Руската държавна корпорация "Росатом“ обяви, че е внесла в "Националната електрическа компания" заявление за участие в процедурата за избор на стратегически инвеститор по проекта АЕЦ "Белене". Интересът си е регистрирала и Корейската Хидро Атомна енергийна корпорация, по неофициална информация.Малко по-късно през деня желанието си да вземе дял от замразения ядрен проект е заявила и Китайската държавна ядрена корпорация (CNNC), съобщиха пред Mediapool източници, близки до компанията. Крайният срок за приемане на заявления изтече в 17.30 ч.
Това са и реално големите ядрени играчи, които имат технологичната и финансова възможност да довършат проекта, който се оценява на максимум 10 млрд. евро, в които НЕК смята да участва с направените досега инвестиции в оборудване, площадка и лицензи на обща стойност около 3 млрд. лв. или 1.5 млрд. евро, което би ѝ осигурило 15 на сто в бъдещата проектна компания за реализация на строежа.
Някои искат акции, други да доставят оборудване
Заявления за интерес за участие в процедурата са подали и френската "Фраматом" и американската "Дженерал Електрик", но те просто препотвърждават участието в строежа на ядрената централа в рамките на руския проект, изпълняван от "Атомстройкеспорт", дъщерна компания на "Росатом". Това означава, че те ще доставят необходимо оборудване за довършване на атомната централа и неядрената ѝ част като осигурят финансиране за тези съоръжения, а след въвеждането в експлоатация на мощността средствата ще бъдат връщани по схема.
Подобна схема бе приложена в проекта на акционерното споразумение между АЕЦ "Козлодуй" и американската "Уестингхаус" за изгражданетго на VІІ блок на съществуващата ядрена централа. От "Уестингхаус" се очакваше да осигури оборудването с експортни заеми и на тази база да получи дял в проектната компания, но после централата да върне парите и да си вземе обратно акциите. Намерението обаче се разсъхна.
Това ще облекчи значително търсеното финансиране на ниво проектна компания, който и да е мажоритарния акционер в нея, и то може да падне под 5 млрд. евро, коментират специалисти от бранша.
По данни на БНР заявка за участие в процедурата с интерес към придобиване на миноритарен дял е подала и българска компания. Коя е тя не е ясно.
От СNNC повече от две години афишират интереса си и периодично се срещаха с представители на НЕК и на Министерството на енергетиката в проучване на статуса на проекта. Бяха дори на площадката с доставеното вече оборудване на проекта.
На руската "Росатом" се гледа като на основния им конкурент, още повече дизайнът на АЕЦ "Белене" е на дъщерното ѝ дружество "Атомстройекспорт", което вече изработи двата реактора, които НЕК смята да апортира в бъдещата проектна компания и държавата да получи участие, а също така и контрол върху решенията за ядрената централа.
Корейската Хидро и Атомна енергийна корпорация също е сред големите ядрени играчи на световно ниво, но проблем за участието ѝ е липсата на опит с реактори ВВЕР-1000, което е поставено като условие към кандидат-инвеститорите.
Може парламентът да склони на държавни гаранции
Другият проблем, който се очертава пред процедурата, е поставеното условие от държавата да не дава гаранции, заеми и договори за дългосрочно изкупуване на тока от бъдещата ядрена централа. Неведнъж обаче и CNNC, и "Росатом" са заявявали, че без държавни гаранции няма как да стане проектът. Според експерти това не означавало непременно финансови гаранции, а такива, че няма да се създават пречки пред реализацията на проекта.
В началото на миналата седмица, запитана дали държавата може да размисли за предоставянето на гаранции в рамките на самата процедура, енергийният министър Теменужка Петкова заяви пред журналисти, че "е рано да се говори за отстъпки в хода на процедурата, която към момента има ясни параметри".
"Нека да видим какви заявления ще постъпят и като навлезем във фазата на преговори ще стане ясно кой на какви отстъпки е склонен и дали ще има такива. Това зависи от парламента, когото ще информираме за необходимост от промяна на параметрите на процедурата", каза тя.
Официалната информация за кандидатите в процедурата ще предоставена от министър Петкова във вторник, съобщиха от ресорното ведомство.
Илиян Василев: Нов шанс за олигарсите
Според енергийния експерт и бивш посланик на България в Русия Илиян Василев възраждането на ядрения проект е защото "същите олигарси, които вече изцедиха възможността да вземат в енергетиката, без да произвеждат, виждат в АЕЦ "Белене" новия си шанс".
