Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Шамарите в речника" и oбщата история

14 коментара
Паметник на Гоце Делчев в Скопие

Правителството не се поддаде на популистките призиви да спре Северна Македония по пътя ѝ към Европейския съюз и ще подкрепи започването на преговори за присъединяването ѝ. През последните повече от две години обаче то допусна грешки по отношение на Скопие, които можеха да прераснат в истинска криза.

Вицепремиерът Красимир Каракачанов и партията му ВМРО, които претендират да са най-големите адепти по темата "Македония" и я ползват нескрито за вътрешнополитическа пропаганда, настояваха България да блокира Скопие за ЕС, докато не бъдат изпълнени условията по договора за "Обща история".

Подобен ход обаче нямаше да донесе никакви ползи на България – на първо място защото има потенциала да тласне югозападната ни съседка към дестабилизация, да я настрои срещу ЕС и да я направи по-податлива на руско влияние, от което страната ни няма полза.

Другите негативни последици са, че такова решение ще даде допълнителни аргументи на антибългарските сили в Северна Македония и формални основания да продължат още по-ожесточено антибългарската си кампания.

Всичко това съвсем не означава, София не трябва да изисква и да упражнява лостовете си за влияние, за да разреши спорните въпроси със Скопие, включително историческите въпроси. Известно е, че това е сложен и мъчителен процес, като се имат предвид наслоената през годините идеологическо- политическа матрица в съседната държава. Ако търсим пробив, едва ли най-добрата рецепта е да размахваме сопа и морков, демонстрирайки ту снизхождение, ту началническо високомерие.

Нужно е хладнокръвие, уважение и ясно поставяне и отстояване на интересите ни.

Българското правителство обаче излъчва разнопосочни сигнали – от ултиматуми за вето, подигравки и размахване на пръст до категорична подкрепа.

Пропуски в Договора за добросъседство

Преди две години България и Македония подписаха историческия Договор за добросъседство, който регламентира създаването на общата комисия. Никъде в документа не пише, че македонските историци трябва да приемат всички български тези или че България трябва да се съобразява със Скопие. Няма конкретни срокове и действащи контролни механизми.

Договорът бе безспорен дипломатически пробив, но още след подписването му лесно можеше да се предвиди, че комисията ще работи бавно, с много спорове и може и да не постигне очакваните от България резултати.
България и Македония постигнаха сериозен напредък и честваха заедно исторически дати и личности, но комисията забуксува.

Президентът Румен Радев и други политици настояха към договора да се подпише нов анекс, а сега България може да формулира нова позиция, в която ясно да посочи, че е готова да се намеси в преговорния процес, ако Скопие не изпълнява определени условия, свързани с решаването на спорните исторически въпроси.

Демонстрирането на сила и подигравки към Скопие за "шамари с възпитателна цел", може само да навредят на българските аргументи.

Македония за вътрешна употреба

Отношенията между двете страни се използват за вътрешна употреба и в София, и в Скопие. Вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов разпознава в Северна Македония основна възможност да демонстрира сила и "патриотизъм".
Изказванията му пък са добре дошли за антибългарските кръгове в Скопие и пораждат очаквана контрареакция.

Така едните и другите взаимно се помпат и оправдават важността си на вътрешнополитическата сцена.

В края на миналата седмица Каракачанов заплаши да оттегли ВМРО от управлението, ако България даде зелена светлина за започване на преговори с Македония, а в понеделник заяви, че не е поставял ултиматум.

"Каракачанов като войвода е по-твърд, шамарите са му в речника, ние сме по-дипломатични", разясни от своя страна премиерът Бойко Борисов.

Каракачанов пък уточни, че всичко било с възпитателна цел.

Този балкански водевил вероятно щеше да е неадекватен за отношенията с други държави, но тук хваща декиш.

За българските граждани обаче е ясно, че подходът на правителството им през последните месеци не е особено продуктивен, включително защото не отчита в достатъчна степен колко трудно е за македонските политици и историци да вземат завоя и да се откажат и от наложени с години пропагандни тези в страната си.

Сега правителството има шанс да приключи този разнобой и да защити националните интереси с ясна и точна позиция за Северна Македония, която да затвърди безспорния пробив в отношенията между двете страни.

България трябва да използва момента и да ускори работата на двустранната комисия и да заложи някаква реалистична времева перспектива за разрешаване на историческите спорове. С шамари обаче едва ли ще стане. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #14
    Отговор на коментар #11

    Блестящо презентиране на руската школа. Поздравления.

  2. Обектив
    #13

    Споделям позицията на автора. Политика не се прави с емоции, още по-малко с псевдоемоции, гарнирани с бабаитско-просташко перчене, а с ясна държавническа визия, претворявана последователно и интелигентно "с желязна ръка в кадифена ръкавица" .

  3. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #12
  4. Valpet
    #11

    Всеки знае, че така наречената "национална история" се използва за "патриотично възпитание", което е нужно на държавния елит за да господства върху останалата част от населението. Последното в по-голямата си част е наясно за какво става въпрос, но се намират и както наивници, така и тарикати, които се "връзват и самонавиват" на тема патриотизъм, за който още Л.Н.Толстой е казал, че е РОБСТВО, т.е. подтисничество по смисъла на казаното по-горе. Това няма как да се признае от хора, които трупат престиж

  5. Лизи Гугуткова
    #10

    Руския интерес в Македония е да посее вражди, да скара България, Гърция и Сърбия и да отслаби НАТО и ЕС. А и рашистите винаги са поддържали сърбите.

  6. boriana
    #9

    Хубаво казано, в стила на политическата коректност. По кройката на бюрократичните размисли. Да, аз съм за подкрепата на Скопие за членство в ЕС и особено в НАТО. Но. Защо се извинява поведението на ВМРО, които използват своята патриотарщина да настройват вътре общественото мнение, защо не си поговорим за дву.личието на Каракачанов, кре.сливия праз.нодумец Джамбазки, изобщо за политиката на ВМРО и ползата от него, под чийто диктат се постави в Споразумението точката за историята, от която пък НИЩО

  7. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #8
  8. ivancho ivanov
    #7

    Спорът(#1) не е какво да сеправи сега, а ялов по дефиниция, но и отровен, кой какъв е бил, да речем преди Първата световна война по тези краища. От действията/думите на президента Радев и т.н. ВМРО проличават опитите да се настройва общественото мнение и в двете страни против разбирателство непбходимо за приемане на Северна Макдония в ЕС и НАТО! Конференцията за решаване на историческите въпроси в момента е ненужна, даже вредна и ще е добре да бъде обявена в безсрочен отпуск до по-добри времена

  9. Nely
    #6

    Ако Каракачанов иска да възпитава чрез историята, да се запише като възпитател в някое село край София. Историята не е стена за събаряне, няма и нужда от мускули за удържане на положението. Коректност към съседите и фактите. Толкоз. Не сме си взели поука от историята, щом ченге се пени наоколо и се пише за войвода.

  10. deni123
    #5

    стига с тая Македония, ясно е че искат да са с гърците. По-добре да мислим за нас - ето например може да се разберем с Путин, да вземем Бесарабска България, а ние да признаем Крим и да свалим ЕС санкциите. Или да купим направо от Киев тези области. Друг вариант е да се разберем със сърбите, признаваме Баня Лука за сръбска, а ни връщат Западните покрайнини, съответно пак ще си платим.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.