Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия изгуби най-мощния си спътник в непредвидена орбита

0 коментара
Графика на изсрелването на спътника

С провал завърши изстрелването на най-мощния руски телекомуникационен спътник "Експрес-АМ4" в четвъртък. Връзката с него е била загубена преди да достигне планираната геостационарна орбита, а по-късно се оказа, че той е изведен в непредвидена орбита. 

Тежкият близо шест тона спътник "Експрес-АМ4" беше изстрелян тази нощ с ракета-носител „Протон-М” от Байконур. Преди включването на последната степен на двигателите обаче спира подаването на телеметрична информация от борда на орбиталния блок. Според специалистите вероятно става дума за проблем в системата за връзка със спътника, който е предназначен за предаване на цифрови радиотелевизионни сигнали и интернет, както и за изграждането на съвременни комуникационни мрежи. Той трябва да покрие територията на Русия и страните от бившия СССР, както и част от Европа.

Според съобщение от космодрума по-късно един от измерителните уреди е регистрирал включване на двигателя на ракетата носител "Бриз-М" и отделяне на космическия апарат. След анализ и изчисления експертите са направили извода, че спътникът е поел по непредвидена орбита.

Руските специалисти са се обърнали към френски колеги, които са обещали да включат в издирването на спътника Космическия център в Тулуза, който разполага с мощна съвременна апаратура.

По план "Експрес-АМ-4" трябваше да застане на геостационарна орбита над 80-ия меридиан източна дължина. Остава неясно дали наземните служби ще могат да установят връзка със спътника беглец и да започне експлоатацията му на неразчетната орбита, посочва ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.

Агенцията припомня, че в руския космически бранш през последните години е имало няколко неуспеха. На 12 юни 2005 г. на космодрума "Плесецк" имаше неуспешен старт на ракета носител "Молния-М", която трябваше да изведе в орбита военен комуникационен спътник. На 28 октомври същата година на учебен спътник "Можеац-5", изстрелян също от "Плесецк", стана повреда и той не можа да се отдели от втората степен на ракетата "Космос-3М", след което бе изгубен. На 27 юли 2006 г. аварира стартирала от "Байконур" ракета-носител "Днепър" с 18 спътника на борда, сред които и чуждестранни.

На 5 декември 2010 г. с неуспех приключи опитът за извеждане в орбита на три спътника от руската система за глобално позициониране ГЛОНАСС. Заради извънредна ситуация на ракетата носител "Протон-М", стартирала от "Байконур", тя не можа да изведе на правилна орбита апаратите "Глонасс-М" и те заедно с двигателния блок паднаха в Тихия океан. На 1 февруари т.г. ракета носител "Рокот" потегли от "Плесецк" но не успя да изведе около Земята военния спътник "Гео ИК-2".  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.