По думите му "Росатом" няма средства, за да ги инвестира в проекта. "Отново стигаме до една позната ситуация още от 2006 г. – "Росатом" тогава беше с много по-големи възможности да инвестира и искаше да участва като акционер. Нещата не са се променили! И през 2019 година е също толкова политически и по друг начин невъзможно и трудно за прокарване ситуация, при която "Росатом" да владее суперстратегически обект на територията на НАТО и ЕС", коментира той пред БНР в понеделник.
"Но, този път се опитва една комбинация - технологията и тежестта на Русия и китайските пари, тоест руско-китайско сътрудничество на българска територия. Тази комбинация е много наивно замислена в кабинет, който не разбира особеностите на китайската политика. Идеята, че китайците ще играят младши партньор на големия руски "Росатом“, е просто наивна", смята още Василев.
Той отбелязва още, че процедурата за АЕЦ "Белене" става около фона на безпрецедентна криза в българската енергетика.
"Към уравнението трябва да отчитаме, за много голямо съжаление, и използване на АЕЦ "Белене" вече дори в контекста на т. нар. "климатични промени". Има нови лобисти за „АЕЦ Белене“. Това е някаква убийствена война между различни кланове и интереси, всеки от които се бори за оцеляване … В енергетиката има много предприятия на изкуствено дишане, които се поддържат, само за да се поддържат съответни олигарси", заяви Василев и допълва, че новото усилие за "Белене" е от страна на изцедилите енергетиката олигарси.
Георги Касчиев: Тревожно е, че няма евроинвеститори
Бившият шеф на ядрения регулатор у нас и специалисти Георги Касчиев смята за притеснителен факта, че няма европейска компания, която да участва в конкурса за стратегически инвеститор на АЕЦ "Белене".
Той припомни, че преди 11 години, когато за пръв път НЕК търсеше стратегически инвеститор и за такъв бе избрана немската RWE, но тя се отказа, в процедурата участваха поне девет известни енергийни компании от Европа.
Според Касчиев е тревожно, че липсата на интерес от страна на частни компании, а само на държавни и то от страни извън ЕС, ясно показва, че проектът не е перспективен.
"Включването на страни извън съюза в ядрените дейности е чувствителен въпрос и изисква силно доказване. На всичко отгоре, той не се одобрява от Европейската комисия”, каза Касчиев пред бТВ.
По мнението му Русия и Китай да обединят предложенията си в процеса на преговори. "Ще използват ситуацията, за да извиват ръце и да получат значителни отстъпки, макар нашите управляващи да твърдят, че няма да има държавни гаранции”, заяви ядреният експерт.
Проектът надали ще се реализира, смята още Касчиев.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
33 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
А рашките ,които искат 20 милиарда лева за атомна централа, защо убиват собственият си народ с атом и съседни тоже!? ............................................ Половината руски станции за измерване на радиацията са замлъкнали ..................................... - https://www.mediapool.bg/polovinata-ruski-stantsii-za-izmervane-na-radiatsiyata-sa-zamlaknali-news297068.html
За тукашните любителите на войната , дрънкането на оръжието ги прави щастливи ....... няма значение колко струва цялото това безумие !
иронията е, че и Козлодуй, и бЭлЭнЭ (ако не дай Боже ни загробят с него), и чЭрнобилските им съвЭЭтски реактори ще бъдат пазени (стратегическите обекти така се пазят) от новите ни Ф16-ки ;-) ... ... И за се порадват и крепостните тролюве (още и още) на този пракрасен самолет: ето графика на Air Force Thunderbirds (Ф16-ки, разбира се): http://afthunderbirds.com/site/show-season/
Преди: АЗ в тоя "Гьол" пари няма да вложа! Закривам! Сега: Тоя гьол, вече не е гьол. Откривам!
Атлантически Съвет / Atlantic Council of Bulgaria
15 часа ·
Започват манипулациите на общественото мнение по повод закупуването на F-16!
Някои медии в България пишат, че производителят на F-16 "Локхийд Мартин" е получил договор да произведе 14 самолета F-16 блок 70/72 за Словакия за близо 800 милиона долара. А България е сключила договор за 1.2 милиарда долара за 8 самолета.
Къде е уловката?
Първо, вярно е, че "Локхийд Мартин" получи договор за близо 800 милиона.
Справка:
https://www.defense.gov/…/Contrac…/Contract/Article/1922486/
Само …
че става въпрос само за производството на самолетите и поддръжка. Тук НЕ се включва свързано със самолетите оборудване, въоръжението, обучението на пилотите и надземния технически персонал. Предстоят още договори. Освен това участват и други производители на въоръжение и оборудване.
