Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдбата на паметника на Съветската армия ще се решава с анонимен конкурс

92 коментара
Съдбата на паметника на Съветската армия ще се решава с анонимен конкурс

Съдбата на паметника на Съветската армия в София ще се реши с анонимен конкурс. Плановете са той да бъде обявен през февруари, съобщи главният архитект на София Петър Диков.

Премията за първо място в конкурса е 25 000 лв., за второ - 10 000 лв., а за трето - 5000 лв.

В понеделник се проведе обществено обсъждане какво да бъде заданието за конкурса, в което участваха около петдесетина архитекти, инженери, проектанти, социолози, журналисти и граждани. След тричасови дебати те стигнаха до идеята за провеждането на анонимен международен конкурс за нова визия на пространството около паметника на Съветската армия.

"Изключително доволен съм от обсъждането за паметника. Направиха се много разумни предложения, които ще бъдат нанесени в програмата, която ще внесем в общинския съвет за да се обяви конкурс", каза Диков.

Друго предложение от общественото обсъждане беше да се запише, че участниците в конкурса ще имат право на свобода как да изглежда пространството. В проектите паметникът може да съществува или да го няма, като това ще реши всеки участник.

"По-добре е да работим с аргументите на творческите идеи, а не силата на политическите идеи да бъдат аргументи. Накрая решението ще бъде политическо, но нека да дадем творческите идеи на тези, които ще вземат решението", призова Диков.

По думите му на обсъждането за съдбата на паметника на Съветската армия е имало две крайни решения – само премахване и нищо друго или само оставане и нищо друго. "Нека да видим какво предлагат архитекти, дизайнери, инженери, ландшафтни архитекти. Може да се окаже, че има интересни идеи, които да оборят част от политическите аргументи", каза Диков.

По време на публичното обсъждане от инициатива за демонтиране на паметника, начело с журналиста Иво Инджев, обявиха, че монументът трябва да бъде преместен на "скромно място". Според арх. Момчил Христов градинката се използвала предимно от майки с деца и млади хора, но дори нямало пейки, а паметникът не правел сянка. "Ясно е, че там трябва да се виждат и хората с ордените, но това е паметник на лъжата", коментираха други.

"Мамят ни. Като конкурса за метростанцията. Ако само ще сменят пейки, плочки и кошчета, защо им е конкурс", гневяха се трети.

Арх. Димитър Димитров се обяви за запазване на паметника. Според Борис Мисирков монументът бил сред големите забележителности на града, които привличат туристи. Дали да остане или не, не било най-важната тема на деня.

Архитекти поискаха от методиката за оценяване да бъдат премахнати 30 точки, които се дават за "доразвитие на парковата среда с респект към автентичните следи от всички исторически пластове", което поощрявало проектите, запазващи паметника. Диков обеща, за да няма съмнения за манипулация, да промени това условие.

Паметникът на Съветската армия е изграден през 1953 г. Заедно с оформянето на градината е струвал близо 3.6 млн. лв. по тогавашната стойност на лева. Според историческата справка към конкурсната документация най-вероятно сумата, преизчислена към сегашната икономическа ситуация е около 20 млн. лв.

Паметникът на Съветската армия редовно осъмва изписан с графити и изрисуван с различни бои. За последно беше оцветен в розово през август, когато се навършиха 45 г. от участието на българските войски в окупацията на Прага през 1968 г..

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

92 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #92

    Истуканът на Червената армия противоречи на честта и достойнството на българския народ. НЯМА на света друг народ, който да издига паметници на своите окупатори. Това е паметник, който АБпФК са издигнали на своите благодетели - червеноармейските грабители.Затова нека да си остане техен - да си го инсталират в задния двор на Дома на АБпФК на Позитано.

  2. Анонимен
    #91

    №81 От времето на Екатерина Велика Русия води над 9 войни да излезе на топло море. Тези войни за никого не са освободителни както ги представя руската пропаганда. Така е и за България.

  3. Анонимен
    #90

    Има голям паметник на съветската армия и на бул."Черни връх" в местността "Кръста". Защо винаги за него се премълчава?

  4. Youlian
    #89

    За конкурса - Съдбата на Паметника на Съветската армия!
    Предлагам да се изработи една инсталация:

    Защо трябва да запазим паметника на Съветската армия?
    До скоро си мислех, че след като Съветската армия е била окупаторка, а не освободителка, защото не имала от какво да ни освобождава, а по-скоро да ни поробва,което стана реалност след края на Втората Св. Война. Поради тази причина си мислех, че най-удачното място на този голям и
    величествен Монумент е Музея за Соц. Изкуството. Няма по-прекрасно

  5. Анонимен
    #88

    Какъв конкурс, какви пет лева? Сто кила тротил и... край! Веднъж и завинаги със съветската армия окупаторка на България. Да се запази само шмайзера на пияния руски войник, да се завре в г... на руския агент Сергей Дмитриевич Станишев и да се изстреля накътмто Сибир! Те това е справедливото отношение към историческата ни памет! Смърт на комунизма, свобода на народа! Това е лозунга ни днес!

  6. Анонимен
    #87

    84, 86, не съм срещу България, напротив, но не е нормално да се харесва нещо толкова грозно! Не може това да е символа на моята България, това е символа на шуробаджанащината и некадърието на сем. Живкови, които позволиха построяването на този позор.

  7. Анонимен
    #86

    секи 4ти км Скулптурът на МОЧА, живеещ в САЩ, препоръчал да преместят МОЧА на "скромно място". Връх "Хаджи Димитър" не е съвсем скромно място, а е и символ на България. НДК също е символ на (1300 години) България. Авторът на 77 май е леко... неуравновесен 77 И този и онзи пред НДК, трябва да се махнат. Този да си го сложат пред партийната централа или на Бузлуджа, както тука предложи някой, но не с народни пари, както вече е платено през 53-та, а с БСПарски. А онзи пред НДК - да го взривят, за да не ни срами пред света. И Старчев и компания да плати разноските за разрушаването на грозилото, което е сътворил!

  8. Анонимен
    #85

    Сега е моментът да си докарам някой и друг лев от хонорар за коментар. Моят коментар е: "ПАМЕТНИКЪТ ДА СЕ РАЗРУШИ ИЗЦЯЛО, СЛЕД КОЕТО ДА СЕ ПОСТРОИ ОТНОВО НА СЪЩОТО МЯСТО И В СЪЩИЯ ВИД !!! Така всички ще са удовлетворени, а ще се стимулира и икономиката, защото ще се отворят много нови работни места". Надявам се, че хонорара ще си го получа до Коледа.

  9. Анонимен
    #84

    До 77. Човече, това е паметник за 1300 години БЪЛГАРИЯ. Как да разбирам призива ти да го ВЗРИВЯТ? Не искаш България ли? Или нещо друго?

  10. Анонимен
    #83

    В столицата на Германия има паметник на съветският войн който се поддържа в блестящо състояние.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.