Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ предлагат екотехнологии за българските ТЕЦ

Конкретни работни срещи предстоят идните дни в централите в "Марица Изток"

16 коментара
САЩ предлагат екотехнологии за българските ТЕЦ

САЩ са готови да предоставят на българските въглищни електроцентрали технологии за улавяне на въглеродните им емисии и за развитие на енергийни системи на основата на досегашното им гориво. Това би позволило на мощностите да продължат да работят в условията на повишените екологични изисквания на Европейската комисия към горивните инсталации в Евросъюза и да намалят все по-повишаващите се техни разходи за опазване на околната среда.

Във вторник и сряда ще има конкретни работи срещи в трите основни ТЕЦ в комплекса "Марица Изток" – държавната "Марица Изток 2" и т. нар. американски "КонтурГлобал Марица Изток 3" и "Ей И Ес Гълъбово". Интересът е да им бъдат продадени американски технологии за реализация на проекти за екологизация на български ТЕЦ и дори тяхна трансформация при възможност за евентуалното им финансиране от европейски фондове.   

Това са обсъждали в понеделник министърът на енергетиката Теменужка Петкова и представители на Департамента по енергетика на САЩ, които са на посещение в България в рамките на Стратегическия диалог на високо равнище между двете държави. Този форум за консултации и сътрудничество по глобални, регионални и двустранни въпроси от взаимен интерес за двете държави бе договорен по време на срещата на премиера Бойко Борисов и президента на САЩ Доналд Тръмп през ноември миналата година. Първата му сесия се състоя в София в началото на януари и разговорите бяха около вноса на втечнен газ от САЩ и диверсификацията на енергийните доставки за страната.

Петкова е разговаряла със заместник-помощник секретаря по управление на чисти въглища и въглерод към организацията "Енергия от изкопаеми горива" към Департамента по енергетика на САЩ Лоу Хъркман и колегата му от същата огранизация Анджелос Кокинос, както и д-р Джеймс Адамс от Държавния департамент на САЩ. В срещата е участвала и посланикът на САЩ у нас Херо Мустафа, По-късно през деня те ще се срещнат и с представители на Министерството на околната среда и водите.

В енергийното ведомство е била обсъдена възможността за сътрудничество при запазване капацитета на въглищните централи в България, осигуряващи 46 на сто от електроенергията на страната, с помощта на опита и разработените технологии в САЩ, съобщиха от енергийното ведомство.

Петкова е коментирала, че в момента въглищните централи имат големи разходи за закупуване на парникови квоти за да работят и да покриват изискванията за емитирани въглеродни емисии. Това води до оскъпяване на произвежданата от тези мощности електроенергия, което налага търсенето на алтернативи.

От Департамента по енергетика на САЩ са представили информация за изследвания и развитие на енергийни системи на основата на въглища, както и за улавяне и съхранение на въглерод, допълниха от министерството.

В следващите два дни делегацията се посети първо държавната въглищна централа, а после и американските като ще бъдат обсъдени възможностите за по-устойчивата им работа. По информация на Mediapool и трите компании са отворени за намирането на съвременни икономически решения, които ще им позволят да продължат да експлоатират мощностите си и след периодите на отстъпки от новите еконорми, които Европейската комисия може да им даде.

От американската делегация са се интересували и от възможностите за финансиране на токива проекти от европейските фондове в контектста на обявената Зелена сделка на Европейската комисия, но засега такива шансове не са налице.

Опциите за газификация на въглищните централи също стоят на дневен ред като вариант предвид възможностите за внос на втечнен газ през бъдещия терминал край гръцкото пристанище Александруполис, в което "Булгартрансгаз" ще вземе 20 процента. През строящата се газова връзка с Гърция до Стара Загора с капацитет от 3 млрд. куб. годишно, но с опция да се увеличи до 5 млрд. куб. м, суровината може да захранва преоборудваните в газови сегашни въглищни централи. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. velko
    #16

    По всичко личи,че САЩ са готови да ни пробутат старо оборудване и технологии за ТЕЦ-и в Марица изток. Б.Б. се похвали, че с Тръмп е разговарял за стратегическо партньорство. В САЩ има работна технология за "Подземно изгаряне на въглища/този вид/,получаване на газ и транспортиране чрез тръби до котлите на централите"още от 60-те години на м.в..Със съдействието на БАН технологията може да бъде закупена и внедрена в страната в съкратени срокове.