Трябва да си припомним, че цената на сделката на Словакия за 14 самолета F-16, оборудване, въоръжение, обучение и логистична поддръжка възлиза на близо 1.8 милиарда долара (около 1.6 милиарда евро).
Вж. https://spectator.sme.sk/…/government-has-approved-the-purc…
Така че, за да има Словакия F-16, остават договори за още близо 1 милиард долара.
Така е организиран процесът на придобиването на самолетите от САЩ.
Не на последно място, трябва да си припомним, че България подписа не един, а четири договора за придобиването на F-16.
1. Международен договор (LOA) BU-D-SAB "Самолети F-16 Block 70 и свързана с тях поддръжка" (F-16 Block 70 aircraft and associated support)
2. Международен договор (LOA) BU-D-AAA "Боеприпаси в подкрепа на F-16" (Munitions in support of the F-16)
3. Международен договор (LOA) BU-P-AAD "Sidewinder AIM 9X Блок II ракети, свързани материали и услуги" (Sidewinder AIM 9X Block II Missiles, associated material and services)
4. Международен договор (LOA) BU-P-LAR "Многофункционална система за разпределение на информация - Съвместна тактическа радиосистема (MIDS JTRS) (5) и свързана с нея поддръжка и оборудване" (Multifunctional Information Distribution System Joint Tactical Radio System (MIDS JTRS) (5) and related support and equipment)
Справка: https://www.parliament.bg/bg/bills/ID/157091
В случая със Словакия, за тези 800 милиона долара, става дума само за първия договор. Което е видно и на страницата на Пентагона. На този етап не става дума за въоръжение, оборудване и обучение.
https://www.defense.gov/…/Contrac…/Contract/Article/1922486/
Екипът на пресцентъра на Атлантическия съвет на България, въпреки непрестанните хибридни атаки и дезинформацията, остава верен на мисията си да информира обективно и пълно българското общество по въпросите на сигурността и отбраната.
Защото нашата мисия е ясна и неизменна: Силна България в силен Алианс!
Най-добре е руснаците да съберат ръждясалата си морално остаряла техника и да се пръждосват на изток! На нас ядрена бомба в земетръсния район на Белене не ни трябва! Още повече - инсталирана от ръчичките на китайци и руснаци...! А още по-добре е, заедно с остарялата и ръждясала техника, да си вземат мутрата борисов и темерутка петкова и то с еднопосочен билет!
Руснаците, китайците, корейците и техните български другари от мафиотската върхушка на Герб и "Позитано" 20 искали дял от АЕЦ Белене...! Ами дял от трагедията при едно разрушително земетресение ще поемат ли? А какъв дял при евентуална катастрофа ще поеме енергийната мафия в Герб, която за нещастие управлява днес страната ни? Къде да търсим тогава мутрата от Банкя и хората около него, в това число и Темерутка...?
Моите поздравления!
Преди няколко години руснаците изнесоха официална информация, че на мутрата Борисов са платени 50 000 000€, за да си мълчи при продажбата на виваком на руснаците. Рапоня реагира и заяви, че ще съди руските източници за лъжа. Някой да е чул или прочел за заведено дело? - Няма и да има такова. Както няма и един читав журналист да пита Тиквата дали е завел дело. Тези милиони трябва да се заработят и само те ли?!... И само Боко ли е?!...Има майцепродавци, които са за разстрел, но нашенеца има къса памет …
и спи. Да излезем на улицата и да защитим родината си от алчните акули във властта!
Навремето, след1989 от трибуната в народното събрание Нора Ананиева произнесе емблематичната фраза обръщайки се към СДС: "Искате капитализъм-ще го имате, но ние ще бъдем капиталистите". Така и стана! Боко, който още не си е върнал билета за членство в БКП, направи такива поразии, които трудно ще поправим, ако продължи да управлява.
Няма даже едно одобравящо идеята за Белена мнение до тук - безсамните опити за национално предателство налагат подхода Хонг Конг, прилагане е успешно вече срещу Пеевски преди време. След като законът позволява бизнесът да влага неограничено пари в партиините централи, играта за Белене е съвсем ясна - парламентът благославя, правителството улеснява, българинът ругае и плаща! "Да България" има отлична кауза - с мънкане повече не става! Достойни руснаци с децата си протестират, бият ги но не спират, в Хонг Конг също - ние "прекланяме главички" - има национално предателство Дядо..(#20), но робът си трае и нехае за Трибунал. А, бе, лятно отпускарско време е!