "Румъния е навлязла във финалната права към производството на офшорна вятърна енергия" и първите количества офшорна вятърна енергия ще влязат в системата след осем години.

"При наложеното от проектозакона темпо през 2032 г. ще имаме в националната енергийна система първите мегавати вятърна енергия, произведена от офшорни инсталации. Същевременно офшорното производство на вятърна енергия ще ни позволи укрепване на румънската индустрия чрез местно производство на зелен водород и продукти с добавена стойност, базирани на зелен амоняк", посочи министърът на енергетиката.

Министерството на енергетиката ще стартира в срок до три месеца от влизането в сила на закона специализирано проучване, на базата на което ще бъде подготвена процедурата за концесията и проучвателите дейности, съответно за строежа на офшорните вятърни централи и тяхната експлоатация.

На базата на това проучване до 31 март 2025 г. правителството трябва да одобри морските периметри, които ще бъдат дадени на концесия, а до 30 юни 2025 г. правителството ще определи размера на концесионното възнаграждение, което концесионерите ще плащат на румънската държава. След това министерството на енергетиката ще даде ход на тръжна процедура за присъждане на договорите за концесия.

"Чрез гласувания днес проект Румъния направи важна стъпка в посока към насърчаване на възобновяемата енергия в нашата страна. Приемането на законодателна рамка за започването на експлоатация на офшорните вятърни ресурси на Румъния е жизненоважна стъпка за осигуряването на енергийната независимост и устойчивост на Румъния", подчерта още Себастиан Бурдужа, цитиран от Аджерпрес.

Агенцията отбелязва, че при определянето на периметрите ще бъдат взети предвид редица фактори, включително да се намират в зона с повишен вятърен потенциал; разположението им да позволява отвеждане на електрическата енергия; да не бъде засегнато морското биоразнообразие, включително коридорите на миграция на птиците; разположението им да не взаимодейства с други икономически или военни дейности в румънското пространство на Черно море.

Проектозаконът за експлоатацията на вятърната енергия в Черно море беше одобрен от правителството през декември миналата година, а през март тази година беше гласуван в Сената.

Премиерът Марчел Чолаку заяви пред декември, че законът за офшорната вятърна енергия "ще ни помогне да използваме освен газа от Черно море и друг важен ресурс на страната в зоната на крайбрежието, съответно вятъра", отбелязва сайтът Юрактив.

"Имаме огромен потенциал, съществуват подготвени инвестиции от милиарди евро, които чакаха тази нова законодателна рамка. Сега можем да използваме потенциала за производство на зелена и евтина енергия в полза на румънците", посочи тогава румънският премиер.

Сайтът напомня, че експлоатацията на офшорната вятърна енергия в Черно море е част от ангажиментите, поети от Румъния чрез Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и е важна мярка за постигане на стремежа към декарбонизация на румънския енергиен сектор.

Българският случай

Специален закон за регулиране строежа на вятърни паркове навътре в морето бе одобрен на първо четене в българския парламент, но срещна яростната съпротива на туристическия, ресторантьорския и рибарския бизнес.

Все още проектозаконът е в процедура на събиране на предложения за корекции преди второ четене в парламентарната енергийна комисия и съответно в пленарна зала и становища от засегнатите страни.

В края на февруари лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че партията му "оттегля подкрепата за изграждане на перки в морето", независимо че един от вносителите на поправките за морските ВЕИ е депутатът от партията му Делян Добрев. Изказването на Борисов дойде на среща с рибари и туристическия бранш във Варна.

"Ние подкрепихме перките на първо четене, но това е една съпътстваща мощност. Когато се запознах детайла за каква мощност става въпрос и да поставим под стрес цели сектори, те не си струват. Затова нашата партия взе решение да оттегли подкрепата си за изграждането на перки в Черно море. Нека ни убедят в ползите", каза лидерът на ГЕРБ.

И изказа прелюбопитни аргументи за решението си.

"Особено когато гледаме едно от най-доброто кино, скандинавското, скандинавските сериали - уникални. Може би най-добрите в Европа, навсякъде виждаме перки, перки, перки в морето. Само че има една малка разлика - те нямат слънце, няма такъв туризъм, какъвто за радост имаме ние", каза Борисов.

Борисов каза още - "аз отговарям - 69 гласа няма да гласуват за този закон, това обещавам".

Можем да си набавяме достатъчно енергия от слънцето, имаме най-голямата зелена батерия в света - ПАВЕЦ "Чаира", добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #7
    Отговор на коментар #4

    Дълбоко дъно !? Това го е писал някой тъпанарин. На север от нос Емине започва една голяма плитчина, разширява се в Румъния и Украйна, която до преди отварянето на Босфора (около 5-6-7 хил. години пр. Хр.) е била суша (вижда се чудесно в макета на Черно море в Морската градина на Варна, пред Аквариума). Аве русофилска история, русофилът е известен като по-голям лъжец и от братята роми.

  2. ПyтлЭр Xyйло
    #6
    Отговор на коментар #2

    Виновникът ще е в Барселона с друго име и нов фейс. И ще се грее на дърва, извърлени от морето, щото така е по-екологично.:)

  3. The Rock
    #5

    В Румъния нямат напазарувани от хотелиери и ресторантьори министри!

  4. Слаб вятър, дълбоко дъно, силни бури. Така каза доцент Марков във видеото. Средни ветрове 8 м/с , в Северно море-9м/с. Което значи 50% по-малко мощност. В Черно море има вълни 20 метра. Скъпо. Фиксирани съоръжения до 50 60 м. Нашия шелф-от 50 до 200 м дълбочина. Плаващото е 50% по-скъпо. Плаващите по света се броят на пръстите на едната ръка. Планираш 1 милиард, а може да излезе 2-3 милиарда. По-нататък морето става дълбоко до 2 км. Брега има Натура, корабен трафик. Слабия вятър изисква специални

  5. Изграждането на вятърни турбини в Черно море би било трудно, скъпо и неефективно ( Блумбърг България) Доц. д-р Николай Марков, ръководител ЦХА, в "Бизнес старт" 08.04.2024 г.
    12:01 | 8 април 2024
    Обновен: 13:42 | 8 април 2024Автор: Георги Месробович
    Pause
    Mute
    Remaining Time -15:33
    Picture-in-Picture
    Fullscreen
    Избирането на работещ и ефективен вариант за изграждане на вятърни турбини в Черно море е много трудно. Това се дължи на преобладаващо слабия вятър, рязката промяна в дълбочината

  6. archibal
    #2

    От сега да се знае ако след 6-7 години внасяме ток от Румъния каква е причината и кой е виновника

  7. Гeн. Иван Колев
    #1

    Интересно, няма ли да пречи на туризма и на ресторантьорите им?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.