  2. Лизи Гугуткова
    #15

    ЕК задължи Румъния да отвори пазара си на природен газ за България Transgaz ще трябва да предостави минимален капацитет за износ на природен газ от 3.7 млрд куб. м годишно за България„ ТОЧНО ТАКА ЕК ЩЕ НИ ЗАДЪЛЖИ ОТ ТУРСКИЯ ПОТОК ...нЯМА ШАНС ДА Е САМО РАШКИ ГАЗ!

  3. Лизи Гугуткова
    #14

    РАШКИТЕ СИ ВДИТАТ НАСТРОЕНИЕТО С ЛЪЖЛИВИ НОВИНИ....ВСЕКИ МОЖЕ ДА ВИДИ КЪДЕ Е КОРАБА В САЙТА "МАРИНА ТРАФИК",КОЙТО ЩЯЛ ДА НАПРАВИ ОСТАНАЛИТЕ 160 КМ ТРЪБИ ЧЕИ БОЙНИ КОРАБИ ГО ПАЗЯТ И ОБИКАЛЯТ СВЕТА.?! lian Vassilev ·This is total fake. The pipelaying vessel is anchored south of Sri Lanka. No trace of Russian navy ships. One more hybrid infotack debunked. Това е тотално фалшиво. Газопроводният съд е закотвен южно от Шри Ланка. № Следа от кораби на руския флот. Още един хибриден инфотак развенчан. · "Российские боевые корабли сопровождают судно «Газпрома», способное достроить «Северный поток — 2», из Индийского океана до Средиземного моря...."

  4. vladi_guetzov
    #13

    Защо ставам тъжен като чета тази статия?Защо ставам тъжен като виждам колко ограничени и некомпетентни чиновници ни управляват,неспособни да развиват проекти,неспособни да водят политика ,но способни да прахосват парите на държавата и данъкоплатците за безмислени и умиращи проекти,да се кланят раболепно на чужденци.Така България няма да се оправи нито икономически ,нито политически ,нито образователно и ще гледа Европа през крив макарон и след 50 г и след 100г.Българите ще продължават да имигрират както африканците ,но и последните не искат да идват тук, защото България е само на картата в Европа ,но всъщност не е .

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  6. vladi_guetzov
    #11

    Всичко добре звучи,но на каква цена ?Американците отново ще направят тока 2 пъти по-скъп.,а нашите политици едва ли ще могат да се договорят достойно.Отново се прахосват парите на данъкопланеца от некомпетентни служители ,което е престъпление срещу държавата и народа.Колкото повече инвестираме в ниско калорични въглища и сажди ,толкова повече затъваме.За съжаление парите на данъкоплатците прахосани от правителствени чиновници няма да се върнат ,загубите се увеличават поради пропуснатите ползи.Ако

  7. dimitardi100
    #10

    България трябва да спре с идеологиите , а чисто тактично и прагматично да вземе своите решения, като независима и суверенна държава, и да избере стоки, услуги и партньорства, които са с по-добро съотношение между качество и цена, съобразявайки се със законите на ЕС !

  8. Гущер
    #9

    Края на 90те години, България има една много добре балансирана енергийна система, ток, газ, всичко си работи супер. Говори се за нови 6! реактора в Белене, ама никой не го взема на сериозно.

    Идва прехода и всички започват да гледат откъде да клъвнат нещо. Трети и четвърти реактор, нямаше нужда да ги затваряме, ама хайде сделка с Европа, съгласихме се. И все пак, след като на всички беше ясно че ще се затворят след 3-4 години, ние похарчихме над $500 милиона с Westinghouse за модернизация на 3-4

  9. lubo
    #8

    "Опциите за газификация на въглищните централи също стоят на дневен ред като вариант предвид възможностите за внос на втечнен газ през бъдещия терминал край гръцкото пристанище " ха-ха-ха Ама руският газ вече е по-евтин от американския. Защо централите да не работят на природен газ ? Въртят сучат, и все до пустия американски втечнен газ стигат ...

  10. Георги Илиев Митев
    #7

    Еволюирала комунистическа идея в Американско дело ! Автор: Георги Илиев Митев. Трето поколение репресиран. Потърпевш от военните, полицията, медиците и граждани. Град София (2014).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.